Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Sve o zemlji / mješavini  (Posjeta: 353759 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Sve o zemlji / mješavini
« Odgovori #90 : 24-01-2008, 09:14:02 »
Super da će biti i šestica, jer će nam poslužiti pogotovo za veće biljke.
Hoće li biti dovoljno tenisita za sve? Marija i ja smo htjeli kupiti 20-ak vreća jer smo mislili da su pakiranja od 50L, ali ako su pakiranja od 20L onda bi nam trebalo bar 40 vreća!

Ponijet ćemo koliko stane u auto ....  :hihihi:

Ima auta koji voze preko tone  :hihihi:

Offline Andrija Zokić

Odg: Sve o zemlji / mješavini
« Odgovori #91 : 24-01-2008, 09:16:22 »
Super da će biti i šestica, jer će nam poslužiti pogotovo za veće biljke.
Hoće li biti dovoljno tenisita za sve? Marija i ja smo htjeli kupiti 20-ak vreća jer smo mislili da su pakiranja od 50L, ali ako su pakiranja od 20L onda bi nam trebalo bar 40 vreća!

Ponijet ćemo koliko stane u auto ....  :hihihi:

Ima auta koji voze preko tone  :hihihi:

Marija je mislila na naš škodilak. Izbacit ćemo zadnje sjedalo, pa koliko stane :smile:.
andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline Goran Cajko

Odg: Sve o zemlji / mješavini
« Odgovori #92 : 24-01-2008, 09:38:23 »
Ma jok stari, Tenisand (tako ga bar tip zove) ti je čista uredno mljevena cigla, nepravilnotrokutastokugličasta. Dogovarao sam četvorku i šesticu. Jučer je tip bio kod mene. Sad ću vam stavit fotku

 :tup: :tup: :tup: pa to je isto

Offline Marija

Odg: Sve o zemlji / mješavini
« Odgovori #93 : 24-01-2008, 10:06:21 »
Ima auta koji voze preko tone  :hihihi:

u naš Škodilak ne  :mdr:
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Sve o zemlji / mješavini
« Odgovori #94 : 24-01-2008, 10:10:58 »
Ima auta koji voze preko tone  :hihihi:

u naš Škodilak ne  :mdr:

Več sam se splašil da budetesve odpeljali  :hihihi:

Offline Sandev

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1808
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 11
  • Never underestimate the power of stupid people
Odg: Sve o zemlji / mješavini
« Odgovori #95 : 24-01-2008, 10:18:49 »
Ma jok stari, Tenisand (tako ga bar tip zove) ti je čista uredno mljevena cigla, nepravilnotrokutastokugličasta. Dogovarao sam četvorku i šesticu. Jučer je tip bio kod mene. Sad ću vam stavit fotku

 :tup: :tup: :tup: pa to je isto
Pa je, samo kaj je ovaj čistiji, nemaš što prosijavat. Već je izvađena čista četvorka.

Offline Sandev

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1808
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 11
  • Never underestimate the power of stupid people
Odg: Sve o zemlji / mješavini
« Odgovori #96 : 24-01-2008, 10:25:07 »
Super da će biti i šestica, jer će nam poslužiti pogotovo za veće biljke.
Hoće li biti dovoljno tenisita za sve? Marija i ja smo htjeli kupiti 20-ak vreća jer smo mislili da su pakiranja od 50L, ali ako su pakiranja od 20L onda bi nam trebalo bar 40 vreća!
Ponijet ćemo koliko stane u auto ....  :hihihi:

Ima auta koji voze preko tone  :hihihi:

Marija je mislila na naš škodilak. Izbacit ćemo zadnje sjedalo, pa koliko stane :smile:.

Čuj, to ti bude prilično teško za auto. Ja sam svojevremeno natrpao 10 vreća u Mazdu, onaj Premacy koji sada vozim, i auto je sjeo skoro na pod.


Offline Andrija Zokić

Odg: Sve o zemlji / mješavini
« Odgovori #97 : 24-01-2008, 10:28:29 »
Čuj, to ti bude prilično teško za auto. Ja sam svojevremeno natrpao 10 vreća u Mazdu, onaj Premacy koji sada vozim, i auto je sjeo skoro na pod.

Čekaj, nije mi jasno!? Da li su onda te vreće koje ti nabavljaš od 20L ili 50L?
andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Sve o zemlji / mješavini
« Odgovori #98 : 24-01-2008, 10:35:37 »
Čekaj, nije mi jasno!? Da li su onda te vreće koje ti nabavljaš od 20L ili 50L?

A meni se čudi kak mi nije jasno sve o tree critique  :mdr:
20 L tenesita je puno više od 20 kg. Nisam vagao, ali sigurno 30-40 kg

Offline Marija

Odg: Sve o zemlji / mješavini
« Odgovori #99 : 24-01-2008, 10:42:48 »
Čekaj, nije mi jasno!? Da li su onda te vreće koje ti nabavljaš od 20L ili 50L?

A meni se čudi kak mi nije jasno sve o tree critique  :mdr:
20 L tenesita je puno više od 20 kg. Nisam vagao, ali sigurno 30-40 kg

Zemlja i sl.  se mjeri u volumenu, dakle u litrama, ako netko zna za tenisit nek napiše  :mdr:
iako ni kilaža nije zanemariva kad se tegli veća količina ...

Neka auto legne, uopće me ne zanima, samo da to dovučemo u Kaštela makar vozili 20 km/h do dole  :hihihi:
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline gal

Odg: Sve o zemlji / mješavini
« Odgovori #100 : 24-01-2008, 10:56:51 »
... ja sam se opredjelio za Liapor najviše zbog specifične težine, a ak pogledamo cijenu i pretvorimo kilograme u litre meni ispada da je tenisitu i liaporu ista cijena. Liapor koji se prodaje u MD-u je "fit" odnosno granulacije od 1-4 mm, ali proizvodi se u granulaciji 4-8 mm i 8-16 mm, a postoji i specijalna mješavina za ozelenjavanje ravnih krovova u koje su već dodane hranjive tvari za biljke... Kolko znam u MD-u su imali jednu jedinu paletu tog "fita". Dakle kad bi bilo zainteresiranih oni bi možda naručili koju paletu druge granulacije???
...a i ova priča oko granulacije mi se čini pretjerana, odnosno zakvačili smo se za tu granulaciju ko da je zemlja u prirodi granulirana?! I onda opet tu istu zemlju koja je granulacije od 0-X mm stavljamo u taj isti tenisit ili liapor!? Tu mi logika ne šljaka. Kako  mi je građevina struka, ponešto mi je ostalo teorije sa faksa. Dakle da bi neka mješavina bila postojana odnosno da nebi došlo do segragacije iste u istoj mora biti više različitih granulacija... da ne zamaram sa detaljima, želim skrenuti pažnju na to da bi u mješavini od samo jedne granulacije,  teoretski moglo kroz zalijevanjem doći do ispiranja i taloženja zemlje na dno posude... i onda smo opet na početku.
Pitajte Palla o njegovom Maxitu - (mislim da je identičan ovom "Liapor fitu") jel ga prosijava ili koristi koje druge granulacije. Eto čitam pa malo razmišljam.  :question:

Offline Sandev

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1808
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 11
  • Never underestimate the power of stupid people
Odg: Sve o zemlji / mješavini
« Odgovori #101 : 24-01-2008, 12:06:08 »
Čuj, to ti bude prilično teško za auto. Ja sam svojevremeno natrpao 10 vreća u Mazdu, onaj Premacy koji sada vozim, i auto je sjeo skoro na pod.

Čekaj, nije mi jasno!? Da li su onda te vreće koje ti nabavljaš od 20L ili 50L?
Vreće su ti 25 kila.

Offline Andrija Zokić

Odg: Sve o zemlji / mješavini
« Odgovori #102 : 24-01-2008, 12:57:50 »
Čekaj, nije mi jasno!? Da li su onda te vreće koje ti nabavljaš od 20L ili 50L?

A meni se čudi kak mi nije jasno sve o tree critique  :mdr:
20 L tenesita je puno više od 20 kg. Nisam vagao, ali sigurno 30-40 kg

Litre i kilogrami su skroz različito. Litre su mi bitne jer tada znam koliko ću posuda moći napuniti sa jednom vrećom (sa vrećom od 25L mogu duplo manje posuda napuniti nego kada je vreća od 50L).
Kilogrami mi znače nešto skroz drugo. Bolje je da je lakše iz 2 razloga:
1. Zato jer to znači da su granule poroznije ili ti ga da mogu primiti više vode u sebe
2. Iz praktičnog razloga. Kada prenosim velike kašete sa yamadorijima volim ne slomiti kičmu :hihihi:

Po ovome što vi sada govorite ispada da je 50L Liapora i 50L Tenisita, jako slična cijena (razlika je u tome što Liapor treba prosijati)?!
andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline Andrija Zokić

Odg: Sve o zemlji / mješavini
« Odgovori #103 : 24-01-2008, 13:01:29 »
Pitajte Palla o njegovom Maxitu - (mislim da je identičan ovom "Liapor fitu") jel ga prosijava ili koristi koje druge granulacije.

Walter Pall:
In Germany a product called 'Maxit', 'Fibotherm' is OK. Use particle size of 2mm to 4mm. sometimes one gets a wide variation of sizes. Sieve your material and throw away everything that is smaller then 2mm.

You can also take 1.5 mm. I took 2 mm because that's the size of the brand I use. One should avoid to use very small particles because they tend to clog the substrate and then it is not well draining and aeriating anymore.
I am not so sure about the weight. I can carry 50 liters easily with two hands when it is dry, which means it should be around 25 kg per 50 liters. This makes it roughly .5 kg per liter. Probably even less.


http://walter-pall-bonsai.blogspot.com/2007/03/baked-loam-as-main-ingredient-for.html
andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline gal

Odg: Sve o zemlji / mješavini
« Odgovori #104 : 24-01-2008, 14:14:38 »
Pitajte Palla o njegovom Maxitu - (mislim da je identičan ovom "Liapor fitu") jel ga prosijava ili koristi koje druge granulacije.

Walter Pall:
In Germany a product called 'Maxit', 'Fibotherm' is OK. Use particle size of 2mm to 4mm. sometimes one gets a wide variation of sizes. Sieve your material and throw away everything that is smaller then 2mm.

You can also take 1.5 mm. I took 2 mm because that's the size of the brand I use. One should avoid to use very small particles because they tend to clog the substrate and then it is not well draining and aeriating anymore.
I am not so sure about the weight. I can carry 50 liters easily with two hands when it is dry, which means it should be around 25 kg per 50 liters. This makes it roughly .5 kg per liter. Probably even less.


http://walter-pall-bonsai.blogspot.com/2007/03/baked-loam-as-main-ingredient-for.html
...super! Ja bih eventualno prosijavao samo za borove. Probao sam prosijavat kroz sito od 1 mm i količina koja je prošla je bila max cca 10% pa sam odustao. Ne čini mi se velik otpad, koji pak opet možete dati mački da po njemu grebucka...  :idea:  :mdr:
Težina vreče liapora od 50l je 20 kg (400 kg/m3), a spada i u toplinske izolatore - ko da korenju obučeš vunene čarape...  :umm: valjda?!