Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: etička strana bonsaia  (Posjeta: 37772 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline boborg

Odg: etička strana bonsaia
« Odgovori #15 : 13-07-2007, 16:14:22 »
hknezovi super si rekao, šteta kaj nisam bio tak elokventan na toj raspravi s početka priče  :blush:

Offline Aleksa

Odg: etička strana bonsaia
« Odgovori #16 : 13-07-2007, 22:01:23 »
Tamo je na momente bilo pakleno   :frown:  :grrrrrr:



Ja sam se kidao od smijeha kada je Vuk iz Ulcinja rekao: 'Ne vidim nista interesantno u tome da drvo mucis, mucis i na kraju ga posadis u tanjir za supu (juhu)!'   :histerical: :histerical:

Offline Andrija Zokić

Odg: etička strana bonsaia
« Odgovori #17 : 13-07-2007, 22:39:42 »
Mislim da je glavni razlog zasto ljudi pomisle da je bonsai izmuceno stablo to sto kada ga vide izgleda umanjeno. Izgleda kao da je to stablo trebalo biti bas takvo negdje u sumi, a bonsaista (zlikovac) ga je smanjio i nije mu dao da izraste i postane takvo. Da taj isti bonsai na isti nacin tretirate (orezujete i ozicavate), i da rezultat ne bude bonsai (umanjeno stablo), već nekakav bezvezni grm, ili da ga orezete u obliku psa ili noja (kako cesto ljudi znaju oblikovati one ukrasne grmove), nitko ne bi pomislio da je izmuceno. Dakle, mislim da je samo stvar u optickoj varci koja psiholoski djeluje na osobu - laika.
U masliniku nije nesto pretjerano neobicno vidjeti kako je na debelu granu zavezana velika stijena kao uteg da bi je savinula kako ne bi rasla u visinu. Normalno, nitko nece promislit da je to mucenje.

Drugi razlog zasto se misli da je bonsai mucenje je to jer je posadjeno u plitku posudu. Medjutim, u toj posudi bonsai ima sve potrebne uvjete za dug zivot, samo ga je potrebno cesce zalijevati nego biljke u dubokim posudama ili u vrtu jer se plitka posuda brze isusi. Dakle i ovdje se radi o vizualnom i psiholoskom triku posto osoba - laik ne zna da je bonsaista prihvatio "torturu" cestog zalijevanja samo da bi udovoljio estetskim zahtjevima.
andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline Aleksa

Odg: etička strana bonsaia
« Odgovori #18 : 14-07-2007, 23:23:07 »
Mislim da je glavni razlog zasto ljudi pomisle da je bonsai izmuceno stablo to sto kada ga vide izgleda umanjeno. Izgleda kao da je to stablo trebalo biti bas takvo negdje u sumi, a bonsaista (zlikovac) ga je smanjio i nije mu dao da izraste i postane takvo. Da taj isti bonsai na isti nacin tretirate (orezujete i ozicavate), i da rezultat ne bude bonsai (umanjeno stablo), već nekakav bezvezni grm, ili da ga orezete u obliku psa ili noja (kako cesto ljudi znaju oblikovati one ukrasne grmove), nitko ne bi pomislio da je izmuceno. Dakle, mislim da je samo stvar u optickoj varci koja psiholoski djeluje na osobu - laika.
U masliniku nije nesto pretjerano neobicno vidjeti kako je na debelu granu zavezana velika stijena kao uteg da bi je savinula kako ne bi rasla u visinu. Normalno, nitko nece promislit da je to mucenje.

Drugi razlog zasto se misli da je bonsai mucenje je to jer je posadjeno u plitku posudu. Medjutim, u toj posudi bonsai ima sve potrebne uvjete za dug zivot, samo ga je potrebno cesce zalijevati nego biljke u dubokim posudama ili u vrtu jer se plitka posuda brze isusi. Dakle i ovdje se radi o vizualnom i psiholoskom triku posto osoba - laik ne zna da je bonsaista prihvatio "torturu" cestog zalijevanja samo da bi udovoljio estetskim zahtjevima.

Aha! Aj sad nek neko pisne!  :histerical:

Offline Marija

Odg: etička strana bonsaia
« Odgovori #19 : 15-07-2007, 09:58:05 »

Ja sam se kidao od smijeha kada je Vuk iz Ulcinja rekao: 'Ne vidim nista interesantno u tome da drvo mucis, mucis i na kraju ga posadis u tanjir za supu (juhu)!'   :histerical: :histerical:

Uff, nije ga se moglo razuvjeriti.... :tup:
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Aleksa

Odg: etička strana bonsaia
« Odgovori #20 : 15-07-2007, 16:52:31 »

Ja sam se kidao od smijeha kada je Vuk iz Ulcinja rekao: 'Ne vidim nista interesantno u tome da drvo mucis, mucis i na kraju ga posadis u tanjir za supu (juhu)!'   :histerical: :histerical:

Uff, nije ga se moglo razuvjeriti.... :tup:

Eto zasto u CG ima samo jedan bonsaista! ;) :gigle:

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: etička strana bonsaia
« Odgovori #21 : 16-07-2007, 08:19:01 »
nastavi mario slobodno, zanima me

Ovo je ipak bonsai forum. Skup ljudi koji su tu da bi pričali o uzgoju drva u posudi. A ovo kaj sam spomenuo više zadire u čovjeka i njegovu duhovno-fizičku konstituciju. Istina, čovjek kao takav (pojedinac) ima svoj razvijen odnos prema životinjama i bilkama. Najbitnije u svemu je da kad god neko osjeti u sebi snagu za promjenama, nek ih napravi u i na sebi, rezultat će se sigurno osjetiti u okolini. Bila ta okolina sačinjena od ljudi, životinja ili biljaka, u ovom slučaju drva. Vjerujem da svako drvo koje oblikujemo i nastojimo od njega dobiti bonsai, puno govori o nama samima i u neku ruku je ogledalo nas samih!

Offline hknezovi

Odg: etička strana bonsaia
« Odgovori #22 : 16-07-2007, 10:44:14 »
ožičavamo se po raznoraznim teretanama, fitnes centrima itd. .

:histerical: :histerical: :histerical:

Bila sam u fitnes centru, al me nisu ožičavali, a fino sam im platila.  :grrrrrr:
Lopuže jedne bezobrazne, tražit ću povrat novca! :threatening:


 :histerical: :histerical: :histerical:

Bonsai forever
Hrvatski Bonsai Klub

Offline hknezovi

Odg: etička strana bonsaia
« Odgovori #23 : 16-07-2007, 11:09:26 »
hknezovi super si rekao, šteta kaj nisam bio tak elokventan na toj raspravi s početka priče  :blush:


Nije to ništa strašno. Nakon puno upita i rasprava odgovor se nametne sam od sebe. Jer sama bonsai umjetnost je oponašanje uvijeta rasta drveća sa planinskih vrhova.
Bonsai forever
Hrvatski Bonsai Klub

Offline Aleksa

Odg: etička strana bonsaia
« Odgovori #24 : 16-07-2007, 12:13:50 »
Ljudiii... pa nije interesantno kada se svi slazemo....  :histerical:

Offline Andrija Zokić

Odg: etička strana bonsaia
« Odgovori #25 : 16-07-2007, 12:32:50 »
Ljudiii... pa nije interesantno kada se svi slazemo....  :histerical:

Ok, onda ovako. Samo isfrustrirana osoba moze pozeljeti imati minijaturno drvo pored svoje kuce. Sto je osoba frustriranija to ima bolji bonsai.
andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline hknezovi

Odg: etička strana bonsaia
« Odgovori #26 : 16-07-2007, 12:36:36 »
Ljudiii... pa nije interesantno kada se svi slazemo....  :histerical:
:rofl:

Etičnost bonsai uzgoja se ne nalazi u oruđu koje koristimo za njegovo oblikovanje već na načinu kako smo došli do samih biljaka. Posjedovanje dozvola za vađanje u određenom području itd.
Bonsai forever
Hrvatski Bonsai Klub

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: etička strana bonsaia
« Odgovori #27 : 16-07-2007, 12:39:02 »
Ljudiii... pa nije interesantno kada se svi slazemo....  :histerical:

Ok, onda ovako. Samo isfrustrirana osoba moze pozeljeti imati minijaturno drvo pored svoje kuce. Sto je osoba frustriranija to ima bolji bonsai.

 :mdr:

Za tebe ne znam koliko se dugo baviš bonsaiem. Marija mislim više od 10g.
Sami ste pisali kako vas više ne zadovoljavaju prije izvađena drva i da ste se profilirali prije 3g. To puno govori o vama i u buduče će drva poprimati dio vas te vam postati ogledalo.
Bonsai će biti bolji ili lošiji, ali uvjek nalik vlasniku  :great:

Offline Aleksa

Odg: etička strana bonsaia
« Odgovori #28 : 16-07-2007, 12:46:11 »
Ljudiii... pa nije interesantno kada se svi slazemo....  :histerical:

Ok, onda ovako. Samo isfrustrirana osoba moze pozeljeti imati minijaturno drvo pored svoje kuce. Sto je osoba frustriranija to ima bolji bonsai.

 :mdr:

 Marija mislim više od 10g.


 :histerical: :histerical: :histerical: :rofl: :rofl:

Offline Andrija Zokić

Odg: etička strana bonsaia
« Odgovori #29 : 16-07-2007, 12:46:30 »
Za tebe ne znam koliko se dugo baviš bonsaiem. Marija mislim više od 10g.
Sami ste pisali kako vas više ne zadovoljavaju prije izvađena drva i da ste se profilirali prije 3g. To puno govori o vama i u buduče će drva poprimati dio vas te vam postati ogledalo.
Bonsai će biti bolji ili lošiji, ali uvjek nalik vlasniku  :great:

Svaki posao je ogledalo osobe, pa cak i ovi postovi na forumu.
Spomenuo sam frustracije jer mislim kako je bonsai nesto sto pomaze da zaboravis na svakodnevnicu i odplovis u neki svoj svijet.
andbonsai.com ~ andbonsai studio