Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Potrebna identifikacija  (Posjeta: 58097 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Potrebna identifikacija
« Odgovori #60 : 09-06-2008, 12:46:28 »
Ovo je sumo-stablo, zaboravi matematiku  :na:
...daj se uozbilji!  :threatening:


Drvo je jednostavno tolko dobro da može biti kaj god poželimo....  :histerical:

Offline Marija

Odg: Potrebna identifikacija
« Odgovori #61 : 09-06-2008, 13:02:28 »
Ovo je sumo-stablo, zaboravi matematiku  :na:
...daj se uozbilji!  :threatening:

Podržavam Maria u oblikovanju sumo-šlape  :yipi:  :gigle:
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline gal

Odg: Potrebna identifikacija
« Odgovori #62 : 09-06-2008, 13:13:55 »
Tehnikom trganja listova po grani i ostavljanjem samo vršnih listova, nadam se izduljiti vrh i odebljati tu granu. Trenutno tu tehniku primjenjujem na bugenvilei i brijestu, rezultat je fenomenalan. Dakle ako do iduće sezone odlučim da ću pustiti granu u vis, dobit ću materijal za tvoju preporuku. Sve grane koje su trenutno nisko na deblu, su tu zbog opskrbljivanja drveta hranjivima preko lista. To će do kraja ljeta vjerojatno biti uklonjeno. Dakle drvo je trenutno u dobroj formi i nek divlja. Možda je dobar kandidat za treecritic na idučoj konvenciji, a i za radionicu  :chinaman:
E sad, sve je to možda.... a možda ovo drvo jednostavno ostane nisko sa impresivnom krošnjom. OK najniže grane su upitne, no lako će biti od njega napraviti nešto kad za to dođe vrijeme, kad mali prošeće po kojoj radionici, kad ljudi krenu sa idejama i prijedlozima i kad na kraju ja donesem konačnu odluku  :sumo:
Nisam kod Pallovih drva obračao pozornost na proporcije  :dunno: Hvala  :great:
...ajmo mi dalje konstruktivno i objektivno! Ja ovo i ne pišem radi tebe nego radi ljudi koji to neznaju - onako opčenito. Sa svime kaj si rekao se slažem i stoji. Jedino mi je ova tehnika zakidanja listova citiram:"Tehnikom trganja listova po grani i ostavljanjem samo vršnih listova, nadam se izduljiti vrh i odebljati tu granu." malo na klimavim nogama. Prvo: skidanjem listova smanjuješ zelenu masu, time i protok sokova = grana sporije deblja. Drugo: ta tehnika je niš drugo nego djelomična defolijacija, koja se primjenjuje recimo kod bukve za bolje razgranjivanje = potičeš rast bočnih grana, dakle time nećeš izduljiti granu. Sječam se kaj mi je Pall rekao za moj grab gdje isto trebam novo deblo/vrh, 5 - 10 g pustit da raste bez diranja (bočna grana usmjerena u vrh) dok god ne odeblja i zatvori ranu, tek onda kratit i počet radit na krošnji...

Offline Marija

Odg: Potrebna identifikacija
« Odgovori #63 : 09-06-2008, 13:20:15 »
Drugo: ta tehnika je niš drugo nego djelomična defolijacija, koja se primjenjuje recimo kod bukve za bolje razgranjivanje = potičeš rast bočnih grana, dakle time nećeš izduljiti granu. Sječam se kaj mi je Pall rekao za moj grab gdje isto trebam novo deblo/vrh, 5 - 10 g pustit da raste bez diranja (bočna grana usmjerena u vrh) dok god ne odeblja i zatvori ranu, tek onda kratit i počet radit na krošnji...
Da, ne treba otkrivati toplu vodu .... mi smo tako odebljavali grane na svojim stablima - samo pustiš da slobodno raste bez diranja  :mdr:
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Potrebna identifikacija
« Odgovori #64 : 09-06-2008, 13:21:17 »
Drugo: ta tehnika je niš drugo nego djelomična defolijacija, koja se primjenjuje recimo kod bukve za bolje razgranjivanje = potičeš rast bočnih grana, dakle time nećeš izduljiti granu. Sječam se kaj mi je Pall rekao za moj grab gdje isto trebam novo deblo/vrh, 5 - 10 g pustit da raste bez diranja (bočna grana usmjerena u vrh) dok god ne odeblja i zatvori ranu, tek onda kratit i počet radit na krošnji...
Da, ne treba otkrivati toplu vodu .... mi smo tako odebljavali grane na svojim stablima - samo pustiš da slobodno raste bez diranja  :mdr:

Kako ću vas slatko razuvjeriti u ovome  :histerical:

Offline gal

Odg: Potrebna identifikacija
« Odgovori #65 : 09-06-2008, 13:28:01 »
Kako ću vas slato razuvjeriti u ovome  :histerical:

... ko zna hočemo li se u to pozno životno doba uopće baviti bonsaiem...  :hihihi:

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Potrebna identifikacija
« Odgovori #66 : 10-06-2008, 13:39:47 »
Tema se nastavlja ...

http://hbf.my-bonsai.com/index.php?topic=1250.msg17029#msg17029

...gdje se dolazi do konkretnijih zaključaka

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Potrebna identifikacija
« Odgovori #67 : 23-09-2008, 09:57:45 »
Jel netko pozna ovu vrstu? Ž ekipa i GP nisu je identificirali. Postoje indicije da je zimzelena. Raste kao mali grm, nisam vidio veču od 70cm.

Offline Andrija Zokić

Odg: Potrebna identifikacija
« Odgovori #68 : 23-09-2008, 18:49:49 »
Jel netko pozna ovu vrstu? Ž ekipa i GP nisu je identificirali. Postoje indicije da je zimzelena. Raste kao mali grm, nisam vidio veču od 70cm.

Ne znam što je ali fino izgleda. Listići su skroz cool!
andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline Aleksa

Odg: Potrebna identifikacija
« Odgovori #69 : 23-09-2008, 19:01:42 »
Po listovima me podsjeća na Rhamnus saxatilis, ali grane i stablo su skroz drugaciji tako da to sigurno nije.   :zamisljen:

Ne bi me čudilo da ste otkrili i novu vrstu...  :gigle: ;)

Offline Marija

Odg: Potrebna identifikacija
« Odgovori #70 : 23-09-2008, 19:02:38 »
Jel netko pozna ovu vrstu? Ž ekipa i GP nisu je identificirali. Postoje indicije da je zimzelena. Raste kao mali grm, nisam vidio veču od 70cm.

Kopala sam malo po Šiliću ... da nije Daphne alpina - alpski likovac .... ili crveni likovac Daphne cneorum  :question:
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Marija

Odg: Potrebna identifikacija
« Odgovori #71 : 23-09-2008, 19:06:18 »
Po listovima me podsjeća na Rhamnus saxatilis,

 :nono: ona ima bodlje
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline DonQuijote

Odg: Potrebna identifikacija
« Odgovori #72 : 23-09-2008, 19:46:42 »
Što je da je, :great: izgleda odlično

Offline gal

Odg: Potrebna identifikacija
« Odgovori #73 : 24-09-2008, 07:42:34 »
Stvarno izgleda dobro!

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Potrebna identifikacija
« Odgovori #74 : 24-09-2008, 08:07:39 »
Izgleda super to definitivno. Na tom području ih ima nebrojeno, GP je rekao da je poludrvenasta, što sam i ja kasnije uvidio. Nešto kao azalea, no mekše. Grane su savitljive i ako je potrebno koju preusmjeriti, ide bez večih problema. Ovo na fotki je možda 20-30% krošnje, sve ostalo sam srezao. Žao mi je kaj nema fotke u Prirodi.... no ushičenost terenima je fotiće ostavljala u futrolama  :dunno: