Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Potrebna identifikacija  (Posjeta: 58047 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Marija

Odg: Potrebna identifikacija
« Odgovori #45 : 06-08-2007, 10:26:25 »

A kaj mogu kad sam brižan  :lol:
Mislim si da ću ako uklonim višak grana koje usput rastu na "krivim" mjestima, dati da drvo bolje razvije "poželjne" grane.


U ovom momentu ne možeš ni znati koje su grane višak .... odabir se obično radi kad se stablo doma primi u posudi .... barem je tako kod mene slučaj - dok je biljka u prirodi ne zamaram se s tim koji oblik, gdje je prednja strana i sl.

Kad je stabalce u posudi i kada ga fino možeš sagledati sa svih strana - lakše se odlučiti za najbolju opciju stiliziranja.
U prirodi srežem, pustim izboje da slobodno razvijaju ne zamarajući se pozicijom i količinom koja dolazi na red tek nakon uspješnog vađenja  ;)

Što se samog stila tiče za vrijeme uzgoja se sto puta predomislim .... napravimo nekada i po 10-ak virtuala i opet nakon toga kad odemo radit na stablu - opet unesemo neke promjene....

Eto radi tog vlastitog iskustva mi se čini da sada nije moment za razmišljanje o rasporedu grana.  ;)
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Potrebna identifikacija
« Odgovori #46 : 06-08-2007, 10:29:40 »

A kaj mogu kad sam brižan  :lol:
Mislim si da ću ako uklonim višak grana koje usput rastu na "krivim" mjestima, dati da drvo bolje razvije "poželjne" grane.


U ovom momentu ne možeš ni znati koje su grane višak .... odabir se obično radi kad se stablo doma primi u posudi .... barem je tako kod mene slučaj - dok je biljka u prirodi ne zamaram se s tim koji oblik, gdje je prednja strana i sl.

Kad je stabalce u posudi i kada ga fino možeš sagledati sa svih strana - lakše se odlučiti za najbolju opciju stiliziranja.
U prirodi srežem, pustim izboje da slobodno razvijaju ne zamarajući se pozicijom i količinom koja dolazi na red tek nakon uspješnog vađenja  ;)

Što se samog stila tiče za vrijeme uzgoja se sto puta predomislim .... napravimo nekada i po 10-ak virtuala i opet nakon toga kad odemo radit na stablu - opet unesemo neke promjene....

Eto radi tog vlastitog iskustva mi se čini da sada nije moment za razmišljanje o rasporedu grana.  ;)

Da sve ima smisla, a i iskustva u tvom pisanju.
Valjda se i kod mene budu posložile te brižnonepotrebne radnje  :smile:

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Potrebna identifikacija
« Odgovori #47 : 19-02-2008, 08:39:40 »
Evo i moje "šlape" u posudi. Kaj se mene tiće ja sam jako zadovoljan ukupnim dojmom, a koliko je drvo željno suradnje, budemo vidjeli  :nails:

Offline Andrija Zokić

Odg: Potrebna identifikacija
« Odgovori #48 : 19-02-2008, 09:21:31 »
Evo i moje "šlape" u posudi. Kaj se mene tiće ja sam jako zadovoljan ukupnim dojmom, a koliko je drvo željno suradnje, budemo vidjeli  :nails:

Bravo Mario! :great:  Želim ti sreću sa ovim yamadorijem!
andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Potrebna identifikacija
« Odgovori #49 : 19-02-2008, 10:14:36 »
Bravo Mario! :great:  Želim ti sreću sa ovim yamadorijem!

Vjerujem u naš dug suživot  :yes:
Možda ovo i nije brijest  :dunno:

Offline Goran Cajko

Odg: Potrebna identifikacija
« Odgovori #50 : 20-02-2008, 14:17:31 »
Šta god bilo, dobro je!!!  :great:

Offline Marija

Odg: Potrebna identifikacija
« Odgovori #51 : 20-02-2008, 14:25:01 »
Nabavi malo žice pa .....  :hihihi:
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Potrebna identifikacija
« Odgovori #52 : 20-02-2008, 14:34:31 »
Nabavi malo žice pa .....  :hihihi:

Nestalo žice u zalihama  :mdr:
Nekak nisam siguran jel bi ga baš sad žicao ili da čekam nek se probudi pa tam na ljeto da ga ožicam?!?!?

Offline Marija

Odg: Potrebna identifikacija
« Odgovori #53 : 20-02-2008, 14:44:58 »
Nekak nisam siguran jel bi ga baš sad žicao ili da čekam nek se probudi pa tam na ljeto da ga ožicam?!?!?

što prije, jer kada izbojci odrvene teško ih je savijati...
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Potrebna identifikacija
« Odgovori #54 : 20-02-2008, 14:48:11 »
Nekak nisam siguran jel bi ga baš sad žicao ili da čekam nek se probudi pa tam na ljeto da ga ožicam?!?!?

što prije, jer kada izbojci odrvene teško ih je savijati...

Hvala!  :smile:
Opet si mi dala posla  :tup:

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Potrebna identifikacija
« Odgovori #55 : 09-06-2008, 09:27:27 »
Ako je moja konačna identifikacija točna, ostrya poprima ozbiljne obrise...

Offline gal

Odg: Potrebna identifikacija
« Odgovori #56 : 09-06-2008, 12:18:58 »
...ajmo malo matematike. O omjerima širine debla i ukupne visine drva svi pomalo nešto znamo... dakle 6:1 je idealan. Zašto? Zato jer najbolje daje osječaj starog stabla iz prirode (premda u večini slučajeva u prirodi nije tako...), da ne filozofiram previše. No jeli to zaista tako? Ako je, onda bi visina stabla trebala biti kako sam to prikazao dolje na slici, a prva grana bi trebala biti negdje oko 1/3 visine. Iz ovog je vidljivo koje su grane prenisko, a i to da je prilikom vađenja srezan prenisko. Sve se ovo da ispraviti, ali sa nešto više vremena.

PS/ ...otvorite W. Pallovu galeriju, uzmite trokut, mjerite širinu debla iznad nebarija i množite sa 6 i onda izmjerite visinu drva... rezultat će vam reći zašto su vam njegova drva tako lijepa i impresivna.

Offline Marija

Odg: Potrebna identifikacija
« Odgovori #57 : 09-06-2008, 12:21:37 »
... dakle 6:1 je idealan.

Ovo je sumo-stablo, zaboravi matematiku  :na:
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Potrebna identifikacija
« Odgovori #58 : 09-06-2008, 12:33:24 »
...ajmo malo matematike...


Ajmo sad malo praktično  :mdr:
Drvo je iznad reza imalo deblo 2x ravno kao puščana cijev. To se vidi na fotkama s početka teme. Ti si u pravu svakom riječju  i mišlju kojima želiš drvo utjerati u proporcije. Zbog količine sitnog korijena, odlučio sam se za sadnju u bonsai posudu. Drvo će bez problema moći rasti u ovome iduće 2-3 g. Bar se nadam. Na vrhu ima prekonekoliko izboja od kojih se može očekivati novi vrh. Tehnikom trganja listova po grani i ostavljanjem samo vršnih listova, nadam se izduljiti vrh i odebljati tu granu. Trenutno tu tehniku primjenjujem na bugenvilei i brijestu, rezultat je fenomenalan. Dakle ako do iduće sezone odlučim da ću pustiti granu u vis, dobit ću materijal za tvoju preporuku. Sve grane koje su trenutno nisko na deblu, su tu zbog opskrbljivanja drveta hranjivima preko lista. To će do kraja ljeta vjerojatno biti uklonjeno. Dakle drvo je trenutno u dobroj formi i nek divlja. Možda je dobar kandidat za treecritic na idučoj konvenciji, a i za radionicu  :chinaman:
E sad, sve je to možda.... a možda ovo drvo jednostavno ostane nisko sa impresivnom krošnjom. OK najniže grane su upitne, no lako će biti od njega napraviti nešto kad za to dođe vrijeme, kad mali prošeće po kojoj radionici, kad ljudi krenu sa idejama i prijedlozima i kad na kraju ja donesem konačnu odluku  :sumo:
Nisam kod Pallovih drva obračao pozornost na proporcije  :dunno: Hvala  :great:

Offline gal

Odg: Potrebna identifikacija
« Odgovori #59 : 09-06-2008, 12:43:51 »
Ovo je sumo-stablo, zaboravi matematiku  :na:
...daj se uozbilji!  :threatening: