Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Carpinus betulus - obični grab  (Posjeta: 93327 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline gal

Carpinus betulus - obični grab
« : 20-06-2007, 08:54:50 »
Grab kod mene raste u nizinskim šumama gdje prevladava zemljano tlo, gdje je nemoguće naći iole upotrebljiv primjerak. Kako na degradirana tla nalazim tek na većim visinama, grabovi su prava rijetkost kao yamadori materijal (u ovim područjima). Ovo je jedan primjerak koji sam našao na nekih 700 m.n.m. na jednom proplanku, nije osobito star, nije debeo, nebari nije nešto i puno se ne stanjuje prema vrhu. Prije par godina sam mu otpilio vrh, pa sam mu reducirao grane, prošlu jesen sam mu obradio korijenje, a sada sam samo obradio mjesto gdje je otpilan vrh (već je dobro natrunuo). Kako u međuvremenu nisam našao ništa bolje, ove jeseni (proljeće?) ću ga ipak izvaditi (grab mi spada u omiljenije vrste). Neće iz njega biti nikada vrhunski bonsai, ali zato ima dobar pokret  (spiralni) i grane su (već) na pravom mjestu.

Offline Andrija Zokić

Odg: Carpinus betulus - obični grab
« Odgovori #1 : 20-06-2007, 09:09:11 »
Grab je i meni super vrsta. Ovdje kod nas u Dalmaciji nema betulusa nego je samo orientalis. Postoje ogromna podrucija sa mnogo graba u krsu, ali odlican primjerak je zaista tesko naci. Znam da smo Marija i ja proslu sezonu ciljano trazili grab i trebalo nam je doslovno tri dana da bismo nasli onaj sa kojim smo bili zadovoljni.
Ovaj tvoj je dobro razgranat i to je dobro jer ces moci stvoriti bez vecih problema zanimljivu krosnju, a i deblo nije lose.
andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Carpinus betulus - obični grab
« Odgovori #2 : 20-06-2007, 09:36:15 »
Jel si mu vidio korijenje, kakvo je?
Sviđa mi se drvo i ova fotka odozgo koja pokazuje pravilnu razgranatost.

Offline Marija

Odg: Carpinus betulus - obični grab
« Odgovori #3 : 20-06-2007, 09:43:28 »
Orientalis baca obilno izboje na sve strane, ne znam je li tako i sa betulusom?

Ukoliko fali negdje grana u strukturi - lako ju je izgojiti iz pupa na deblu u nekoliko godina - tako što se pusti da raste, bez kraćenja kako bi se ubrzalo debljanje..... i Pall je govorio o tome :smile:

Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Carpinus betulus - obični grab
« Odgovori #4 : 20-06-2007, 10:04:32 »
... tako što se pusti da raste, bez kraćenja kako bi se ubrzalo debljanje.....

Jako mi se dopada kaj sam ovo saznao!!!
Em volim grabove, em mi se čini vrlo kreativno, mislim na poželjne rasporede grana  :yes:

Offline gal

Odg: Carpinus betulus - obični grab
« Odgovori #5 : 20-06-2007, 10:16:56 »
Orientalis baca obilno izboje na sve strane, ne znam je li tako i sa betulusom?
Ukoliko fali negdje grana u strukturi - lako ju je izgojiti iz pupa na deblu u nekoliko godina - tako što se pusti da raste, bez kraćenja kako bi se ubrzalo debljanje..... i Pall je govorio o tome :smile:

Sve je isto! Ovaj primjerak već ima debelu granu na svakoj krivini sa vanjske strane.....  :yipi:

Offline gal

Odg: Carpinus betulus - obični grab
« Odgovori #6 : 20-06-2007, 10:24:55 »
Jel si mu vidio korijenje, kakvo je?

...kad sam mu kratio korijenje zapravo sam ga potpuno izvadio - ima nepravilan nebari sa jednim jakim postranim korjenom (nešto slično kao onaj grab na izložbi u kaštelima) tako da ću ga morati vjerojatno prikrivati.

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Carpinus betulus - obični grab
« Odgovori #7 : 20-06-2007, 10:55:40 »
Jel si mu vidio korijenje, kakvo je?

...kad sam mu kratio korijenje zapravo sam ga potpuno izvadio - ima nepravilan nebari sa jednim jakim postranim korjenom (nešto slično kao onaj grab na izložbi u kaštelima) tako da ću ga morati vjerojatno prikrivati.

Šteta za nebari.

Svi koje sam ja našao imaju solidne nebarie, no grane im nisu ni blizu dobre kao ovom tvom

Offline DonQuijote

Odg: Carpinus betulus - obični grab
« Odgovori #8 : 20-06-2007, 10:58:53 »
Orientalis baca obilno izboje na sve strane, ne znam je li tako i sa betulusom?

Ukoliko fali negdje grana u strukturi - lako ju je izgojiti iz pupa na deblu u nekoliko godina - tako što se pusti da raste, bez kraćenja kako bi se ubrzalo debljanje..... i Pall je govorio o tome :smile:


Betulus isto. Ako ga se jako oreže, podivlja i počne bacati na sve strane, gdje treba i gdje ne treba.

Gal, da se pronaći i bolji grab od ovoga iako ni taj nije loš. Kod graba je super baš to što obilno baca pa se možeš koncentrirati na deblo i nebari, a krošnja dolazi sama po sebi.
U Zagrebu se da pronaći dobrih jer su ih nekada koristili za živice uz cestu tako da su redovito obrezivani godinama.

Offline gal

Odg: Carpinus betulus - obični grab
« Odgovori #9 : 20-06-2007, 12:02:01 »

U Zagrebu se da pronaći dobrih jer su ih nekada koristili za živice uz cestu tako da su redovito obrezivani godinama.

....nabavi mi ŽUC-ovu šljakersku uniformu (ili dvije) pa bumo išli malo na održavanje....   :666:

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Carpinus betulus - obični grab
« Odgovori #10 : 20-06-2007, 12:06:21 »

U Zagrebu se da pronaći dobrih jer su ih nekada koristili za živice uz cestu tako da su redovito obrezivani godinama.

....nabavi mi ŽUC-ovu šljakersku uniformu (ili dvije) pa bumo išli malo na održavanje....   :666:

Ako nas bude više, budemo manje sumnjivi  :lol:
Novinari će nas zvati "društvo pritvorenih graboljubaca uz pruge"

Offline DonQuijote

Odg: Carpinus betulus - obični grab
« Odgovori #11 : 20-06-2007, 12:17:08 »
Ja se baš mislim naveliko baciti na takave poslove u proljeće.  Snimam jedan bor i nekoliko grabova.
Namjeravam nabaviti sadnicu čempresa ako me neko pita što radim, objasniti da bor umire i da na njegovo mjesto ide čempres. Što se grabova tiće, imam dva mjesta sa prilično zanimljivim drvima. Ako ste za budemo preko zime dogovorili akciju i bacamo se na posao. Čak ne trebamo zamjenske sadnice...samo malo hrabrosti i sreće da nas ne pogazi koji tegljač :mdr:
Vrit... pa nismo valjda takvi baksuzi da nas budu pohapsili, a poznavajući stanje u pravosuđu, ni kazne ne bi trebale biti prevelike :rules:

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Carpinus betulus - obični grab
« Odgovori #12 : 20-06-2007, 12:24:49 »
Moj broj imaš pa samo reci kad  :great:
Nosim XXL, ak buš nabavljal uniformu  :smile:

Offline Aleksa

Odg: Carpinus betulus - obični grab
« Odgovori #13 : 20-06-2007, 14:26:22 »
Grab je sjajna biljka... Ja u prirodi vrlo rijtko nailaim na grabove sa dobrim nebarijem. Uglavnom su to zbunovi sa jako gustom i "gnarled" krosnjom koja je daleko od stabla...

Offline Marija

Odg: Carpinus betulus - obični grab
« Odgovori #14 : 20-06-2007, 15:02:52 »

Vrit... pa nismo valjda takvi baksuzi da nas budu pohapsili, a poznavajući stanje u pravosuđu, ni kazne ne bi trebale biti prevelike :rules:

Jel se kažnjava i vlasnik foruma na kojem se šuruje o kriminalnim radnjama?  :blink:
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai