Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Ligustrum?? +neka početnička pitanja  (Posjeta: 8075 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline BreganaBronx

Ligustrum?? +neka početnička pitanja
« : 14-04-2010, 21:11:45 »
Pozdrav svima! Evo i mene u bonsai svijetu :)) Prije jedno mj dana sam zagrizao za ta drvca, pregledao forum, pročitao dosta članaka i ostalo je samo da kupim drvce.
Eto, nakon jedno mj dana, kupio sam u Bauhausu (nije za pohvalu, al za početak će biti vjerujem dobro) Ligustrum (bar pretpostavljam) ali ne znam koja je vrsta. Vjerojatno nema veze.
Trebao bih samo potvrdu dal se radi o toj biljci?
Te par pitanja:

1. Vidio sam na nekim listovima da su kao malo sfrkani, i potrgani (spaljeni sa upaljačem??) te dal da takve listove otkinem ili ostavim?
2. Pročitao sam da se bonsai ugl zalijeva kad je zemlja suha, vjerojatno skroz suha? Tako vjerojatno i za ovaj moj model??
3. Na slikama koje sam stavio u svoju galeriju (vjerojatno nije problem, od googl-a je galerija) se može vidjeti kako drvce izgleda te me zanima da li bi ga trebalo presaditi u veću posudu?
4. Da li ga mogu izvaditi van iz posude, da pročešljam korijen, možda neke djelove odrežem, i na kraju da poravnam zemlju sa posudom, a ne da je ovak kak je sada??
5. Ako se stvarno radi o Ligustrum-u, treba mi samo potvrda da treba biti vani, a ne u zatvorenoj prostoriji?

Link na GALERIJU sa par slika
to beer or not to beer????

Offline DonQuijote

Odg: Ligustrum?? +neka početnička pitanja
« Odgovori #1 : 14-04-2010, 22:00:38 »
Pozdrav svima! Evo i mene u bonsai svijetu :)) Prije jedno mj dana sam zagrizao za ta drvca, pregledao forum, pročitao dosta članaka i ostalo je samo da kupim drvce.


Da si pregledao forum vidio bi ovo http://hbf.my-bonsai.com/index.php?topic=2325.0

http://hbf.my-bonsai.com/index.php?topic=2286.0
i još deset tema sa istim pitanjima i istim odgovorima.
ž Ali meni to uopće ne liči na ligustrum :dunno:

Offline BreganaBronx

Odg: Ligustrum?? +neka početnička pitanja
« Odgovori #2 : 14-04-2010, 22:29:24 »
Pozdrav svima! Evo i mene u bonsai svijetu :)) Prije jedno mj dana sam zagrizao za ta drvca, pregledao forum, pročitao dosta članaka i ostalo je samo da kupim drvce.


Da si pregledao forum vidio bi ovo http://hbf.my-bonsai.com/index.php?topic=2325.0

http://hbf.my-bonsai.com/index.php?topic=2286.0
i još deset tema sa istim pitanjima i istim odgovorima
Ovaj prvi link sam vidio vec, al ovaj drugi nisam, hvala :)

Na moje prvo pitanje nisam nasao odgovor?
2. i 5. pitanje, je ustvari retoričko, al sam pito jer nisam siguran da je to ta vrsta, Ligustrum, zato sam pitao.
Te za 4. pitanje nisam siguran da smijem, pošto je vec sve pocelo cvijetat/pupat jer je sredina 4. mj, a na ovom drugom linku koji si mi dao je Nathanael pitao dal ga slobodno presadi, a to je bilo krajem drugog mjeseca, pa je dobio potvrdan odgovor.  i to mi je normalno jer još onda stablo miruje (pretpostavljam). Tak da nisam siguran dal da ga izvadim il ne?
I ispričavam se ako sam dosadan, al eto, pogledao sam po forumu.
to beer or not to beer????

Offline BreganaBronx

Odg: Ligustrum?? +neka početnička pitanja
« Odgovori #3 : 14-04-2010, 22:45:11 »
ž Ali meni to uopće ne liči na ligustrum :dunno:

hmm..  pisalo je na etiketi da je, al ja tomu niš ne vjerujem, jer npr na ovom koji sam ja kupio nije bilo niti cijene, pa mi žena rekla, ma uzmi cijenu sa drugog pa stavi na njega.. ono, wtf??? tak da nisam bio siguran, i nisam htjel krivo zapocet sa njim.. kaj god da na kraju je
to beer or not to beer????

Offline Radovan

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1967
  • Lokacija: Nedelišće, Čakovečka 13
  • Total likes: 86
    • Donator foruma
Odg: Ligustrum?? +neka početnička pitanja
« Odgovori #4 : 15-04-2010, 09:30:06 »
Radi se o jednoj vrsti Ligustruma,najvjerojatnije Ovalifolium,s obzirom da ima ovalno lišće.S obzirom da vjerojatno potjeće sa istoka,moguće je kakva podvrsta.Naši domaći su malo čvršći i zeleniji.No to može biti i od toga što ih oni drže u staklenicima i oni rastu cjelu zimu i kada im nije vrijeme za to.Oni su kod nas listopadna vrsta.2.To su ti valjda rekli u trgovini jer nemaju pojma.Zemlja ili supstrat moraju biti stalno vlažni-ne mokri.Dali ćeš zaljevati svaki,svaki drugi ili treći dan to ovisi gdje ga držiš i koliko biljka vode potroši.4.Ako želiš da imaš kad tad bonsai od njega,onda ga izvadi iz te male posude,posadi u običnu veću i drži cjelo ljeto vani.Nemoj ga ništa rezati do jeseni.Tada ćeš nešto shvatiti.Do onda čitaj,prati kako izgledaju pravi bonsai,pokušaj naći drugu vrstu pa se čujemo. :chinaman:
Med Murom i Dravom Međimurski je cvetnjak!

Offline DonQuijote

Odg: Ligustrum?? +neka početnička pitanja
« Odgovori #5 : 16-04-2010, 10:28:37 »
Predlažem da se Radovanu dodijeli nobelova nagrada za iscrpne, precizne i strpljive odgovore početnicima. Svaka ti čast  :great:

Offline Radovan

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1967
  • Lokacija: Nedelišće, Čakovečka 13
  • Total likes: 86
    • Donator foruma
Odg: Ligustrum?? +neka početnička pitanja
« Odgovori #6 : 16-04-2010, 15:04:39 »
Znam da puno puta pišem jedno te isto i na više mjesta ali znam kako je početnicima.Znam kako je bilo meni,za razliku što su sada početnici sa forumom i drugim medijima svjetlosnu godinu ispred kako je bilo prije 15 godina. :hvalaaa:
Med Murom i Dravom Međimurski je cvetnjak!

Offline BreganaBronx

Odg: Ligustrum?? +neka početnička pitanja
« Odgovori #7 : 18-04-2010, 16:55:03 »
Stavio sam ga van još prije nekih 3-4 dana, i jucer sam primjetio da mu se je lisce pocelo sušit, pa su mi doma rekli da je to zato jer je bio na direktnom suncu??? Rastu i neki novi listići... ako treba, mogu stavit slike? Na direktnom suncu je od jutra pa do nekih 14h, poslje je na tom mjestu hlad.
sad ne znam dal da nešto mijenjam il da ga ostavim tak vani kak je bio i do sad, odnosno ta zadnja 4 dana?
to beer or not to beer????

Offline Radovan

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1967
  • Lokacija: Nedelišće, Čakovečka 13
  • Total likes: 86
    • Donator foruma
Odg: Ligustrum?? +neka početnička pitanja
« Odgovori #8 : 18-04-2010, 22:20:38 »
Ostavi ga tu gdje je.Otpast će samo to kilavo zimsko lišće.Izrasti će ubrzo drugo i puno jaće na prirodnoj svjetlosti.Ali me poslušaj i presadi ga u veću i običnu posudu.Shvati da izgleda samo kao bonsai zato jer je posađen u bonsai posudu. :tuptup:
Med Murom i Dravom Međimurski je cvetnjak!

Offline BreganaBronx

Odg: Ligustrum?? +neka početnička pitanja
« Odgovori #9 : 19-04-2010, 02:26:12 »
Ocke, nije problem, budem ga presadio. Vjerojatno jos danas.
Ne bi htio bit dosadan, al me zanima kaj nakon toga? mislim, reko si da ga tak ostavim do jeseni, i kaj dalje onda? :D zanima me, pa eto pitam   :svetac:
to beer or not to beer????

Offline Radovan

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1967
  • Lokacija: Nedelišće, Čakovečka 13
  • Total likes: 86
    • Donator foruma
Odg: Ligustrum?? +neka početnička pitanja
« Odgovori #10 : 20-04-2010, 17:41:01 »
Ako je biljka zdrava do jeseni će ti duplo ojačati i imat češ sve puno grana i grančica koje češ moći formirati po vlastitoj želji.Takav mali kao što je sada nemože ostati.Mora dobiti masu debla da sve skupa izgleda proporcionalno.Ligustrum se dobro deblja i to neće biti problem. :chinaman:
Med Murom i Dravom Međimurski je cvetnjak!

Offline BreganaBronx

Odg: Ligustrum?? +neka početnička pitanja
« Odgovori #11 : 20-04-2010, 21:49:07 »
aha, ocke! hvala na obavijesti i uputstvima!
evo, dns ujutro sam ga presadio, budem stavio i sliku.
jedino se nadam da nije problem što zemlja nije kupljena nego sam ju uzeo tu pored kuce sa oranice, nedavno je gnojeno  :hi: :hi: pa se nadam da ce i ta zemlja poslužit :nails:  :hvalaaa:
to beer or not to beer????

Offline DonQuijote

Odg: Ligustrum?? +neka početnička pitanja
« Odgovori #12 : 20-04-2010, 21:56:35 »
Neće, ubiti ćeš biljku tom zemljom. Zemlja mora biti propusna

Offline BreganaBronx

Odg: Ligustrum?? +neka početnička pitanja
« Odgovori #13 : 09-05-2010, 22:37:21 »
biljka je bila prvih par dana (4-5) u toj zemlji s njive... i mogu rec da je dobro napredovala... i sad sam ju presadio u zemlju iz konzuma... ako se ne varam.. i poludjela je.. mislim, rastu novi listici, nove grane... bas sam si heppy :D :D :D
ostavit cu ju onda do jeseni u toj tegli, pa cu onda u jesen postuput prema vasim nekim novim savjetima :)
to beer or not to beer????

Offline dijxtra

Odg: Ligustrum?? +neka početnička pitanja
« Odgovori #14 : 10-05-2010, 07:44:33 »
Ajd do jeseni pročitaj ovo: http://www.hobibonsai.com/index.php?topic=705.0 Ima toga jako puno, ali se jako jako isplati pročitat sve. Ako ti na trenutke postane dosadno onda napravi pauzu par dana pa onda čitaj dalje. Vidim da ti biljka jako dobro napreduje tako da ako od čitanja tog topica dobiješ poriv za odma presadit biljku - nemoj to napravit jer sad nije vrijeme za presađivanje. Jedino ako ti baš ozbiljno krene umirat biljka, onda dođi pa pitaj. Uglavnom, pročitaj ovaj gore topic cijeli do kraja obavezno.