Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: molim za pomoc oko biljke (početnik)  (Posjeta: 41945 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline toni-ddd

molim za pomoc oko biljke (početnik)
« : 13-10-2010, 16:27:08 »
http://img.photobucket.com/albums/v256/toni-ddd/bonsai/1.jpg
molim za pomoc oko biljke (početnik)

http://img.photobucket.com/albums/v256/toni-ddd/bonsai/2.jpg
molim za pomoc oko biljke (početnik)

http://img.photobucket.com/albums/v256/toni-ddd/bonsai/3.jpg
molim za pomoc oko biljke (početnik)

http://img.photobucket.com/albums/v256/toni-ddd/bonsai/4.jpg
molim za pomoc oko biljke (početnik)

http://img.photobucket.com/albums/v256/toni-ddd/bonsai/5.jpg
molim za pomoc oko biljke (početnik)

http://img.photobucket.com/albums/v256/toni-ddd/bonsai/6.jpg
molim za pomoc oko biljke (početnik)

http://img.photobucket.com/albums/v256/toni-ddd/bonsai/7.jpg
molim za pomoc oko biljke (početnik)

http://img.photobucket.com/albums/v256/toni-ddd/bonsai/8.jpg
molim za pomoc oko biljke (početnik)



Bok svima,

ovo je Đuka. moj rodjendanski poklon od buduce punice, dobio sam ga u lipnju.

iskreno, kad sam cuo da dobivam bonsai, ocekivao sam neku tresnju ili sl. velicine 30 cm. tako da kad sam dobio granu sa liscem ko od zivice sam bio malo razocaran. ipak zavolio sam ga brzo, i od prvog trenutka dao sve od sebe da mu bude kak treba. nazalost, moj amaterluk i neznanje ga je dosta kostao. iako sam se informirao koliko sam uspio.


kad sam ga dobio imao je barem duplo vise lisca nego sad. ako ne i trosturko. sa vremenom je samo pocelo otpadat.prva greska mi je bila sto ga nisam stavio na dosta svjetla. onda sam to popravio tak da sam ga stavio na kuhinjski stol di je bilo malo vise, al opet stol se malo trese dok stavis nes na njeg i malo pomalo opet je lisce otpadalo.

nisam niti znao koliko ga treba zalijevati, pa sam iso u hortiulturu, pa u chromos, i nigjde mi nisu rekli nista pametno samo su mi dali nek tekucine za rast, kemija neka zesca, ni to nije pomoglo.

onda sam ga metnuo u spavacu sobu na pod pored velkog prozora, prije jedno 2 mjeseca i mislim da mi je tamo ok. svjetla i zraka ima. ipak, ne cini mi se i dalje da je full fit.

i sad me evo tu, nadajuci se da sam nasao dobro mjesto za dobiti savjet. rado bih i platio kome strucnom za dobar savjet i upute oko odrzavanja.


konkretno,

- zasto se kora i listovi smezuraju? koliko ga treba zalijevati?
- zasto je jedan dio drveta konstanto mokar? OZNACENO SA 1. malo ga zalijevam u zemlju, gotovo nista, skoro pa je suha, a cesto ga zalijevam po listovima sa spricom
- jedno 6-7 grančica su u ovih par mjeseci otpustilo sve listove i na vrhu, tam di treba rast su se pojavile crne točkice, OZNAČENO SA 2. da li se mogu kako one izljecit pa da biljka nastavi normlano rast tam?


sto mogu napravit za njega sad preko zime? i htio bi ga presadit. posto sam potpuni pocetnik, full se bojim kad ga krenem presadjivat da cu ga zeznut.



ako ikom kaj znaci - sorta je FICUS RETUSA


puno vam hvala i velim - rado bih platio za strucnu pomoc!

Offline Radovan

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1967
  • Lokacija: Nedelišće, Čakovečka 13
  • Total likes: 86
    • Donator foruma
Odg: molim za pomoc oko biljke (početnik)
« Odgovori #1 : 13-10-2010, 17:56:53 »
Ne radi se o Fikusu Retusa nego o Fikusu Ginseng.To što ti je kora smežurana i što ti grančice crne a lišće žuti upučuje na to da ti je drvce mrtvo ili pri kraju.Ono što možeš vidjeti da ga presadiš i vidiš u kakvom je stanju korjenje.Ako je smeđe,trulo i na prerezu ne pušta smolu onda ga komotno možeš baciti.Nisi znao postupati sa njime i zato ti je propao.Pretraži ostale postove o fikusima pa češ vidjeti kako treba sa njima.U posudi ti je premalo zemlje i kroz ljeto si ga mogao držati vani.  :molitva:
Med Murom i Dravom Međimurski je cvetnjak!

Offline toni-ddd

Odg: molim za pomoc oko biljke (početnik)
« Odgovori #2 : 13-10-2010, 21:17:57 »
ajoj :(

da sam barem odmah kad sam ga dobio znao za ovaj forum. nikad prije nisam imo biljku a dobio sam upute u dvije recenice, i sad vidim jos krive...

da li ga mogu odmah probat presadit, s obzirom da zima dolazi, i da li cu znati to sam? bojim se da ne zeznem nesto.

i kako bi ga trebao hranit? ja mu osim vode nisam dao nis u ovih 4 mjeseca osim 1,5 dcl nekakve "plantelle", gnojivo sto su mi preporucili u chromosu....

zemlja je suha al neznam zasto je samo jedan dio kore stalno vlazan pa me je strah puno zaljevat....

hvala

Offline Hrvat

Odg: molim za pomoc oko biljke (početnik)
« Odgovori #3 : 13-10-2010, 21:49:02 »
eto nikad nije kasno ali samo pod nekim uvjetima.
1.moras promjeniti substrat (hitno)
2.treba izvaditi i ne upotebljavati plasticnu foliu unutar zdijele.
3.odrzati fikus na mnogo svijetla i vlage i topline(regije ficusa su kina,tailand,indija uglavnom tropske)da ti dadem informaciju za potrebnu klimu ovog stabla.
sretono tebi i Ginsengu.
nije vazno gledadi,vec vidjeti

Offline Radovan

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1967
  • Lokacija: Nedelišće, Čakovečka 13
  • Total likes: 86
    • Donator foruma
Odg: molim za pomoc oko biljke (početnik)
« Odgovori #4 : 13-10-2010, 22:42:15 »
Nemoj samo razmišljati o prihranjivanju.Ako je drvo bolesno i slabo neće ga hrana spasiti nego ubiti.Prvo ga presadi i ako je korjenje živo možda se spasi.Fikusi vole vlagu,neka te ne smeta što mu je kora vlažna.I izbaci tu foliju ili kupi drugu posudu,naravno ako je fikus živ.
Med Murom i Dravom Međimurski je cvetnjak!

Offline toni-ddd

Odg: molim za pomoc oko biljke (početnik)
« Odgovori #5 : 14-10-2010, 01:32:04 »
ok, znaci krecem sa preadjivanjem, jeeeij, mislio sam da cu to tek na proljece...  :smile:

jel mi mozete dati popis sastojaka, vrstu zemlje i sve drugo sto mi treba da pripremim zemlju dobro?

i kakvu posudu da mu stavim? ova sad ima dimenzije 15x15x15 cm, s tim da sam ja izvadio malo zemlje je sam mislio da ima previse.


hvala vam na odgovorima, i Hrvat, kaje to supstrat?

i jeste vi ziher da je to dobro sto mu je dio stabljike konstantno mokar?

poz

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: molim za pomoc oko biljke (početnik)
« Odgovori #6 : 14-10-2010, 09:49:27 »
eto nikad nije kasno ....

Kao i tvoje priključenje na HBF-u  ;)
Dobrodošao i osjećaj se kao doma  :great:

Offline Radovan

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1967
  • Lokacija: Nedelišće, Čakovečka 13
  • Total likes: 86
    • Donator foruma
Odg: molim za pomoc oko biljke (početnik)
« Odgovori #7 : 14-10-2010, 19:29:44 »
Moraš ga presaditi sada a ne na proljeće.Veličina posude je dobra,a zemlja u posudi ti treba biti pola centimetra do ruba.To što ti je taj dio mokar,tako izgleda,upućuje na to da je jedino taj dio stabla živ.Probaj napraviti što možeš i uči na njemu,a za svaki slučaj si kupi novog-nisu skupi. :chinaman:
Med Murom i Dravom Međimurski je cvetnjak!

Offline Hrvat

Odg: molim za pomoc oko biljke (početnik)
« Odgovori #8 : 14-10-2010, 21:28:54 »
nema problema Mario cesto citam poruke i blogove kao da sam doma.
vidim da imamo u kod nas dobrih i pasioniranih bonsaika pa ne pomazem cesto na savjetima.ako si vidio ja sam upisan kao clan od prosle godine :na:
sto se substrata tice za fikus ja upotrebljavam ustrojeni rijecki pijesak (min.2.5 mm)i
drze se dobro.hm klima na azurnoj obali danas+26 stupnjeva :yupi:
nije vazno gledadi,vec vidjeti

Offline Hrvat

Odg: molim za pomoc oko biljke (početnik)
« Odgovori #9 : 14-10-2010, 21:33:12 »
PS namoju prethodnu poruku.
pazite na fikusu ginseng cesta vlaga na deblu provocira trulenje debla.
nije vazno gledadi,vec vidjeti

Offline toni-ddd

Odg: molim za pomoc oko biljke (početnik)
« Odgovori #10 : 14-10-2010, 23:51:28 »
Moraš ga presaditi sada a ne na proljeće.Veličina posude je dobra,a zemlja u posudi ti treba biti pola centimetra do ruba.To što ti je taj dio mokar,tako izgleda,upućuje na to da je jedino taj dio stabla živ.Probaj napraviti što možeš i uči na njemu,a za svaki slučaj si kupi novog-nisu skupi. :chinaman:

hm niš od novog zasad jer sa Đukicom imam planove, a ak on prije vremena polozi orujze, onda cu se temeljito pripremit za novi.

jel mi moz preporucit kakav youtube video ili site sa pouzdanim informacijama kako se presadjuje taj ying-yang?

Offline toni-ddd

Odg: molim za pomoc oko biljke (početnik)
« Odgovori #11 : 15-10-2010, 00:05:45 »

sto se substrata tice za fikus ja upotrebljavam ustrojeni rijecki pijesak (min.2.5 mm)i
drze se dobro.hm klima na azurnoj obali danas+26 stupnjeva :yupi:


kolko onda tog rijeckog pijeska trebam stvait u novu zemlju? i to ima u ducanima ili di se nadje?

Citat:
pazite na fikusu ginseng cesta vlaga na deblu provocira trulenje debla.

meni je ta vlaga stalna u zadnji 2 mjeseca. i to tocno samo na jednom vertikalnom djelu u sredini biljke...a Radovan kaze da to nije bed??

Offline Hrvat

Odg: molim za pomoc oko biljke (početnik)
« Odgovori #12 : 15-10-2010, 18:44:42 »
rijeckog pijeska mozes naci na radilistima novogradnje.moras ga prestrjiti sa sitom od2mm
 diametra.moras zadrzati pijesak iz (sita-dalmatinski)-stroila i upotrijebiti 100% bez
mijesanja sa zemljom.ako nemas staklenik onda ga moras zakloniti od hladnoce ovisi od tvoje lokacije.za promjenu postojuce zemlje upotrijebi jedan fini stap(zbicu)od 3-4 mm
diametra;napravi malu spicu ali ne previse puntastu jer ce biti agresivna prema korijenju i
plako razradis postojecu zemlju i stavis ustrojeni pijesak.
i eto to je to.za tragove vlage na deblu ako je samo povremena nema problema ali ako je cesta onda :molitva:
sretno
nije vazno gledadi,vec vidjeti

Offline Hrvat

Odg: molim za pomoc oko biljke (početnik)
« Odgovori #13 : 15-10-2010, 18:59:01 »
evo par primjeraka da ti da ideju.
nije vazno gledadi,vec vidjeti

Offline Hrvat

Odg: molim za pomoc oko biljke (početnik)
« Odgovori #14 : 15-10-2010, 19:17:31 »
nije vazno gledadi,vec vidjeti