Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Sve o prihrani / gnojivima  (Posjeta: 276457 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Goran Cajko

Odg: Sve o prihrani / gnojivima
« Odgovori #135 : 04-06-2008, 16:14:00 »
Puno pravog organskog gnojiva (kakice) dok je drvo u zemlji. To je prava stvar !!!

Offline DonQuijote

Odg: Sve o prihrani / gnojivima
« Odgovori #136 : 04-06-2008, 16:34:52 »
Kaj je to chichen pellets???

kakica od kokoši .... inače se razmuti u vodi u koristi za zalijevanje po selima  :mdr:

Uskoro idem kod ženine rodbine na selo pa ću prikupiti značajne količine. To se da fino sastrugati sa poda kokošinjca jer je suho.
Ali OPREZ s tim, to je koncentrirano i ako se dobro ne razrijedi kokošje gnojivo pali sve pod sobom. Plastična čaša za jogurt se razrijeđuje sa dobrih petnaest litara vode. Tako je za vočke i lozu, za bonsai bi stavio i dvadeset litara vode na dva deci suhe tvari.

Offline jug.tomaz

Odg: Sve o prihrani / gnojivima
« Odgovori #137 : 04-06-2008, 21:01:44 »
Živjo!

VALENTIN organsko gnojilo, poglej najnižje na strani obrazložitev:  http://www.valentinsvetuje.si/index.php?id=44

Naslednji je od UNICHEMA:
http://www.unichem.si/?tpl=produkt&pid=1320


Še ena in po mojem mišlenju tudi najboljša, ker ima dodane mikroelemente, prav tako bio-organsko gnojilo, in sicer od AGROLITA Vrtnarček, na žalost še ni povezave, ker je to nov izdelek, ki se ravnokar reklamira po Sloveniji, od jeseni mislim da je že na trgu in ravno zaradi dodanih mikroelementov izstopa od ostala dva!
Pri njima se pač mikroelementi morajo dodajati posebej!

Vsa ta organska gnojila imajo zelo podoben način delovanja kot BIO-GOLD, ja res je ta japonski, ampak naše izkušnje kažejo da so vsi ti izdelki prav tako odlični in primerno nadomestilo, in predvsem dosti, dosti cenejša!

Pri nekaterih piše da se naj zakopljejo v zemljo, to ni obvezno, jaz imam posuto po zemlji in ima enako delovanje. Po nekaj dnevih gnojilo razpade, se razdrobi, ko so vidni še zadnji ostanki gnojila po zemlji, to je približno po 2-3 tednih, nasujem ponovno gnojilo zraven. Ima zelo nizko razmerje N:P:K, tako da nevarnosti pregnojenja skoraj ni!

Offline Goran Cajko

Odg: Sve o prihrani / gnojivima
« Odgovori #138 : 05-06-2008, 12:08:54 »
Kaj je to chichen pellets???

kakica od kokoši .... inače se razmuti u vodi u koristi za zalijevanje po selima  :mdr:

Uskoro idem kod ženine rodbine na selo pa ću prikupiti značajne količine. To se da fino sastrugati sa poda kokošinjca jer je suho.
Ali OPREZ s tim, to je koncentrirano i ako se dobro ne razrijedi kokošje gnojivo pali sve pod sobom. Plastična čaša za jogurt se razrijeđuje sa dobrih petnaest litara vode. Tako je za vočke i lozu, za bonsai bi stavio i dvadeset litara vode na dva deci suhe tvari.

Zašto bi rastapao, kad možeš ako je suho, samo pometet nekolicinu manjih komada po posudi. Mislim da je to fenomenalna stvar, al nebi se s time igrao s biljkama u posudi. Nikad neznaš kolika je koncentracija i koliko si stavio. Za nabildavanje biljaka u zemlji ili eventualno u gigantskim posudama sigurno nema bolje stvari.

Offline Sandev

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1808
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 11
  • Never underestimate the power of stupid people
Odg: Sve o prihrani / gnojivima
« Odgovori #139 : 05-06-2008, 12:14:55 »
Ja se također ne bi s time igrao. Kada bi postojao točan recept za mjeru, dozu, to jest, kada bi se prodavalo kao gotov proizvod uz točnu mjeru doziranja...ovako mi je previše nesigurno. Loša iskustva već postoje u svezi korištenja preparata namijenjenih gnojenju biljaka u prirodi /voćke, loza.../za bonsai. Svojevremeno, prije kojih desetak godina, uništio sam na taj način jedno 95% tadašnjih biljaka. Samo s jednim gnojenjem. Jednim jedinim.

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Sve o prihrani / gnojivima
« Odgovori #140 : 05-06-2008, 12:26:29 »
... kada bi se prodavalo kao gotov proizvod uz točnu mjeru doziranja...ovako mi je previše nesigurno.

Ajde ko prvi sazna nek javi... navodno ima kod nas za kupiti, briketiran/paletiran gnoj, krava, kokoši i konja...

