Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Carpinus betulus - obični grab  (Posjeta: 93324 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Carpinus betulus - obični grab
« Odgovori #30 : 30-11-2007, 11:42:23 »
Slažem se s Marijinim prijedlogom reza. Točno bi i ja tamo odrezao i prepustio ovu "prednju" granu da ojača sezonu dvije, pa onda opet jakim rezom prikratio na prikazanu visinu.

I ja se sad slažem, i ovak mi se full dopada, što je i normalno kad je drvo fenomenalno !!!

Offline gal

Odg: Carpinus betulus - obični grab
« Odgovori #31 : 30-11-2007, 12:45:16 »
...Mislim da vidim budućeg šampiona.
...e sad ga malo pretjeruješ. Istina da je i mene ugodno iznenadio kad sam ga iskopao...premda ga znam više godina i više put sam odustajao od iskopa, a lani sam skoro cviknuo najdonju granu jer je ona bila u razini sa zemljom... Za desetak godina to bi moglo biti odlično drvo, ali ne i savršeno...
..zahvaljujem na mišljenjima, i moja ideja je bila da ga režem kod ove grane koja ide u vis (najlakše će preuzeti novi vrh) premda mi se čini da će tada biti malo previsoko. Ako pak režem niže imat ću veće probleme... no to su sad slatke brige. Nek fino potjera na proljeće i ja sretan!

Offline gal

Odg: Carpinus betulus - obični grab
« Odgovori #32 : 30-11-2007, 12:57:38 »
Baš me i ne privlači "C" oblik pa bi se na ovom prije odlučio za skračivanje debla tak da granu za vrh ostavim u kontra smijer.
...slažem se. Vjerojatno ću ga odrezati ovako...

Offline Goran Cajko

Odg: Carpinus betulus - obični grab
« Odgovori #33 : 30-11-2007, 12:58:01 »
Jedino sam zaboravio pohvalit vlasnikovo dobro oko.
Drvo je mrak!

Offline Sandev

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1808
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 11
  • Never underestimate the power of stupid people
Odg: Carpinus betulus - obični grab
« Odgovori #34 : 30-11-2007, 13:27:12 »
...Mislim da vidim budućeg šampiona.
...e sad ga malo pretjeruješ. Istina da je i mene ugodno iznenadio kad sam ga iskopao...premda ga znam više godina i više put sam odustajao od iskopa, a lani sam skoro cviknuo najdonju granu jer je ona bila u razini sa zemljom... Za desetak godina to bi moglo biti odlično drvo, ali ne i savršeno...
..zahvaljujem na mišljenjima, i moja ideja je bila da ga režem kod ove grane koja ide u vis (najlakše će preuzeti novi vrh) premda mi se čini da će tada biti malo previsoko. Ako pak režem niže imat ću veće probleme... no to su sad slatke brige. Nek fino potjera na proljeće i ja sretan!
Nemoj ti meni pretjeruješ...  :verycool: ...valjda ja znam prepoznati šampiona kad ga vidim  :sumo:  :lauhhing: . Ne, a sad šalu na stranu, drvo mi se silno sviđa. Oš prodat? Imaš kupca. Ima mi ononešto. Super ulov.  Bravo Gal. Ovo bi mogao biti najbolji grab kojeg sam vidio kao starter. Ne znam koliko slika pokazuje, ali čini mi se prva liga.

Offline Andrija Zokić

Odg: Carpinus betulus - obični grab
« Odgovori #35 : 30-11-2007, 17:18:43 »
...e sad ga malo pretjeruješ.

Nisu sve ove pozitivne reakcije bezrazložno napisane. Ovi grabovi imaju "ono nešto", pa ne mora svako drvo biti ultra masivno.
andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline Aleksa

Odg: Carpinus betulus - obični grab
« Odgovori #36 : 30-11-2007, 17:26:35 »
...e sad ga malo pretjeruješ.

