Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Carpinus betulus - obični grab  (Posjeta: 95049 )

0 Članova i 2 Gostiju pregledava ovu temu.

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Carpinus betulus - obični grab
« Odgovori #105 : 07-07-2008, 11:35:02 »
Prvo kao pita, pa onda ožica i na kraju nam prodaje novu teoriju o žicanju ovogodišnjih yamadorija jer se dobiva na vremenu... :mdr: ;)

to i mi radimo sa zdravim biljkama  :svetac:

upravo tak  :great:
... individualni pristup i iskustvena procjena  :chinaman:

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Carpinus betulus - obični grab
« Odgovori #106 : 27-10-2008, 09:01:56 »
U subotu sam se primio žicanja graba... evo kak je ispalo!

....više na blogu...

Offline Sandev

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1808
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 11
  • Never underestimate the power of stupid people
Odg: Carpinus betulus - obični grab
« Odgovori #107 : 27-10-2008, 09:07:59 »
U subotu sam se primio žicanja graba... evo kak je ispalo!

....više na blogu...
Na blog ne mogu jer mi komp na poslu ne dozvoljava, ali, iz ovoga što vidim, mislim da je drvo predebelo previsoko premalog pada promjera. Mislim da bi ga trebalo rezati na drugoj ili trećoj etaži osnovnih grana OD VRHA PREMA DOLJE i od tuda početi graditi nastavak debla prema kruni. Posao jest nešto duži, sezonu-dvije, sli mislim da je rezultat bitno bitno bolji.

Offline Sandev

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1808
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 11
  • Never underestimate the power of stupid people
Odg: Carpinus betulus - obični grab
« Odgovori #108 : 27-10-2008, 09:09:35 »
Kraće rečeno, mislim da bi osnovno deblo trebalo skratitiza trećinu i od jedne bočne grane složiti novi vrh
 :hihihi:
 :ljub:
 :go:

Offline Marija

Odg: Carpinus betulus - obični grab
« Odgovori #109 : 27-10-2008, 09:16:45 »
Ok je ovo što Seba kaže .... ali da bočna grana preuzme funkciju vrha ona treba rasti pod određenim kutem ... po mom mišljenju ne može bilo koja bočna grana postati vrh, posebno ne ako raste pod kutem od 90 stupnjeva i  manje .... to jednostavnio estetski izgleda loše i neuvjerljivo je - na ravno deblo bi se trebala nastavljati bočna grana koja ide prema uvis. Ako takve grane nema bolje ostaviti ovako kako je.
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Carpinus betulus - obični grab
« Odgovori #110 : 27-10-2008, 09:21:58 »
... iz ovoga što vidim, mislim da je drvo predebelo previsoko premalog pada promjera. Mislim da bi ga trebalo rezati na drugoj ili trećoj etaži osnovnih grana OD VRHA PREMA DOLJE i od tuda početi graditi nastavak debla prema kruni. Posao jest nešto duži, sezonu-dvije, sli mislim da je rezultat bitno bitno bolji.

Sve je to baš tak kak veliš.... gledao sam ga i gledao... i donio odluku o još nižem skračivanju debla, i ostavio jednu granu koje je trebala glumiti vrh, no odustao sam od tog nauma, kad sam prespavao i ponovo gledao.
Nači ću neko drugo drvo koje će sljediti nove vizije.... ovo nek ostane spomenik tadašnjem doživljaju bonsaia  :ljub:

Offline Sandev

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1808
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 11
  • Never underestimate the power of stupid people
Odg: Carpinus betulus - obični grab
« Odgovori #111 : 27-10-2008, 09:26:43 »
Ok je ovo što Seba kaže .... ali da bočna grana preuzme funkciju vrha ona treba rasti pod određenim kutem ... po mom mišljenju ne može bilo koja bočna grana postati vrh, posebno ne ako raste pod kutem od 90 stupnjeva i  manje .... to jednostavnio estetski izgleda loše i neuvjerljivo je - na ravno deblo bi se trebala nastavljati bočna grana koja ide prema uvis. Ako takve grane nema bolje ostaviti ovako kako je.
Jasno ko dan, ako BAŠ raste pod krvavih 90 stupnjeva, onda je teško, ali ako je iole smjera prema "gore", da se uz pokoju fintu povući žicom. Još se malo drvo kod presadnje nagne u kontra stranu, tako da se dobije fol prirodni zavoj debla...al...dobro je to što kažeš. Jasno da treba izabrati pogodnu granu za to. Ja samo ne bi nikako ostavljao ovako. To bi me pikalo u oči slijedećih sto godina.

Offline Marija

Odg: Carpinus betulus - obični grab
« Odgovori #112 : 27-10-2008, 09:31:34 »
.... ovo nek ostane spomenik tadašnjem doživljaju bonsaia  :ljub:
... samo nemoj da bude više "spomenika" u vrtu nego "sadašnjih selektorskih impresija"  :girl:
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Carpinus betulus - obični grab
« Odgovori #113 : 27-10-2008, 09:33:37 »
Gotovo sam zaboravio osnovni naum s ovim drvetom. Donji dio drveta ima vrlo snažne grane sa ogromnim brojem pupova koji se trenutno vide. Prihvatim li Pallov savjet, da treba šišati vrh, a pustiti donje grane, mislim da će kroz nekoliko godina deblo odebljati u donjem dijelu, a zaostati u gornjem… Evo izazova!
Drvo je vrlo zdravo i u odličnom substratu. Agresivna prihrana i zalijevanje su ono u što vjerujem!!!

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Carpinus betulus - obični grab
« Odgovori #114 : 27-10-2008, 09:35:58 »
.... ovo nek ostane spomenik tadašnjem doživljaju bonsaia  :ljub:
... samo nemoj da bude više "spomenika" u vrtu nego "sadašnjih selektorskih impresija"  :girl:

Ma ni govora...  :hvalaaa:

Offline Goran Cajko

Odg: Carpinus betulus - obični grab
« Odgovori #115 : 27-10-2008, 11:50:39 »
Gotovo sam zaboravio osnovni naum s ovim drvetom. Donji dio drveta ima vrlo snažne grane sa ogromnim brojem pupova koji se trenutno vide. Prihvatim li Pallov savjet, da treba šišati vrh, a pustiti donje grane, mislim da će kroz nekoliko godina deblo odebljati u donjem dijelu, a zaostati u gornjem… Evo izazova!
Drvo je vrlo zdravo i u odličnom substratu. Agresivna prihrana i zalijevanje su ono u što vjerujem!!!


Ja bi se isto prije odlučio na ovu varijantu, neg rezati drvo za trečinu...
Tako se dobije i bolja debljina debla i bolja razlika u debljini grana. Ako režemo drvo za trečinu visine i nastavimo sa redovitim podrezanjem svih grana, mislim, da ćemo dobiti sve grane iste debljine, a opet pretanke u odnosu na deblo, pa čak i gornje grane deblje od donjih...

Offline gal

Odg: Carpinus betulus - obični grab
« Odgovori #116 : 29-01-2009, 10:19:14 »
...zimski restyling! Odlučio sam ovaj grab sa početka posta malo sniziti. Grab ima velik ožiljak (slika na trečoj strani)  koji nikako ne zarasta pa sam ga eliminirao (slika "trenutno") skupa sa vrhom, međutim i ova pozicija reza bit će dosta vidljiva pa ga planiram još skratiti kao na slici 3. Rez bi pao u rašlje grana i bio bi minimalno vidljiv, ali bi stablo malo izgubilo na "stabilnosti"... kaj mislite?

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Carpinus betulus - obični grab
« Odgovori #117 : 29-01-2009, 10:42:15 »
Meni je ovo gore, totalno nepotrebno. Tri grane sa zelenim kvaćicama su odlično raspoređene, a jedna od njih za vrh. Nakon toga imaš po mom viđenju, super drvo, ovak buš ga stalno cvikal na niže i gubil godine  :dipl:

Offline DonQuijote

Odg: Carpinus betulus - obični grab
« Odgovori #118 : 29-01-2009, 11:01:10 »
Ja bi ipak ostavio malo više. Ona grana prva veća iznad <Marijevog crvenog križa bi bila novi vrh

Offline Goran Cajko

Odg: Carpinus betulus - obični grab
« Odgovori #119 : 29-01-2009, 12:20:04 »
Meni se sviđao kao takav.  :great:
Možda bi skratio samo malo vrh i basta... :chinaman: