Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: bonsai iz sadnice ili reznice  (Posjeta: 16371 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline sebastijan

bonsai iz sadnice ili reznice
« : 25-02-2013, 08:17:44 »
Svaka čast yamadori bonsaistima ali ima li nekoga tko se bavi uzgojem bonsaia iz sadnica, reznica ili uzimanjem malih stabalaca iz prirode. Znam da to traje puno dulje ali je isto zanimljivo, pozdrav!

Offline Marija

Odg: bonsai iz sadnice ili reznice
« Odgovori #1 : 25-02-2013, 08:30:29 »
Svaka čast yamadori bonsaistima ali ima li nekoga tko se bavi uzgojem bonsaia iz sadnica, reznica ili uzimanjem malih stabalaca iz prirode. Znam da to traje puno dulje ali je isto zanimljivo, pozdrav!

Bonsai nije malo i mlado stablo!
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline sebastijan

Odg: bonsai iz sadnice ili reznice
« Odgovori #2 : 25-02-2013, 08:39:10 »
imaš pravo, ali ako ga uzmeš i uzgajaš godinama i godinama jednog dana če postat staro stablo u posudi.
Pa šta nije bonsai ono kad gledamo na tv-u ili negdje na netu kako negdje neki Japanac na nekom bonsai događanju prodaje bor visine 30-40 cm i govori kako mu je trebalo d15 godina da ga uzgoji. Pozdrav!

Offline Marija

Odg: bonsai iz sadnice ili reznice
« Odgovori #3 : 25-02-2013, 08:42:34 »
imaš pravo, ali ako ga uzmeš i uzgajaš godinama i godinama jednog dana če postat staro stablo u posudi.
Pa šta nije bonsai ono kad gledamo na tv-u ili negdje na netu kako negdje neki Japanac na nekom bonsai događanju prodaje bor visine 30-40 cm i govori kako mu je trebalo d15 godina da ga uzgoji. Pozdrav!
Postoji jedna bitna razlika:
Karakter koji dobije stablo u prirodi u teškim uvjetima nije jednako onome što ćeš dobiti nakon 50 godina uzgoja u posudi u idealnim uvjetima.

A i kada se izvadi to karakterno stablo oz prirode opet ti treba 10-ak godina da ga oblikuješ u zreli bonsai.


Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline sebastijan

Odg: bonsai iz sadnice ili reznice
« Odgovori #4 : 25-02-2013, 09:15:54 »
Možemo pričati o karakteru. S jedne strane imamo dugo razdoblje rasta gdje polako podrezujemo grančice i one proporcionalno rastu itako se debljaju i razvijaju kao kod pravog stabla a s druge strane izvadimo stablo iz prirode otpilimo mu debele grane i pustimo da iz njih izrastaju male grančice. ne govorim da se to ne događa i u prirodi kod nekih elementarnih promjena ali ne tako drastično. Mislim da je yamadori prekrasan ali da s njima uštedimo kojih 20-30 godina, ali nije ni to bitno svako ima svoj smjer, stil... Samo sam htio reči da je ovaj drugi način uzgoja bonsaija na ovom forumu zapostavljen, naročito kod početnika.

Offline Radovan

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1967
  • Lokacija: Nedelišće, Čakovečka 13
  • Total likes: 86
    • Donator foruma
Odg: bonsai iz sadnice ili reznice
« Odgovori #5 : 25-02-2013, 10:56:54 »
Ja imam dosta drvaca sa kojima sam počeo dok su bile mlađe sadnice,to si i sam vidio kod mene.Ali??Više mi se dopada ovaj drugi pravac,gdje se starta sa yamadorijem.Štediš si godine,ako nisi krenuo sa 20.Ja još uvijek tu i tamo izvadim pokoji mlađi primjerak ako me nešto privuće na prvi pogled.Treba probati i jedno i drugo.Na taj način se više ufuraš u samu tehniku i skužiš sve tajne i zanimljivosti koje ti drvca podare kroz godine rasta. :chinaman:
Med Murom i Dravom Međimurski je cvetnjak!

Offline Andrija Zokić

Odg: bonsai iz sadnice ili reznice
« Odgovori #6 : 25-02-2013, 11:04:04 »
Dobiti pristojan bonsai iz reznice ili sadnice je TEŽE nego iz yamadorija, i za to je potrebno je poprilično znanje, vještina i vizija. Početnici uglavnom misle suprotno.
andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline Andrija Zokić

Odg: bonsai iz sadnice ili reznice
« Odgovori #7 : 25-02-2013, 11:16:38 »
Svaka čast yamadori bonsaistima ali ima li nekoga tko se bavi uzgojem bonsaia iz sadnica, reznica ili uzimanjem malih stabalaca iz prirode.

Yamadori ne podrazumjeva veliki i močni materijal jer malo i nježno stabalce može biti vrlo kvalitetan yamadori.
andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline sebastijan

Odg: bonsai iz sadnice ili reznice
« Odgovori #8 : 25-02-2013, 11:21:36 »
Ispričavam se na pojmu "Yamadori" mislio sam na velika stabla nemojte me hvatati za riječ.

Offline Adrian

Odg: bonsai iz sadnice ili reznice
« Odgovori #9 : 25-02-2013, 17:18:52 »
Ja sam počeo sa mladim borekima starim 4-5 godina, tamo 1999., ali danas uz svo znanje na forumima to ne bi nikom preporučio. Predugo traje do dobije i malo karaktera.

Offline dijxtra

Odg: bonsai iz sadnice ili reznice
« Odgovori #10 : 25-02-2013, 18:17:21 »
Samo sam htio reči da je ovaj drugi način uzgoja bonsaija na ovom forumu zapostavljen, naročito kod početnika.
Ne bih se složio. Dapače, mislim da velika večina početnika slijedi upravo taj tvoj drugi način i da tek kad dođu na forum i nauče neke osnovne stvari, da tek onda prestaju sa tim "drugim načinom uzgoja". A razlog je jednostavan - uzgoj iz yamadorija naprosto daje mnogo bolje rezultate.

Offline zen

Odg: bonsai iz sadnice ili reznice
« Odgovori #11 : 25-02-2013, 21:33:01 »
Dobiti pristojan bonsai iz reznice ili sadnice je TEŽE nego iz yamadorija, i za to je potrebno je poprilično znanje, vještina i vizija. Početnici uglavnom misle suprotno.

Slažem se Andrija, kod nas ne postoje profesionalni uzgajivači koji upotrebom raznih tehnika uzgoja izrađuju prebonsai ili bonsai,  kao recimo u Japanu. U Japanu postoji niz bonsai rasadnika koji se specijalizirano bave uzgojem  http://bonsai-japan.com/kinashi/#. Gotov bonsai kasnije prodaju diljem svijeta,  naravno da se takav bonsai ne može mijeriti po kvaliteti sa kvalitetom "divljaka"  kojeg smo pronašli u prirodi. Napomenuo bi da i za kvalitetan yamadori je potrebno poprilično znanje, vještina i vizija.


Offline Radovan

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1967
  • Lokacija: Nedelišće, Čakovečka 13
  • Total likes: 86
    • Donator foruma
Odg: bonsai iz sadnice ili reznice
« Odgovori #12 : 26-02-2013, 08:22:10 »
Ima još jedna stvar sa mladim sadnicama.S vremenom prerastu same sebe pa se mora povratno odrezati polovina ili dvije trećine drvca.Deblo ne deblja proporcionalno sa granama.Drvca su mala i ne treba im puno hrane.Ako se previše prihranjuju ,previše rastu i drvce je teško održavati u tom malom zadanom obliku.Imate malo tanko deblo i grane koje vam se svako malo čine da su preduge i prevelike u odnosu na deblo.Nije više posla sa malim drvcima,nego taman kad mislite da su gotova opet ih treba skratiti i ponovo ispočetka.Mislim da razumijete što sam htio reći.
Med Murom i Dravom Međimurski je cvetnjak!

Offline Adrian

Odg: bonsai iz sadnice ili reznice
« Odgovori #13 : 26-02-2013, 17:19:39 »
.... nego taman kad mislite da su gotova opet ih treba skratiti i ponovo ispočetka.Mislim da razumijete što sam htio reći.....  citat....
Samo da to neko ne proba sa borom!    :halt:

Offline Radovan

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1967
  • Lokacija: Nedelišće, Čakovečka 13
  • Total likes: 86
    • Donator foruma
Odg: bonsai iz sadnice ili reznice
« Odgovori #14 : 27-02-2013, 10:54:10 »
.... nego taman kad mislite da su gotova opet ih treba skratiti i ponovo ispočetka.Mislim da razumijete što sam htio reći.....  citat....
Samo da to neko ne proba sa borom!    :halt:
Slažem se.Ja sam pričao o listopadnim drvcima.Crnogoricu imam onako uz-put,svega tri od cca 100.Sa crnogoricom je Adrian na ti.. :bravoPrika:
Med Murom i Dravom Međimurski je cvetnjak!