Nisu sve ove pozitivne reakcije bezrazložno napisane. Ovi grabovi imaju "ono nešto", pa ne mora svako drvo biti ultra masivno.

 :yes: Ovo drvo zaista ima to! :whoot:

Offline gal

Odg: Carpinus betulus - obični grab
« Odgovori #37 : 01-12-2007, 08:59:35 »
...dakle nisam očekivao ovako ugodne reakcije! Hvala svima! Djeluje vrlo motivirajuće... evo nastojao sam napraviti realan virtual kako bi to moglo izgledati ako bi se nakon nekoliko godina odebljala grana - novi vrh. Još je malčice u neravnoteži...no poznavajući grab grana bi moglo biti posvuda... jedino će ožiljak od reza biti velik ali biti će na suprotnoj strani od prednje... sve u svemu  :ludilo:

Offline Marija

Odg: Carpinus betulus - obični grab
« Odgovori #38 : 01-12-2007, 09:19:01 »
Ovako smanjen ima bolje proporcije. A ako je kao C. orientalis bit će pupova posvuda i po deblu i po granama, pa će se moći formirati lijepa krošnja.

Nego, zašto si ga ubacio u bonsai posudu odmah?
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline gal

Odg: Carpinus betulus - obični grab
« Odgovori #39 : 01-12-2007, 09:53:29 »
Nego, zašto si ga ubacio u bonsai posudu odmah?

…pa posuda mi bezveze stoji, a s obzirom na korjenovu balu oval mi je odlično došao. Korjenje ima i više nego dovoljno mjesta za više godina rasta… Drvene sanduke sam izbacio iz upotrebe pa je onda svejedno jel je u plastici ili u keramici - bitno da korjenje ima dovoljno mjesta…

Offline DonQuijote

Odg: Carpinus betulus - obični grab
« Odgovori #40 : 01-12-2007, 12:11:20 »
Meni se sviđa takav kakav je :whoot: Ništa drastično ne bi dirao
Treba se samo malo zgusnuti i to je to. Rezati deblo na pola...ajme kakav će to gadan ožiljak biti i možda nikada neće zarasti.
Ovako, kad se za koju godinu zgusne, imati će fenomenalno vitko stablo bez ikakvih ožiljaka, najprirodniji mogući bonsai.
Ništa  drastično ja tu ne bi dirao

Offline Marija

Odg: Carpinus betulus - obični grab
« Odgovori #41 : 01-12-2007, 16:40:34 »
Rezati deblo na pola...ajme kakav će to gadan ožiljak biti i možda nikada neće zarasti.

Ožiljci na grabu ako se pravilno obrade - fenomenalno zarsataju!
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline gal

Odg: Carpinus betulus - obični grab
« Odgovori #42 : 03-12-2007, 09:31:29 »
... imati će fenomenalno vitko stablo bez ikakvih ožiljaka, najprirodniji mogući bonsai.

...on već ima ožiljak od prije par godina kad sam ga onako "nezainteresirano" kresnuo  :pilanje: ... da vidim što će ispasti.

Offline gal

Odg: Carpinus betulus - obični grab
« Odgovori #43 : 16-01-2008, 09:26:28 »
... zatopljenje, otapanje snijega i nedjeljna šetnja rezultirala je pronalaskom novih potencijalnih carpinus yamadori kandidata!?... ili se samo varam...? Prošao sam tim terenom nekoliko puta i nikad mi nije baš niš zapelo za oko... ili nisam znao gledati?!  Osim toga to je obična zapuštena livada na rubu šume... pa ipak istražujem... onako da više razbijem dosadu!

Offline helleborus

Odg: Carpinus betulus - obični grab
« Odgovori #44 : 16-01-2008, 11:04:14 »
Odlično. Ko traži taj i nađe!
Izgleda solidno, čak i vrlo dobro. Znam da često u prirodi izgledaju još bolje nego na fotkama. Šteta kaj tu na medvednici baš nema takvih mališana uz rub šume. Tu su odmah neki gorostasi ili 'čačkalice'.