Offline jug.tomaz

Odg: Sve o prihrani / gnojivima
« Odgovori #141 : 05-06-2008, 16:58:44 »
BIO-GOLD-a uporabljajo tudi vsi več v večjih količinah, kot pa so navodila na samem izdelku.
Sama tekoča gnojila so bolj nevarna za korenine, kot pa organska gnojila v obliki pelet. Uporobljam jih za drevesa ki so že v bonsaj posodah, kot za drevesa v trening posodah, kot tudi za drevesa v vrtih.

Samo za primer, prejšnja leta sem uporabljal tekoča gnojila, lansko in letošnje leto pa ta organska gnojila v obliki pelet, razlika je v prirastu rastline zelo opazen, najbolj sem opazil razliko pri iglavcih, tako da sem sam zagovornik organskih gnojil.

Tekoče gnojilo deluje samo takrat ko se gnoji se pravi tisti dan ko se zaliva z vodo v katero je vmešano gnojilo in drevo sprejme kolikor lahko sprejme ob zalivanju (kolikor so korenine sposobne sprejeti), gnojilo se nikjer ne nalaga ali veže na organske snovi v substratu, s tem ko se organska gnojila vežejo na organske snovi v substratu, se tam nalagajo in jih drevo ima vedno na razpolago, jemlje jih toliko, kolikor jih potrebuje.
S tem da moram povedat da še vedno uporabljam tekoča gnojila, kot dodatno, ampak samo 1x na mesec in spomladi ko prvič gnojim uporabim tekoče gnojilo, ker takoj deluje, organsko pa rabi teden do dva da začne delovati.
To kar je Pall omenil za gnojenje avgusta in septembra, se da ravno s temi peletami izvajat, rezultati so pa vidni spomladi, ko drevesa začnejo delat, kot je že sam povedal, prirast je večja, drevo je močnejše!

Sicer pa vsak zagovarja svoj način gnojenja, svoje izkušnje, jaz sem pač med temi ki zagovarjajo organsko gnojenje s temi peletami.

Offline zen

Odg: Sve o prihrani / gnojivima
« Odgovori #142 : 05-06-2008, 18:41:59 »
... kada bi se prodavalo kao gotov proizvod uz točnu mjeru doziranja...ovako mi je previše nesigurno.

Ajde ko prvi sazna nek javi... navodno ima kod nas za kupiti, briketiran/paletiran gnoj, krava, kokoši i konja...

Imaš u Bauhausu na Jankomiru peletirani kokošiji gnoj pod tvorničkim nazivom Plantella organik. Pakiranu u vreće od 7,5 kg i 20 kg cijena je ovog manjeg pakiranja cca 55 kn a većeg cca 90 kn.

Offline DonQuijote

Odg: Sve o prihrani / gnojivima
« Odgovori #143 : 05-06-2008, 19:47:08 »
BIO-GOLD-a uporabljajo tudi vsi več v večjih količinah, kot pa so navodila na samem izdelku.
Sama tekoča gnojila so bolj nevarna za korenine, kot pa organska gnojila v obliki pelet. Uporobljam jih za drevesa ki so že v bonsaj posodah, kot za drevesa v trening posodah, kot tudi za drevesa v vrtih.

Samo za primer, prejšnja leta sem uporabljal tekoča gnojila, lansko in letošnje leto pa ta organska gnojila v obliki pelet, razlika je v prirastu rastline zelo opazen, najbolj sem opazil razliko pri iglavcih, tako da sem sam zagovornik organskih gnojil.

Tekoče gnojilo deluje samo takrat ko se gnoji se pravi tisti dan ko se zaliva z vodo v katero je vmešano gnojilo in drevo sprejme kolikor lahko sprejme ob zalivanju (kolikor so korenine sposobne sprejeti), gnojilo se nikjer ne nalaga ali veže na organske snovi v substratu, s tem ko se organska gnojila vežejo na organske snovi v substratu, se tam nalagajo in jih drevo ima vedno na razpolago, jemlje jih toliko, kolikor jih potrebuje.
S tem da moram povedat da še vedno uporabljam tekoča gnojila, kot dodatno, ampak samo 1x na mesec in spomladi ko prvič gnojim uporabim tekoče gnojilo, ker takoj deluje, organsko pa rabi teden do dva da začne delovati.
To kar je Pall omenil za gnojenje avgusta in septembra, se da ravno s temi peletami izvajat, rezultati so pa vidni spomladi, ko drevesa začnejo delat, kot je že sam povedal, prirast je večja, drevo je močnejše!

Sicer pa vsak zagovarja svoj način gnojenja, svoje izkušnje, jaz sem pač med temi ki zagovarjajo organsko gnojenje s temi peletami.
Bio golda kod nas na žalost nema, a i nekako mislim da ga zbog cijene ima smisla koristiti samo na finaliziranim drvima, tj, onima u bonsai posudama.
 Organsko gnojivo je svakako prirodnije od kemijskog, ali se kemijsko da vrlo precizno dozirati a kod recimo kokošjeg gnojiva  ne znaš kakva je koncentracija i da li je prejako.

Offline gal

Odg: Sve o prihrani / gnojivima
« Odgovori #144 : 06-06-2008, 07:39:21 »

Sama tekoča gnojila so bolj nevarna za korenine, kot pa organska gnojila v obliki pelet. Uporobljam jih za drevesa ki so že v bonsaj posodah, kot za drevesa v trening posodah, kot tudi za drevesa v vrtih.

Samo za primer, prejšnja leta sem uporabljal tekoča gnojila, lansko in letošnje leto pa ta organska gnojila v obliki pelet, razlika je v prirastu rastline zelo opazen, najbolj sem opazil razliko pri iglavcih, tako da sem sam zagovornik organskih gnojil.

Sicer pa vsak zagovarja svoj način gnojenja, svoje izkušnje, jaz sem pač med temi ki zagovarjajo organsko gnojenje s temi peletami.

... koje organsko gnjojivo u obliku pelet ti koristiš, na koji način i u kojoj količini?

Offline jug.tomaz

Odg: Sve o prihrani / gnojivima
« Odgovori #145 : 06-06-2008, 10:09:47 »
Vse 3, ki sem jih že prej omenil, Plantela Organik, Valentin org. gnojilo in Vrtnarček od Agrolita.
Doziram pa tako da nasujem od 8-10 pelet na 10 cm2 (na 2 kvadratna centimetra), pri večjih drevesih še kaki 2-3 peleti več, jeseni pa malo majn.
Nobeno drevo še nisem pregnojil!

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Sve o prihrani / gnojivima
« Odgovori #146 : 01-07-2008, 08:32:29 »
Iako od samog početka, više prakticiram folijarnu prihranu, tu i tam prihranim i u tlo. Večina vas je u mješavine stavljala određen postotak treseta, no meni su drva u čistim granulama s dodatkom vermikulita. Što mi se čini odlično. E sad, ako drva mistam/zaljevam 2-3x dnevno, gotovo iz svake posude, voda procuri već nakon prvog mlaza.
Ako sam u tu posudu, recimo dodao prihranu navečer, a ujutro poljevam biljke, ispirem li prihranu iz tla?
Mislim da da!
Koliko je biljci potrebno da primi prihranu u sebe? Zna li netko, Duda, bilo tko!
Čini mi se da ne bi ni malo pogriješio, kad bi u isto vrijeme, primjenio i folijarnu prihranu i prihranu u tlo, a ne kao do sada 2x folijarno 1x u tlo svakih 7 dana. Dakle svakih 7 dana i folijarno i u tlo.
Kakva su vaša razmišljanja o tom pristupu.

Offline DonQuijote

Odg: Sve o prihrani / gnojivima
« Odgovori #147 : 01-07-2008, 14:26:16 »
Meni je nekako logično da ako gnojiš folijarno, onda ne trebaš gnojiti u tlo jer biljka ionako apsorbira tri puta više gnojiva folijarno. 
Ako ide folijarno onda mi se gnojenje tla dakle čini čisti višak, ne znam da li može djelovati pogubno ili se višak, kao kod vitamina C u ljudskom organizmu, jednostavno ispere.
Folijarno, biljci treba barem četiri dana da apsorbira poprskano, tako sam negdje pročitao da ne valja ako pokisne prije jer se gnojivo ispere. Logično mi je da je sa korjenskim prihranjivanjem isto ili čak duže, pa mi je opet logično da nakon klasičnog gnojenja ne treba baš totalno ispirati zalijevanjem nego samo navlažiti tlo.

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Sve o prihrani / gnojivima
« Odgovori #148 : 01-07-2008, 14:33:50 »
Meni je nekako logično da ako gnojiš folijarno, onda ne trebaš gnojiti u tlo jer biljka ionako apsorbira tri puta više gnojiva folijarno. 
Ako ide folijarno onda mi se gnojenje tla dakle čini čisti višak, ne znam da li može djelovati pogubno ili se višak, kao kod vitamina C u ljudskom organizmu, jednostavno ispere.
Folijarno, biljci treba barem četiri dana da apsorbira poprskano, tako sam negdje pročitao da ne valja ako pokisne prije jer se gnojivo ispere. Logično mi je da je sa korjenskim prihranjivanjem isto ili čak duže, pa mi je opet logično da nakon klasičnog gnojenja ne treba baš totalno ispirati zalijevanjem nego samo navlažiti tlo.

Ako je tak kak si napisal, onda ja svu prihranu isperem, jer mistam 3x dnevno... HMMMM

Offline DonQuijote

Odg: Sve o prihrani / gnojivima
« Odgovori #149 : 01-07-2008, 14:36:53 »
Mistaj da ne curi voda s lista, samo navlaži.
A što se folijarnog tiće, siguran sam da je tako jer u uputstvima za folifertil lijepo piše da treba gnojiti kada se očekuje barem četri dana bez kiše, kako voda ne bi isprala gnojivo.