Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Carpinus betulus - obični grab  (Posjeta: 95061 )

0 Članova i 2 Gostiju pregledava ovu temu.

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Carpinus betulus - obični grab
« Odgovori #120 : 29-01-2009, 12:20:08 »
Sve ovisi, kakvo drvo vlasnik želi napraviti. Fotke su samo ofrlje odabrane, no mislim da me kužite o ćemu....  :idiot:

Offline gal

Odg: Carpinus betulus - obični grab
« Odgovori #121 : 29-01-2009, 12:42:47 »
Meni je ovo gore, totalno nepotrebno. Tri grane sa zelenim kvaćicama su odlično raspoređene, a jedna od njih za vrh. Nakon toga imaš po mom viđenju, super drvo, ovak buš ga stalno cvikal na niže i gubil godine  :dipl:
...vidiš li ti tu kakovu analogiju! ...nije baš tak jednostavno!

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Carpinus betulus - obični grab
« Odgovori #122 : 29-01-2009, 12:46:50 »
Meni je ovo gore, totalno nepotrebno. Tri grane sa zelenim kvaćicama su odlično raspoređene, a jedna od njih za vrh. Nakon toga imaš po mom viđenju, super drvo, ovak buš ga stalno cvikal na niže i gubil godine  :dipl:
...vidiš li ti tu kakovu analogiju! ...nije baš tak jednostavno!


Naravno da nije jednostavno, ali je i jednostavno. Bitno je ono kaj vlasnik želi gledati godinama  svom drvetu!
Nakon početka ove sezone lova, percepcija mog graba se totalno promijenila. Već ove sezone će doživjeti neku (malu ili veliku) preobrazbu  :chinaman:

Offline gal

Odg: Carpinus betulus - obični grab
« Odgovori #123 : 29-01-2009, 13:44:05 »
Naravno da nije jednostavno, ali je i jednostavno. Bitno je ono kaj vlasnik želi gledati godinama  svom drvetu!
...sa lišćem se situacija mjenja, namjera bi mi bila malo sniziti i zaobliti krošnju... da režem niže... nisam baš siguran.  :nails:

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Carpinus betulus - obični grab
« Odgovori #124 : 29-01-2009, 13:50:42 »
... da režem niže... nisam baš siguran.  :nails:

Grana koju sam predložio za novi vrh, će opet biti na toj visini koju si sad simulirao. Drvo će biti jednake visine, samo što sa tim novim vrhom, možeš dobiti bolji muving jer je grana podatna, a i sužavanje će biti odlično. Dakle visina ostaje ista!
Ako na mjestu reza koji predlažem, dobiješ nove izboje, a to je skoro pa zagarantirano jer si odstranio dobar dio debla, dobit ćeš još grana koej će u suradnji sa vrhom, kalusirati rez za 3g i to onak potpuno.
Naravno, konačna odluka je tvoja i vjerujem da u njoj na vagi stoji i broj drva u tvom dvorištu i raznolikost koju želiš postići.
Najgore je ljudima obajšnjavati i govoriti.... to je još jedan grab, kakvog ste već vidli prije 3 drva i prije 8 drva....  :tup:
Kužiš ne  :chinaman:

Offline gal

Odg: Carpinus betulus - obični grab
« Odgovori #125 : 02-02-2009, 12:35:23 »
...učinjeno, drvo bu bilo u budućnosti u ravnoteži sa sve četiri strane, sa jednako dobre dvije prednje strane...valjda?! Donova sugestija se poklopila sa mojim prvotnim virtualom na 3 str... Hvala svima na trudu!

Offline DonQuijote

Odg: Carpinus betulus - obični grab
« Odgovori #126 : 02-02-2009, 12:48:56 »
...učinjeno, drvo bu bilo u budućnosti u ravnoteži sa sve četiri strane, sa jednako dobre dvije prednje strane...valjda?! Donova sugestija se poklopila sa mojim prvotnim virtualom na 3 str... Hvala svima na trudu!

O da, biti će to vrlo lijepo drvo. Već sada je točno kako treba, najbolje što se može izvuči iz njega.

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Carpinus betulus - obični grab
« Odgovori #127 : 02-02-2009, 13:17:15 »
Ako si ti zadovoljan, a to je najbitnije,... drži nebari tu visinu bez problema.

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Carpinus betulus - obični grab
« Odgovori #128 : 02-02-2009, 13:44:34 »
Uuuuups, omaklo mi se  :dunno: .... terrier je malo zapeo  :tup:

Offline DonQuijote

Odg: Carpinus betulus - obični grab
« Odgovori #129 : 02-02-2009, 16:00:52 »
Ma daj, ovak ima lijepo normalno drvce, samo treba ramificirati krošnju i možda a ovo s terijerom nikada ne bi bilo kak treba :dunno: Barem se meni tak čini.
 

Offline Aleksa

Odg: Carpinus betulus - obični grab
« Odgovori #130 : 02-02-2009, 18:59:19 »
...učinjeno, drvo bu bilo u budućnosti u ravnoteži sa sve četiri strane, sa jednako dobre dvije prednje strane...valjda?! Donova sugestija se poklopila sa mojim prvotnim virtualom na 3 str... Hvala svima na trudu!

Ovo mi se cini kao najbolje resenje...  :great: Drvo je onako previsoko za debljinu stabla...

Offline Marija

Odg: Carpinus betulus - obični grab
« Odgovori #131 : 02-02-2009, 19:24:13 »
strava, to nikako ne treba otkinuti!   :frown:
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Aleksa

Odg: Carpinus betulus - obični grab
« Odgovori #132 : 02-02-2009, 21:48:53 »
Naravno da nije jednostavno, ali je i jednostavno. Bitno je ono kaj vlasnik želi gledati godinama  svom drvetu!
...sa lišćem se situacija mjenja, namjera bi mi bila malo sniziti i zaobliti krošnju... da režem niže... nisam baš siguran.  :nails:

Zeznuo sam se sa citatom. Mislio sam na drugu sliku iz ovog posta...  :gigle:

Offline gal

Odg: Carpinus betulus - obični grab
« Odgovori #133 : 03-02-2009, 07:27:47 »
…za iskop se nisam puno premišljao, nebari se činio dobar. Kako se radi o livadi od alata sam uzeo samo škare i lopatu i odmah zajeb u startu… teren je bio pun kamenja  :grrrrrr: . Sad jel se isplatilo prosudite sami… evo slika prvoizvađenog:
...grab sa 4 str. posta, nakon sezone nesmetana rasta malo sam ožičio i usmjerio grane te malo otkopao nebari. Drvo bu još ovu sezonu nesmetano raslo a na jesen budu sve grane prikračene na par cm...

Offline helleborus

Odg: Carpinus betulus - obični grab
« Odgovori #134 : 03-02-2009, 09:36:10 »
Nebari izgleda vrlo dobro, a to je najvažnije. Krošnju ćeš već formirati pomalo kroz vrijeme. TKo zna gdje ćeš sve na kraju recnuti drvce...