Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: etička strana bonsaia  (Posjeta: 36744 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Andrija Zokić

Odg: etička strana bonsaia
« Odgovori #60 : 17-07-2007, 22:52:25 »
Eh da! Nama je jednom sumar koji se nasao u blizini pomogao izvaditi yamadori (kao, ne znamo mi sa masklinom) :gigle:!
andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline Aleksa

Odg: etička strana bonsaia
« Odgovori #61 : 17-07-2007, 23:22:40 »
Plagijatoru  :no:

to sa crvima je Donov štos :gigle:

...Koji sam ja jednom prilikom upotrijebio...  :mdr:

 :wall:

Offline hknezovi

Odg: etička strana bonsaia
« Odgovori #62 : 18-07-2007, 09:30:07 »
lov!


Što se tiče gljiva dozvolu bi trebali imati svi profesionalni sakupljači. ?

Pa mi uglavnom nismo profesionalni uzgajivači. Tj. ne prodajemo jamadorije, a pogotovo ne živimo od te prodaje.
Joj Hrvoje kad te čitam, sve se bojim uzeti te u auto jer buš mi ziher zamjerio što vozim 10% brže od ograničenja i što ponekad prođem kroz žuto :whistle:
Lijepo je imati ispravan stav prema zakonu,  ali to što ja prođem kroz žuto ili na Sljemenu isčačkam zakržljalu bukvicu, uopće ne smatram nečim spomena vrijednim.

Ipak, ako postoji mogučnost da se preko kluba dodje do dozvole za vađenje iz parka prirode, u što čisto sumljam, sigurno ću tu dozvolu nabaviti i platiti koliko je potrebno. Bojim se da je to ipak nemoguće, da zakoni nisu razrađeni do takvih detalja i da će proči još puno puno vremena dok to ne sazrije.
Btw ona bukva koju sam ti obečao, je u praku prirode. Što ćemo sad?

Don ova ograničenja o kojima govorim vezana su za klub. Nisi jedini koji voli žuto svijetlo   :gigle: ono meni samo smeta, a tek crveno poludim ko razjareni bik. Kad bi bar sinkronizirali te semafore. Želio bih moći u plan rada kluba omogućiti edukativni izlet kojim bi svi novi članovi kluba dobili mogučnost prijenosa znanja i iskustva na samom terenu. A upravo tu je kvaka. Ako to organizitra klub trebamo dozvolu. Jer vidjeti skupinicu ljudi koja promatra neko zakržljalo drvo zasigurno privlači pozornost okoline. Ako si sam žuto je zakon.  :ludilo:
Bonsai forever
Hrvatski Bonsai Klub

Offline gal

Odg: etička strana bonsaia
« Odgovori #63 : 18-07-2007, 11:02:33 »
Ako to organizitra klub trebamo dozvolu. Jer vidjeti skupinicu ljudi koja promatra neko zakržljalo drvo zasigurno privlači pozornost okoline.

…ova tema više nema smisla i jučer sam se zakleo da neću više učestvovati u ovom mlačenju prazne slame. Pa ipak vrag mi ne da mira …. Hrvoje pogledaj ove slike. Snimljene su u nacionalnom parku, "uočljiva" grupa od nas 12 –ak, sreli smo se u dva navrata sa "renđerima" , ljubazno su nas pozdravili i nimalo im nije bilo sumnjivo što se veremo po opasnim liticama, i divimo se borovima krivuljima. Čak nas nisu pitali ni za ulaznice koje nismo platili jer smo došli kasno navečer kad na ulazu nije bilo nikoga, a bili smo jedini posjetioci parka tog dana… Kaj misliš da policija nema pametnijeg posla nego "snimat" čudake po sljemenu kak se čude bukvi?! Sa ovakvim pristupom nisam baš siguran u svjetlu budučnost BKZ-a, a najposlije nije me ni briga….
Kao što je i Mario nešto slično rekao - lutanje po prirodi (i još kad usput nađeš kakvo dobro drva) čini me slobodnim , sretnim, rasterećuje me od okova, regula i kolotečine svakodnevice i još kad to činim sam (tako da me ne mogu sputavati čak ni tuđe psiho fizičke sposobnosti) osjećam se poput ptice. Zapravo bonsai mi dođe kao nusprodukt takove aktivnosti, produžetak dobrog osjećaja nakon povratka iz prirode, slika spremljena u album…
Ne želim se stvarno nikome zamjeriti, ali stvarno mi nije jasno čemu to "izmišljanje" pravila, postavljanje granica i …. I posljednja opaska – pitali su Palla kako će sa poklonjenim drvima preko granice (čovjek nijemac, austrijanac.. svejedno, EU prožeta zakonima i propisima, na granici lešinari koji jedva čekaju kakvog čudaka…) slegnuo ramenima i mrtav hladan rekao, da ak ga ne puste preko jednog prijelaza, ići će na drugi pa dok ne prođe…kakve dozvole, fitopatalozi i ini bakrači… čovjek uživa u svojoj slobodi… i kako je rekao na povratku kući: What a life!

Offline Marija

Odg: etička strana bonsaia
« Odgovori #64 : 18-07-2007, 13:21:35 »
Na ovo Galovo samo mogu dodati da sam 4 godine radila kao pravnica u Hrvatskim šumama - koje gospodare nepreglednim državnim šumskim zemljištem (u što spadaju svi leveli zaštite - parkovi prirode i sl, osim nacionalnih parkova koji su posebne javne ustanove).

Nikada nismo reagirali na ljubitelje prirode, skupljače gljiva, šparoga ili ih ograničavali u bilo kojem smislu pa ni one kradljivce jela i borova na badnji dan (koliko god to odvaratno bilo).

Bitno je ne pustošiti sustavno,  a za vađenje nekakvog mladog stabla nitko vas neće tužiti. Ne trebate na to gubit energiju.

Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline hknezovi

Odg: etička strana bonsaia
« Odgovori #65 : 18-07-2007, 16:13:51 »
 Dobro. Dobro.

Ja sam samo trebao informaciju koji je stav šumarije u svezi toga, ukoliko Marija kaže da nema problema onda je sve  :great:


Bonsai forever
Hrvatski Bonsai Klub

Offline Marija

Odg: etička strana bonsaia
« Odgovori #66 : 18-07-2007, 16:33:43 »
..."uočljiva" grupa od nas 12 –ak...


Što je crveno "in" ove godine??!!  :gigle:
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Aleksa

Odg: etička strana bonsaia
« Odgovori #67 : 18-07-2007, 20:54:28 »
Dobro. Dobro.

Ja sam samo trebao informaciju koji je stav šumarije u svezi toga, ukoliko Marija kaže da nema problema onda je sve  :great:




Marija-Šumarija!  :histerical: :666: