Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Vađenje iz prirode  (Posjeta: 54824 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Aleksa

Odg: Vađenje iz prirode
« Odgovori #60 : 11-05-2007, 23:49:06 »
Koristi treset, to sam dobro cuo! I napomenuo je da mjesavina ima bas malo minerala stoga ih treba puno prihranjivati... Vjerovatno odatle potice ona prica o "maxi prihrani"!

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Vađenje iz prirode
« Odgovori #61 : 14-05-2007, 10:20:29 »
U MBM-u sam uzeo 250g nekog gnojiva 10-52-10. U literaturi piše da je P-fosfor zadužen za jačanje korijena i stabla. U petak naveče sam razmočio gnojivo, 1ml na 1L vode. U uputama na gnojivu piše 10ml na 2L vode. Time sam zalio grab i zalijevat ću ga svakih 7 dana. Kaj se bude dogodilo, budem vidio i pisao.

Jel ima gdi u ZG kupiti manje pakiranje treseta? Ono u Zrinjevcu je ogromna vreča koju nemam gdi ni držati, a ni potrošiti u par godina.

Offline hknezovi

Odg: Vađenje iz prirode
« Odgovori #62 : 14-05-2007, 10:36:34 »
Sve mješavine koje se naprave za bonsai drveće su siromašne mineralima nevezano za vrstu treseta koji se koristi. Sama mješavina zemlje se kreira na taj način da zemlje biva vodopropusna čime se i smanjuje udio hranjivih tvari koje većinom zadržavaju vlagu u posudi. Ukoliko bi povećali njegov udio dobili bi korijen koji je podložan bakteriološkom napadu i on bi strunuo, a biljka uvenula. Kako bi rane brzo zacijelile i razvio se korijen potrebni su minerali koji se fotosintezom pretvaraju u različite oblike kemiskih spojeva.
 :warn: I kako je već napisao Mario, P-fosfor je zadužen za stvaranje encima za rast. :warn:
Time hrana i samo dohranjivanje bivaju jako bitna stvar i nakon vađenja drveća iz prirode.

Bonsai forever
Hrvatski Bonsai Klub

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Vađenje iz prirode
« Odgovori #63 : 14-05-2007, 10:50:13 »
Sve mješavine koje se naprave za bonsai drveće su siromašne mineralima nevezano za vrstu treseta koji se koristi. Sama mješavina zemlje se kreira na taj način da zemlje biva vodopropusna čime se i smanjuje udio hranjivih tvari koje većinom zadržavaju vlagu u posudi. Ukoliko bi povećali njegov udio dobili bi korijen koji je podložan bakteriološkom napadu i on bi strunuo, a biljka uvenula. Kako bi rane brzo zacijelile i razvio se korijen potrebni su minerali koji se fotosintezom pretvaraju u različite oblike kemiskih spojeva.
 :warn: I kako je već napisao Mario, P-fosfor je zadužen za stvaranje encima za rast. :warn:
Time hrana i samo dohranjivanje bivaju jako bitna stvar i nakon vađenja drveća iz prirode.

Moja odluka je definitivna i dok mi iskustvo ne pokaže drugačije, ja ću biljke prihranjivati u zemlju, tjedno jednom, nježnim otopinama gnojiva. Sad mi se još javlja neki crv koji me kopa da i folijarno navečer primjenim jedan tretman tjedno. Recimo petak zemlja, utorak list. Pa bum vidio kaj postižem. Naravno, jednog dana kad drvo postigne željeni izgled i bude bonsai, razmišljat ću, a i znati više, kako i koliko sa gnojivom.

Offline Aleksa

Odg: Vađenje iz prirode
« Odgovori #64 : 15-05-2007, 21:33:18 »
Drvecu tolika kolicina "dopinga" moze samo da skodi...  :yes:

Offline Marija

Odg: Vađenje iz prirode
« Odgovori #65 : 15-05-2007, 22:19:51 »
Drvecu tolika kolicina "dopinga" moze samo da skodi...  :yes:
i ja mislim da je to previše. Dovoljno je jednom u 2 tjedna. A tako je rekao i Pall u Kaštelima  ;)
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Vađenje iz prirode
« Odgovori #66 : 16-05-2007, 08:38:17 »
Drvecu tolika kolicina "dopinga" moze samo da skodi...  :yes:
i ja mislim da je to previše. Dovoljno je jednom u 2 tjedna. A tako je rekao i Pall u Kaštelima  ;)

Očekivao sam ovakve reakcije  :yes:
Sad jel previše ili nije, pokazat će vrijeme. Preporučenu količinu sam oslabio za 5x a primjenjivat ću je 3x više. Meni to trenutno izgleda OK.
Svaka čast Pallu i svaki savjet koji dolazi od nekog iskusnog treba uzeti u obzir, no i Pall kao i svi mi, spreman je odstupiti u nekim situacijama i modificirati pravila shodno situaciji i konkretnom primjeru. Ne tvrdim ja da radim najispravniju stvar, samo isprobavam  ;)

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Vađenje iz prirode
« Odgovori #67 : 21-05-2007, 15:18:32 »
Od prošle srijede do jućer, skratio sam nekoliko hrastova. Neke do prve grane, a neke do visine primjerene debljini. Debljine su od 5-10cm. Jednom sam orezao i postrane korijene. Nisam ih fotkao jer su uglavnom ravni sa ponekim zanimljivim nebariem, ništa spektakularno. Baš me zanima kak će se ponašati i hoće li pustiti nove grane. Ako puste grane, poćet ću ih pripremati za vađenje. Pisat ću povremeno kaj se događa s njima, možda nekog zanima.

Grab o kojem smo pisali u ovoj temi se još drži. Jedan dan mi ga je malo zahvatilo sunce pa su neki listovi izgubili sok i djelomično se osušili. Stalno ga mistam, po 3-4 puta dnevno i naravno, lagano gnojim... i njega naravno  :smile:

Offline DonQuijote

Odg: Vađenje iz prirode
« Odgovori #68 : 21-05-2007, 20:21:01 »
Samo piši, mene jako zanimaju hrastovi i prije ili kasnije će pasti neki kapitalac :chinaman:

Offline DonQuijote

Odg: Vađenje iz prirode
« Odgovori #69 : 21-05-2007, 20:22:07 »
I šteta što nisi slikao, tek toliko da se vidi o čemu pričaš. Ubuduće okidaj pa bilo to ne znam kako loše drvo.

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Vađenje iz prirode
« Odgovori #70 : 23-05-2007, 11:09:09 »
I šteta što nisi slikao, tek toliko da se vidi o čemu pričaš. Ubuduće okidaj pa bilo to ne znam kako loše drvo.

Ajde onda budem fotkao  :smile:
Malo mi je bed, lutati svim tim šikarama i nositi fotić koj mi je predragocijen da mu se nekaj desi u provlačenju kroz grmlje ili nekom slučajnom padu, no strpat ću ga u neku torbu  :great:

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Vađenje iz prirode
« Odgovori #71 : 23-05-2007, 11:15:26 »
Grab sa druge stranice ove teme je počeo pokazivati znakove života. Po deblu je pokazao 10tak pupova koji su svaki dan sve prpošniji. Ako se posreći i počnu se otvarati, budem fotkao da vidite kak izgleda.
Sad mi se javlja pitanje, jel su se ti pupovi pojavili zbog moje velike brige o njemu i stalnog mistanja (3-4x dnevno) ili su normalna reakcija nakon prvobitnog šoka od vađenja iu "krivo" vrijeme. Nadam se i vjerujem da je sve normalno, te da se grab primio i poćeo svoj novi život.
Isto kad i ovaj veći, izvadio sam i jedan manji, taj je pupove bacio još snažnije. Do kraja tjedna ću postati fotke jer imam male nedoumice oko jedne grane, kao i oko cijele koncepcije krošne.
Volio bi da mi netko napiše iskustva sa grabovima i trebam li ih i dalje držati u hladu ili ih sad mogu sunčati?

Offline DonQuijote

Odg: Vađenje iz prirode
« Odgovori #72 : 23-05-2007, 12:17:12 »
Grab tjera, to bolje što ga više šišaš :yes: Baš nemam neko veliko iskustvo, u proljeće sam izvadio jedan prilično stari grab. Grane su bile teško upotrebljive pa sam ga ošišao na nulu :mdr: ostavivši samo dvije najniže. Na svakom mjestu gdje je bila grana potjeralo je barem pet-šest novih grančica. Posađen je u hladovinu ali koliko sam čuo, sunce mu ne smeta, dapače. Ipak poluhlad bi bio najbolje riješenje s obzirom na situaciju kod tebe.

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Vađenje iz prirode
« Odgovori #73 : 23-05-2007, 12:40:00 »
Grab tjera, to bolje što ga više šišaš :yes: Baš nemam neko veliko iskustvo, u proljeće sam izvadio jedan prilično stari grab. Grane su bile teško upotrebljive pa sam ga ošišao na nulu :mdr: ostavivši samo dvije najniže. Na svakom mjestu gdje je bila grana potjeralo je barem pet-šest novih grančica. Posađen je u hladovinu ali koliko sam čuo, sunce mu ne smeta, dapače. Ipak poluhlad bi bio najbolje riješenje s obzirom na situaciju kod tebe.

Zadnja rečenica je bit i suština, naglašavam "situaciju kod tebe"  :great:
Vađen je u nepovoljno vrijeme, podosta je star, imao je veliku krošnju i debele žile koje su odlazile daleko od njega. Jedina pozitivna stvar u slučaju je bila relativno dobra korijenova bala sitnih dlačica.
Svuda se može pročitati da grab voli sunce i da ga se drži na suncu, a da sam ja ovog svog držao na suncu, danas bi imao sječanje na neuspio pokušaj. Ne zanosim se da sam uspio u ićemu, no grab pokazuje znakove života i sigurno ću ga držati više u hladu nego na suncu, pa makar i imao veće listove ove godine. Nek mi poživi do godine a i dulje pa će se sunčati do mile volje  :yes:
Zaboravio sam reči da mu staro lišće propada iz dana u dan, na granama nisam primjetio ni jedan pup koji bi pokazivao znakove života, no možda se i to promjeni. Ako i ne bude... narast će nove grane. Ako je netko propustio... prihranjivao sam ga, petkom u zemlju. utorkom folijarno.

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Re: Vađenje iz prirode
« Odgovori #74 : 28-05-2007, 09:27:30 »
Veli meni moj grab da ima volje z aživotom. Fotke su snimljene u četvrtak, jučer sam mu skinuo sve listove jer su propali, a novih pupova sada ima i po granama, sve u svemu, svaki dan sam sve više radostan kad se pojavi nova zelena kvržica ili stara malo naraste  :yupi: