Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: etička strana bonsaia  (Posjeta: 36763 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline DonQuijote

Odg: etička strana bonsaia
« Odgovori #45 : 16-07-2007, 16:03:10 »
:blink:  :blink:  :blink: ...Done, a jesi li ti prijavio koncesiju za vađenje mineralnih sirovina ili se ne bojiš da će ti ministarstvo rudarstva i vodnog gospodarstva zaplijeniti  sve suisekije, oduzeti protupravno stećenu imovinu i lupiti kaznu.....   :blink:  :blink:  :blink:
Pa mmogu ti reći da sam jučer vidio tipa koji mi krade kamenje :no: Naime tamo uz potočić sam si ja izvadio nekoliko njih, kad ono drugi dan ih nema. Već sam mislio da sam poludio ili da sam totalno sklerozan... ali jučer smo Mario i ja naišli na tipa koji isto sakuplja kamenje, prebrzo je zbrisao pa ga nisam stigao upitati za što mu trebaju.

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: etička strana bonsaia
« Odgovori #46 : 16-07-2007, 16:06:15 »

Bonsai će biti bolji ili lošiji, ali uvjek nalik vlasniku  :great:
Želiš li time reči da ja ličim na grbavu bukvu? :nails:

 :lol:

Nek si svako vuče zaključak kak mu paše  :yes:
Teško se ukratko izjasniti o tome, no ono što imaš u sebi kao osobnost i pogled na život, rezultira se na bližu i širu okolinu. Kad zabriješ na neko drvo činiš jedan dodir s njim, no dok on postane bonsai, vi ste živjeli zajedno, a ti svjesnije biće, prenosio si na njega dio sebe. Obično je to potsvjesno prenošenje, jer svjesno smo pre sebični da bi si priznali bilo što.
To što voliš grbave bukve, ne znači da je to nešto loše, uzmi recimo da svaka grba pretstavlja neku tvoju vrlinu  :great:

Offline DonQuijote

Odg: etička strana bonsaia
« Odgovori #47 : 16-07-2007, 16:11:05 »
To je sve točno.  :chinaman:

Ali sve je nečije vlasništvo, državno, od nacionalnih parkova, parkova prirode ili privatno i u tom grmu leži dinosaur. Pretpostavljam da bi kao klubovi prije dobili dozvole za vađenje negoli kao pojedinci jer i parkovi se trebaju održavati a u tom slučaju drveće koje je kao stvoreno za bonsai biva uništeno.
Što se te etike tiče to sam odavno raspravio sam sa sobom. U tuđe dvorište neću bez dozvole. Dakle ne kradem od pojedinca. Što se tiće parkova prirode kao što je recimo Medvednica, tu imam drugačije kriterije i gledam na dodanu vrijednost ...ajme reći neka vrsta PDV-a :mdr: U šumi između milion drva, ima jedno koje mene zanima a niko drugi ga ne primjećuje ili mu je sasvim nevažno. Dakle to drvo nema vrijednost ni za koga osim za mene i možda još dvadeset ljudi u HR.  Nitko neće primjetiti da ga nema i nikome neće faliti. A meni ima vrijednost. Dakle s jedne strane nikome ne znači ništa a nekome znači puno. Riješenje se nameće samo po sebi :mdr:
To se po Asprinu zove- SITUACIONA ETIKA :tlab:  :rofl:

Offline DonQuijote

Odg: etička strana bonsaia
« Odgovori #48 : 16-07-2007, 16:17:42 »
A što se pak parkova i javnih površina tiče, i tu imam dva kriterija. Prvi je rad za opće dobro. Grab koji sam maznuo uz prugu je zamjenjen živicom koja je zimzelena. Ionako namjeravaju svu listopadnu živicu zamjeniti vazdazelenom jer listopadna izgleda tužna preko zime. Tu sam dakle samo ubrzao proces i doprinio ljepšem okolišu, tehnički gledano ni materijalno nisam nikoga oštetio jer se ionako živica svake godine dosađuje na mjesta koje su ljudi izgazili i napravili prolaze za pješake. :mdr: :mdr:
Tuju koju namjeravam rekvirirati, ... e tu nemam opravdanja ili ga još barem nisam izmislio. Razmišljao sam da umjesto nje posadim neku mladu iz rasadnika. Rijeć je o zelenoj površini uz cestu i ta zakržljala tuja samo gadno izgleda a nova, mlada bi uskoro zasjala u punom sjaju :mdr:

Offline gal

Odg: etička strana bonsaia
« Odgovori #49 : 17-07-2007, 08:56:00 »
….dajte ljudi nemojte tražiti probleme tamo gdje ih nema. Vlasnici šuma ne posjeduju šume da bi uzgajali prebonsai materijal…oni upravo čupaju stare panjeve i sijeku zakržljalo drveće kako bi stvorili prostor za zdrava i normalna drva koja će im donijeti drvnu masu = novac (ili za ekološki osviještene - puno kisika). To će vam svaki lugar fino objasniti. Nadalje traže li berači gljiva dozvole za branje vrganja – i oni rastu na nečijoj zemlji? Tuže li vlasnici šuma planinare za smetanje posjeda? Berete li kestene? .. lješnjake?...jagode? …cvijeće? …pijete li vodu iz izvora? Gdje dobiti dozvole za spomenute radnje? Ak postavimo tako stvar, a nemate dozvole, onda kradete (uzimate nešto što doslovce nije vaše), uzurpirate….= marš u zatvor! S pravne strane ono što slovom (znakom) nije zabranjeno - je dozvoljeno. U nacionalnom parku na ulazu su postavljene table sa regulama ponašanja i to se treba poštivati. Ako gdje treba tražiti dozvole za vađenje to je jedino pravo mjesto – postoji uprava, postoje granice, zna se vlasnik. Pa opet zašto se zezati kad je okolno područje 1000 puta veće…
Jednog dana kad bude u Hrvatskoj recimo 100 000 bonsaista vlast će se sigurno sjetiti uvesti kakve koncesije, dozvole, namete i sl. ko recimo za ribiće, lovce…. dotad….sretan lov!

Offline hknezovi

Odg: etička strana bonsaia
« Odgovori #50 : 17-07-2007, 09:28:43 »
….dajte ljudi nemojte tražiti probleme tamo gdje ih nema. Vlasnici šuma ne posjeduju šume da bi uzgajali prebonsai materijal…oni upravo čupaju stare panjeve i sijeku zakržljalo drveće kako bi stvorili prostor za zdrava i normalna drva koja će im donijeti drvnu masu = novac (ili za ekološki osviještene - puno kisika). To će vam svaki lugar fino objasniti. Nadalje traže li berači gljiva dozvole za branje vrganja – i oni rastu na nečijoj zemlji? Tuže li vlasnici šuma planinare za smetanje posjeda? Berete li kestene? .. lješnjake?...jagode? …cvijeće? …pijete li vodu iz izvora? Gdje dobiti dozvole za spomenute radnje? Ak postavimo tako stvar, a nemate dozvole, onda kradete (uzimate nešto što doslovce nije vaše), uzurpirate….= marš u zatvor! S pravne strane ono što slovom (znakom) nije zabranjeno - je dozvoljeno. U nacionalnom parku na ulazu su postavljene table sa regulama ponašanja i to se treba poštivati. Ako gdje treba tražiti dozvole za vađenje to je jedino pravo mjesto – postoji uprava, postoje granice, zna se vlasnik. Pa opet zašto se zezati kad je okolno područje 1000 puta veće…
Jednog dana kad bude u Hrvatskoj recimo 100 000 bonsaista vlast će se sigurno sjetiti uvesti kakve koncesije, dozvole, namete i sl. ko recimo za ribiće, lovce…. dotad….sretan lov!


Što se tiče gljiva dozvolu bi trebali imati svi profesionalni sakupljači. I trebaju otvoriti obrt kako stoji u zakonu. Klubovi su pravna tijela i ukoliko članovi kluba žele organizirano vaditi drveće na određenom dijelu potrebne su dozvole. Svi mi znamo da je teško ih dobiti ali i potrebne kako edukacije u prirodi ne bi završile u najboljem slučaju sa novčanom globom. Stoga bolje pitati koja je služba nadležna za određeno područje i od njih zatražiti dozvolu, negoli da se ljubitelji bonsai drveća počnu nazivati lopovima i uništavačima naše prirode.
Iako mi radimo upravo suprotno.

