Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Sve o prihrani / gnojivima  (Posjeta: 276340 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Sve o prihrani / gnojivima
« Odgovori #195 : 31-07-2008, 08:49:51 »
... Biljke ne "uzimaju" više ako im više dajete. Postoji maksimum koji one mogu asimilirati i taj se postiže vrlo brzo, vjerojatno već kod deteterostruko manjih doza od onih koje im mi dajemo dohranom u tlo. Ostalo je samo gubitak. Sve drugo se ispire. Mislim da je ponekad, u redovitim intervalima, čisto zbog toga što su bonsai biljke izložene stresnijem i zahtjevnijem životu nego druge, dobro i potrebno davati neko uravnoteženo gnojivo. Mislim da je to više, više nego dovoljno. I s dodatnim dodavanjem veće koncentracije, samo dolazimo u opasnost da ubijemo biljku, a ne postižemo bolji rast.

Stajsko gnojivo je priča za sebe i moj osvrt je samo na njegovu površinsku primjenu.
Ovo kaj pišeš je sigurno tako, no moji zadnji postovi su bili usmjereni prema agresivnom zaljevanju, koje agresivno ispire svaku pa i onu agresivnu prihranu. Jedan od odgovora sam našao u PO koja mi trenutno izgleda slaba, no to ću si još poslagivati u mojoj praksi. Uzmem li sad računati, koliku količinu gnojiva sam primjenio prema uputam na sav sadržaj tla u posudama i na lisnu masu i koliko vode sam po tome polio u svrhu zaljevanja, dobit ću da sam isprao/razrijedio deseterostruko više nego što bi biljke uzele da nisam agresivno zaljevao i da im je sve bilo na raspolaganju. Mislim, meni je najrelevantniji vodić Priroda koja jasno pokazuje kako i kakve rastu biljke koje rastu na bogatom tlu, a kako rastu na siromašnom. Ako primjetim da u nečem pretjerujem, smanjit ću sve doze, no sve dok mi yamadori rastu i bujaju, nastavit ću ovak kak mi se čini najbolje.

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Sve o prihrani / gnojivima
« Odgovori #196 : 31-07-2008, 08:59:26 »

Offline Sandev

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1808
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 11
  • Never underestimate the power of stupid people
Odg: Sve o prihrani / gnojivima
« Odgovori #197 : 31-07-2008, 09:04:31 »
... Biljke ne "uzimaju" više ako im više dajete. Postoji maksimum koji one mogu asimilirati i taj se postiže vrlo brzo, vjerojatno već kod deteterostruko manjih doza od onih koje im mi dajemo dohranom u tlo. Ostalo je samo gubitak. Sve drugo se ispire. Mislim da je ponekad, u redovitim intervalima, čisto zbog toga što su bonsai biljke izložene stresnijem i zahtjevnijem životu nego druge, dobro i potrebno davati neko uravnoteženo gnojivo. Mislim da je to više, više nego dovoljno. I s dodatnim dodavanjem veće koncentracije, samo dolazimo u opasnost da ubijemo biljku, a ne postižemo bolji rast.

Stajsko gnojivo je priča za sebe i moj osvrt je samo na njegovu površinsku primjenu.
Ovo kaj pišeš je sigurno tako, no moji zadnji postovi su bili usmjereni prema agresivnom zaljevanju, koje agresivno ispire svaku pa i onu agresivnu prihranu. Jedan od odgovora sam našao u PO koja mi trenutno izgleda slaba, no to ću si još poslagivati u mojoj praksi. Uzmem li sad računati, koliku količinu gnojiva sam primjenio prema uputam na sav sadržaj tla u posudama i na lisnu masu i koliko vode sam po tome polio u svrhu zaljevanja, dobit ću da sam isprao/razrijedio deseterostruko više nego što bi biljke uzele da nisam agresivno zaljevao i da im je sve bilo na raspolaganju. Mislim, meni je najrelevantniji vodić Priroda koja jasno pokazuje kako i kakve rastu biljke koje rastu na bogatom tlu, a kako rastu na siromašnom. Ako primjetim da u nečem pretjerujem, smanjit ću sve doze, no sve dok mi yamadori rastu i bujaju, nastavit ću ovak kak mi se čini najbolje.
Ma jasna stvar, samo, ne tvrdim ja da ne treba gnojiti! Pa ja gnojim redovito i prilično. Samo kažem da nije toliko važno s čim i nabijati neku visoku količinu. Ti da biljci daš jednom tjedno mineralno gnojivo lisno ili korijenski, ona već raste u tako dobrim uvjetima i ima toliko sastojaka kakve ima rijetko u prirodi, tako da mislim da je to već sasvim dovoljno. A gubici se ne stvaraju tako lako da bi ti sa zalijevanjem ostalih 5 dana u tjednu njoj napravio deficit i da bi biljka metabolički patila.! Mišljenja sam.

Offline Sandev

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1808
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 11
  • Never underestimate the power of stupid people
Odg: Sve o prihrani / gnojivima
« Odgovori #198 : 31-07-2008, 09:06:33 »
Evo i WP hrani sa čiknšitom  :verycool:

http://walter-pall-bonsai.blogspot.com/2008/07/mugo-pine-nr-8-coming-to-lok-fine.html
Je, istina je, ali inače daje najjeftinije sranje od mineralnog gnojiva jednom u desetak dana koje  može kupiti. Kužiš, tam već ima sve. A čiknšit je sigurno dobar. Pitanje je samo kolika je razlika u odnosu na mineralšit???!!!

