Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Ožegotine na bjelograbu  (Posjeta: 42433 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Marija

Ožegotine na bjelograbu
« : 02-12-2009, 15:18:25 »
Na nekim grabovima imamo malo hrđe.
Pretpostavljamo da se o tome radi kao posljedici čestog zalijevanja i suhe klime.
Da li netko ima iskustva s tim?
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline kuchlar

Odg: Ožegotine na bjelograbu
« Odgovori #1 : 02-12-2009, 17:54:57 »
mozda jesen je u pitanju :)

Offline Andrija Zokić

Odg: Ožegotine na bjelograbu
« Odgovori #2 : 02-12-2009, 19:08:40 »
Na tom bjelograbu lišće je počelo otpadati barem mjesec dana prije nego na ostalima i otpala je prvo gornja polovica krošnje a donja još i danas ima zelenog lišća. Možda na ovim fotografijama nema pokazatelja hrđe ali ovi simptomi sa prijevremenim otpadanjem lišća su mi sumnjivi.
andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline DonQuijote

Odg: Ožegotine na bjelograbu
« Odgovori #3 : 02-12-2009, 20:45:24 »
Meni se tako nešto dogodilo na običnom grabu i objasnio sam si to folijarnim gnojivom :dunno:

Offline Andrija Zokić

Odg: Ožegotine na bjelograbu
« Odgovori #4 : 02-12-2009, 21:02:36 »
Ja sam mislio da sam ovaj grab spalio zalijevanjem po krošnji po velikoj vrućini (ne prihranjujem folijarno), međutim to je samo mit, prskanje vodom je dobro ali može i aktivirati gljivična oboljenja (hrđu).
andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline Marija

Odg: Ožegotine na bjelograbu
« Odgovori #5 : 03-12-2009, 18:05:39 »
mozda jesen je u pitanju :)

a daj nisam baš toliki amater poslije svih ovih proživljenih jeseni ....  :mdr:
mislim da je hrđa zbog ovih crnih točaka, koje se javljaju točno u ovoj fazi.
Valjda će Ivan vidjeti slike ... mislim da je on najkompetentniji  :hihihi:
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline kuchlar

Odg: Ožegotine na bjelograbu
« Odgovori #6 : 03-12-2009, 21:49:56 »
 :ashamed:

Offline Radovan

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1967
  • Lokacija: Nedelišće, Čakovečka 13
  • Total likes: 86
    • Donator foruma
Odg: Ožegotine na bjelograbu
« Odgovori #7 : 04-12-2009, 16:12:57 »
Nesto malo imao sam i ja na obicnim grabovima ali ne na svima,tako da neznam tocan uzrok.Kada lisce izgubi svoju ljepotu i pocne se susiti i smezurati,ja sve rucno skinem sa drveta.Na taj nacin sprjecavam eventualno daljnje sirenje bolesti.Na rano proljece prije pupanja krosnje drvaca gdje su pupovi i sitne grancice poprskam sa bijelim uljem.Tako suzbijem neke od bolesti odmah u startu.Nakon prskanja ostane malo crvenkaste boje ali ona sa vremenom nestane.Zanima me dali vi prakticirate kakvo zimsko prskanje. :question:
Med Murom i Dravom Međimurski je cvetnjak!

Offline Marija

Odg: Ožegotine na bjelograbu
« Odgovori #8 : 04-12-2009, 16:37:03 »
Nesto malo imao sam i ja na obicnim grabovima ali ne na svima,tako da neznam tocan uzrok.Kada lisce izgubi svoju ljepotu i pocne se susiti i smezurati,ja sve rucno skinem sa drveta.Na taj nacin sprjecavam eventualno daljnje sirenje bolesti.

Mislim da nema neke štete od ove hrđe, stablo je normano raslo ovu vegetacijsku sezonu. Ipak voljela bih se toga riješiti.

"HRĐE
Gljivice iz rodova Puccinia, Uromyces, Phragmidium uzročnici su ove bolesti. Uočavamo je na naličju listova. U kasno proljeće nastaju ecidije u obliku malih bijelih prištića koji prođu nezapaženo, a potom se pojavljuju smeđi jastučići koji kasnije pocrne. Pjege mogu biti kružno raspoređene ili razbacane po listu. Na licu lista uočavaju se svijetložućkaste pjege, u sredini bez boje. Razvoju bolesti pogoduje visoka temperatura i visoka vlažnost zraka.
Suzbijanje možemo vršiti fungicidima: Saprol, Tilt 250EC Baycol 250 i Cineb."


*** citat kopiran odavde: http://mojcvijet.hr/content/view/157/66/

Na rano proljece prije pupanja krosnje drvaca gdje su pupovi i sitne grancice poprskam sa bijelim uljem.Tako suzbijem neke od bolesti odmah u startu.Nakon prskanja ostane malo crvenkaste boje ali ona sa vremenom nestane.Zanima me dali vi prakticirate kakvo zimsko prskanje. :question:

Bijelo ulje se koristi protiv različitih vrsta ušiju. Van skupine otrova je. Mi ga ne koristimo preventivno, već samo ako se pojave uši što je iznimno rijetko.
Preventivno jedino "zaprašujem" masline i planike nordoxom odnosno bordoškom juhom radi gljivičnih oboljenja...
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Radovan

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1967
  • Lokacija: Nedelišće, Čakovečka 13
  • Total likes: 86
    • Donator foruma
Odg: Ožegotine na bjelograbu
« Odgovori #9 : 06-12-2009, 19:00:09 »
Tjekom vegetacije ja prskam sa Artea 330-EC od Herbosa.To mi je preporucila gospoda u poljoprivrednoj apoteci.Navodno to koriste i vrtlari u rasadnicima.Sredstvo je inace namjenjeno za suzbijanje pepelnice,hrde,smede pjegavosti,palezi u zitaricama.Od kad prskam sa time nemam pepelnice na hrastovima,grabovima i javoru.Znaci  da nesto valja.Prskam i u prvoj fazi kad se pupovi otvaraju kad su najosjetljiviji i kad je najlaksa mogucnost da se zaraze listovi sa gljivicama koje se takoder bude sa toplijim danima proljeca. :chinaman:
Med Murom i Dravom Međimurski je cvetnjak!

Offline Marija

Odg: Ožegotine na bjelograbu
« Odgovori #10 : 06-12-2009, 20:13:49 »
Tjekom vegetacije ja prskam sa Artea 330-EC od Herbosa.To mi je preporucila gospoda u poljoprivrednoj apoteci.Navodno to koriste i vrtlari u rasadnicima.Sredstvo je inace namjenjeno za suzbijanje pepelnice,hrde,smede pjegavosti,palezi u zitaricama.Od kad prskam sa time nemam pepelnice na hrastovima,grabovima i javoru.Znaci  da nesto valja.Prskam i u prvoj fazi kad se pupovi otvaraju kad su najosjetljiviji i kad je najlaksa mogucnost da se zaraze listovi sa gljivicama koje se takoder bude sa toplijim danima proljeca. :chinaman:

Super hvala na savjetu, svakako ću nabaviti!

Imam doma Herbosov katalog i nisam našla Arteu jer nije njihov proizvod već Syngentin!  :hihihi:
http://www.syngenta.co.za/item.php?i_id=57
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Radovan

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1967
  • Lokacija: Nedelišće, Čakovečka 13
  • Total likes: 86
    • Donator foruma
Odg: Ožegotine na bjelograbu
« Odgovori #11 : 07-12-2009, 08:59:47 »
Ja imam pakovanje od prije dvije godine gdje je valjda Herbos bio posrednik ili distributer,jer njihovo ime pise na bocici.No drago mi je da postoji jos,nije bitno ciji je. :great:
Med Murom i Dravom Međimurski je cvetnjak!

Offline Andrija Zokić

Odg: Ožegotine na bjelograbu
« Odgovori #12 : 19-06-2011, 12:16:35 »
Na nekoliko grabova imamo po 10-ak listova koji izgledaju ovako kao na slici.
Na jednom grabu nam dvije godine zaredom odumiralo nekoliko grana i sušili se novi izbojci. Hvala bogu, nakon toga su krenuli novi tako da stablo nije uništeno.

Očito se radi o nekim gljivičnim oboljenjima ...
Da li itko koristio preparate na bazi preslice kao sredtvo protiv gljivica. To je ekološka varijanta.
andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline Radovan

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1967
  • Lokacija: Nedelišće, Čakovečka 13
  • Total likes: 86
    • Donator foruma
Odg: Ožegotine na bjelograbu
« Odgovori #13 : 20-06-2011, 10:52:21 »
Kod mene po poljima ima jako puno preslice,međutim nisam koristio takve preparate.Nisam imao probleme sa odumiranjem grana i napadom gljivica.Samo pepelnica,tu i tamo pokoja rđa i biljne uši.Prskam sa Arteom i sredstvima koja se inače koriste u vočarstvu.Za sada je sve OK. 8)
Med Murom i Dravom Međimurski je cvetnjak!

Offline Andrija Zokić

Odg: Ožegotine na bjelograbu
« Odgovori #14 : 04-07-2012, 09:34:10 »
Evo i ove godine ista priča. Sjenilo u vrtu je čini mi se ublažilo stvar ali ožegline na listovima su se opet pojavile na dosta grabova u isto vrijeme. Iako mrzim koristiti fungicide čini mi se da ću morati i to isprobati za rješavanje ovog problema. Kupio sam "SYSTHANE 24 E" koji pokriva dosta različitih gljivičnih oboljenja.
andbonsai.com ~ andbonsai studio