A što se tiče nameta, koncesija i ostalih dađbina od strane države one već postoje i vezane su za pravne osobe. Kako bi se inače održavale naše šume?
Bonsai forever
Hrvatski Bonsai Klub

Offline Andrija Zokić

Odg: etička strana bonsaia
« Odgovori #51 : 17-07-2007, 09:45:00 »
Ne zelim se slijepo pridrzavati pravila niti dok oblikujem niti dok vadim drvece.
Ni zakoni nisu savrseni, inace se ne bi mijenjali, a slijepo ih se pridrzavati je apsurdno i tracenje vremena.
andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline hknezovi

Odg: etička strana bonsaia
« Odgovori #52 : 17-07-2007, 09:49:31 »
Osobno mišljenje pojedinca i njegov način nabave drveća ne spadaju pod odgovornosti kao što imaju i pravne osobe. Klubovi bi trebali održavati predavanja u prirodi i predavanja s radionicama, a pošto oni spadaju u pravne osobe automatski ukoliko se ogrješiš o zakon klub može čak biti i zatvoren.
Bonsai forever
Hrvatski Bonsai Klub

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: etička strana bonsaia
« Odgovori #53 : 17-07-2007, 10:05:57 »
Sto ljudi sto ćudi...
Nekima su zakoni sastavni dio života, a neki život prožive ne znajući da postoje ikakvi zakoni.
Mislim da se ne treba previše opterečivati ničime, fanatizam nije vrlina. Opusti se i uživaj, bi trebala biti vodilja, život onda ispadne nekak jednostavniji. Naravno uz sva opuštanja, treba ostati odgovoran i dosljedan.

Površina HR (kopneni dio) je 56542 km2. Nek nas yamadori bonsaista ima 50 (a nema) to je po osobi 1130,84 km2. Na 1 km2, od 100 potencijalnih yamadoria, izvadit ću 5. Na tom kilometru kvadratnom, sam istražio tek 10% površine. Kad istražim ostatak, nadam se i večem broju yamadoria. Tu zakona nema, osim ptica, zmija, raznih sitnih životinja i mene opuštenog.

Znam da svako od nas, na 1130,84 km2, može naći svoj kilometar kvadratni i na njemu biti opušten i koncentriran na yamadorije, a ne na neke kvarljive i podložne zakone.

Offline hknezovi

Odg: etička strana bonsaia
« Odgovori #54 : 17-07-2007, 10:29:09 »
Tu se slažem sa tobom :great:
Bonsai forever
Hrvatski Bonsai Klub

Offline DonQuijote

Odg: etička strana bonsaia
« Odgovori #55 : 17-07-2007, 13:09:56 »
lov!


Što se tiče gljiva dozvolu bi trebali imati svi profesionalni sakupljači. ?

Pa mi uglavnom nismo profesionalni uzgajivači. Tj. ne prodajemo jamadorije, a pogotovo ne živimo od te prodaje.
Joj Hrvoje kad te čitam, sve se bojim uzeti te u auto jer buš mi ziher zamjerio što vozim 10% brže od ograničenja i što ponekad prođem kroz žuto :whistle:
Lijepo je imati ispravan stav prema zakonu,  ali to što ja prođem kroz žuto ili na Sljemenu isčačkam zakržljalu bukvicu, uopće ne smatram nečim spomena vrijednim.

Ipak, ako postoji mogučnost da se preko kluba dodje do dozvole za vađenje iz parka prirode, u što čisto sumljam, sigurno ću tu dozvolu nabaviti i platiti koliko je potrebno. Bojim se da je to ipak nemoguće, da zakoni nisu razrađeni do takvih detalja i da će proči još puno puno vremena dok to ne sazrije.
Btw ona bukva koju sam ti obečao, je u praku prirode. Što ćemo sad?

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: etička strana bonsaia
« Odgovori #56 : 17-07-2007, 13:13:11 »
Btw ona bukva koju sam ti obečao, je u praku prirode. Što ćemo sad?

Vadite prvo dozvolu!!!
Dok Hrvoje ishoduje dozvolu, ti meditiraj u svojoj Nirvani  :yupi:
Mislim blizu je jedno drugom  ;)

Offline Aleksa

Odg: etička strana bonsaia
« Odgovori #57 : 17-07-2007, 21:01:27 »
Auu ljudi, moram vam reci da smarate!  :mdr: 

Kod mene ide ovako: Trazim drvo
                                   Nadjem drvo
                                   Iskopam drvo
                                   Nosim kuci drvo

THE END!  :yupi:

Offline Aleksa

Odg: etička strana bonsaia
« Odgovori #58 : 17-07-2007, 21:07:28 »
A ako me neko uhvati da kopam, ja samo slozim nevinu zbunjenu facu i kazem da trazim crve i sl. Ako to ne upali, onda gospodina zamolim da mi pomogne!  :mdr:

Offline Marija

Odg: etička strana bonsaia
« Odgovori #59 : 17-07-2007, 21:16:30 »
Plagijatoru  :no:

to sa crvima je Donov štos :gigle:
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai