Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Carpinus betulus - obični grab  (Posjeta: 93422 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Radovan

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1967
  • Lokacija: Nedelišće, Čakovečka 13
  • Total likes: 86
    • Donator foruma
Odg: Carpinus betulus - obični grab
« Odgovori #180 : 14-09-2015, 09:56:09 »
Na šumskim se krčevinama zna naći dobra roba.Ja ih imam nekoliko a koji su prije rasli ispod dalekovoda.Probaj na proljeće iskopati.Pošto grane rastu sve iz jednog mjesta,moguće je formirati nekakav malim šumarak-clump stil, gdje drva rastu iz jednog panja.Bit će dosta posla,no nekako moraš krenuti.
Med Murom i Dravom Međimurski je cvetnjak!

Offline rerom

Odg: Carpinus betulus - obični grab
« Odgovori #181 : 15-09-2015, 11:38:51 »
Vidim da DonQuijote odbacuje mogučnost iskorištavanja ovog panjića graba, Radovan predlaže šumarak/clump stil oblikovanja ( super ideja, zašto ne? ), no meni je ovako nešto palo na pamet....ili da si popijem nešto za smirenje?  :mdr:
'Slika je lijepa onda kada je možemo gledati bezbroj puta, a da joj se svaki puta iznova divimo.' M. Fizi

Offline DonQuijote

Odg: Carpinus betulus - obični grab
« Odgovori #182 : 15-09-2015, 13:05:56 »
Nije to baš isto, pokušaj si zamisliti svoj komad i osmisliti kako bi iz njega napravio nešto slično ovome.
No, valja pokušati, ako imaš ideju slijedi je i nedaj se omesti.
Ja i dalje mislim da se od tvog komada ne može napraviti ništa lijepo ali to ništa ne znači, griješio sam i ranije.

Offline rerom

Odg: Carpinus betulus - obični grab
« Odgovori #183 : 15-09-2015, 13:36:04 »
Ma naravno da nije isto usporediti moj panjić sa ovako nečim sa fotke tj. možda je u najmanju ruku i neozbiljno  :hihihi:, no ove fotke sa neta su mi neka inspiracija za smjer kojim bih krenuo sa panjićem..moja ideja je, kao što sam već i napisao, panjić vremenom  probati izdrilati/prilagoditi debljinom jednoj grani koju bih ostavio. Proces bi sigurno bio dugotrajan, no možda vrijedi probati, a možda, kao što sam već i napisao, radije popiti nešto za smirenje  :idiot:
'Slika je lijepa onda kada je možemo gledati bezbroj puta, a da joj se svaki puta iznova divimo.' M. Fizi

Offline alexhor

Odg: Carpinus betulus - obični grab
« Odgovori #184 : 15-09-2015, 14:01:37 »
Onda je sve jednostavno :) Iskopaš u proljeće, posadiš u pozamašnu veliku posudu da se zakorijeni kako spada (ovakvi deblji panjevi nemaju fino korijenje baš uvijek blizu stabla), nek tako raste godinu dvije. U međuvremenu će pokazati gdje želi živjeti, a gdje će istrunuti. Trebat će godine, ali na to si spreman.... :verycool:

Offline Radovan

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1967
  • Lokacija: Nedelišće, Čakovečka 13
  • Total likes: 86
    • Donator foruma
Odg: Carpinus betulus - obični grab
« Odgovori #185 : 15-09-2015, 14:37:24 »
Moraš znati da drvo graba nije baš dugotrajno kao recimo neke druge vrste,maslina,bor,glog..Da izdrilaš grab kao što si pokazao ono na slici,trajalo bi jedno vrijeme ali ne dugo.I to bi trebalo biti zdravo i suho drvo a ne panj koji ima trule djelove.Pokušaj raditi sve pa češ se tako iz vlastitog iskustva uvjeriti u to što valja i ide a što ne.
Med Murom i Dravom Međimurski je cvetnjak!

Offline LONICERA

Odg: Carpinus betulus - obični grab
« Odgovori #186 : 15-09-2015, 20:49:05 »
...ili poslušaš one koji imaju godine iskustva s tom vrstom :smile: :

Offline rerom

Odg: Carpinus betulus - obični grab
« Odgovori #187 : 16-09-2015, 12:41:32 »
Malo razmišljam..ako taj panj ostane tamo gdje se sad nalazi, interesira me daljni razvoj tog graba..što će se točno dogoditi sa panjem, koji će njegov dio ostati živ, te kakav će izgled dobiti vremenom? Hoće li zadržati izgled grma ili će poprimiti izgled stabla?
'Slika je lijepa onda kada je možemo gledati bezbroj puta, a da joj se svaki puta iznova divimo.' M. Fizi

Offline alexhor

Odg: Carpinus betulus - obični grab
« Odgovori #188 : 16-09-2015, 13:46:04 »
S vremenom će grane koje su izrasle iz panja odebljati te će sloj kalusa prekriti panj koji će iznutra istrunuti. Iz svega bi mogao biti nekakav multitrunk, ali u bonsai formi. Ako bi drvo ostalo rasti u prirodi kad se debla spoje bio bi to neprirodni spoj sklon pucanju jer bi se više radilo o trunk fusionu. Eto, moja prognoza...