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Sve o prihrani / gnojivima
« Odgovori #199 : 31-07-2008, 09:23:29 »
...A čiknšit je sigurno dobar. Pitanje je samo kolika je razlika u odnosu na mineralšit???!!!

Bumo vidli, ak ne našteti, ja nastavljam s njim... u dozi koju sam već primjenio. No druge sezone  :svetac:

.... nego sad me puca jedna ideja o novoj primjeni čiknšita...  :tlab:

Offline Marija

Odg: Sve o prihrani / gnojivima
« Odgovori #200 : 31-07-2008, 09:33:48 »
čiknšit je jak .... mislim da sa bilo kakvim stajskim gnojivom treba paziti, ne smije biti svježe nego odstajalo i ne direkt na korijen da ga ne spali...
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Sve o prihrani / gnojivima
« Odgovori #201 : 31-07-2008, 09:37:55 »
čiknšit je jak .... mislim da sa bilo kakvim stajskim gnojivom treba paziti, ne smije biti svježe nego odstajalo i ne direkt na korijen da ga ne spali...

Da, "živi" čiknšit je jak, no ako je briketiran/paletiran....

http://hbf.my-bonsai.com/index.php?topic=72.msg18595#msg18595

....da se ne ponavljam  :verycool:

Offline Goran Cajko

Odg: Sve o prihrani / gnojivima
« Odgovori #202 : 31-07-2008, 09:44:59 »
Tu je pokazao da samo čiknšit može napravit takav rast, naravno kroz pola godine dok se razgradi.


http://walter-pall-bonsai.blogspot.com/2008/06/scots-pines.html

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Sve o prihrani / gnojivima
« Odgovori #203 : 31-07-2008, 09:56:17 »
Tu je pokazao da samo čiknšit može napravit takav rast, naravno kroz pola godine dok se razgradi.


http://walter-pall-bonsai.blogspot.com/2008/06/scots-pines.html

Kak mi je sve pod nosom, a ja zaboravim na zlatno pravilo poljoprivrede i jesensu organsku gnojidbu  :tup:  :tup:  :tup:  :tup:  :tup:

Hvala Čajac prijatelju  :worthy:

Dakle mijenjam izjavu.... Druga primjena čiknšita u mom treninguzgajalištu, usljedit će u terminu oko 9 mj. Čak i na jesenske yamadorie koji će blagodat pronaći u mom dvorištu  :jupije:

Offline Marija

Odg: Sve o prihrani / gnojivima
« Odgovori #204 : 03-09-2008, 19:39:39 »
Jučer otvoren Baumax u Kaštelima.  Imaju Plantellu Organic  :whoot:
Svi bonsai i okućnica ugodno smrduckaju  :sretan:
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Sandev

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1808
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 11
  • Never underestimate the power of stupid people
Odg: Sve o prihrani / gnojivima
« Odgovori #205 : 03-09-2008, 20:34:57 »
Jučer otvoren Baumax u Kaštelima.  Imaju Plantellu Organic  :whoot:
Svi bonsai i okućnica ugodno smrduckaju  :sretan:
Dobrodošla u klub smrdljivaca. Svi smo mi sretni uzgajatelji bilja i svi smrdimo po istom kokošjem dreku. Al drek je zdravlje!!! Ah, kako je lijepo kada se prijatelji po smradu poznaju!?   :great:
Jesi stavljala onak kak je Pall reko?, šaku na svaku posudu?

Offline Andrija Zokić

Odg: Sve o prihrani / gnojivima
« Odgovori #206 : 03-09-2008, 21:27:47 »
Jesi stavljala onak kak je Pall reko?, šaku na svaku posudu?

Šaku, dvije tri ... ovisi o veličini posude.
Kad si već spomenuo Palla i gnojiva .... na Late summer meetingu neki klinac donio svoj bonsai na kritiku, a Pall za vrijeme objašnjavanja onako nehajno prstima počeo izbacivati granule biogolda iz posude na što je maloga uhvatila panika i počeo je po podu kupiti granule objašnjavajući mu kako su veoma skupe. Pall mu na to odgovori da slobodno pokupi svo gnojivo iz njegovih posuda u vrtu i odnese. :lol:
andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Sve o prihrani / gnojivima
« Odgovori #207 : 04-09-2008, 08:07:59 »
Dakle ipak je pala jesenskoorganska gnojidba  :jupije:
Pod borove stavite ozbiljne doze, svi se kunu da im je to idealno za jesensko sazrijevanje pupova i zdravi proljetni rast. Ja ću još malo pričekati sa drugom aplikacijom ove sezone. Ništa ne namečem, no ja ću do kraja 10mj prihranjivati i sa gnojivima na bazi PK sa velikim naglaskom na P.
Dobro došli u klub čiknšitosmrda  :jupi:

Offline Marija

Odg: Sve o prihrani / gnojivima
« Odgovori #208 : 04-09-2008, 08:10:59 »
Eto sad smo svi čiknšitovci  :mdr:

Bacanje je bilo odokativno ... prema veličini posude.

Inače mislim da mu je cijena smiješna 48 kn za 7,5 kg  :loco:
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Sve o prihrani / gnojivima
« Odgovori #209 : 04-09-2008, 08:19:48 »
Eto sad smo svi čiknšitovci  :mdr:

Bacanje je bilo odokativno ... prema veličini posude.

Inače mislim da mu je cijena smiješna 48 kn za 7,5 kg  :loco:

Da, cijena je zanemariva, mislim da sam ga ja platio 42 kn, a 20 kg je oko 80-90 kn, smiješno.