Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Sve o zemlji / mješavini  (Posjeta: 353678 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Marija

Odg: Sve o zemlji / mješavini
« Odgovori #195 : 07-02-2008, 13:31:03 »
Kako bi i u kojim omjerima mješali spomenute sirovine prema vrstama drveća?
Ako uzmemo u obzir sposobnost upijanja vode:

Tenisit – 20%
Liapor – 30%
Pumice - 35%
Vermikulit – 60%

Prema ovome za borove bi trebao bit veći postotak tenisita. Za žedna drva s puno lisne mase bi trebalo miješati više vermikulita. Tenisit može primiti manje hranjiva u sebe od liapora i pumica, a svi oni manje od vermikulita. U krajevima s toplijom klimom i više vjetrova trebalo bi biti više vermikulita, dok u hladnijim i vlažnijim podnebljima, više tenisita. Liapor i pumice uzimam kao zamjenu za zemlju koja je tradicionalno u uporabi. Treset u mom slučaju pada u zadnji plan i ne namjeravam ga miješati u tla (mješavine).
Kod tenisita, liapora, pumica i vermikulita je dobro i to što nema površinske napetosti, te pucanja gornjeg sloja tla, koje omogučava isušivanje tla u posudi.

Recite koju pametnu ak vam se da  :smile:


Meni se ne da komplicirat oko toga..... sklapat nekakve omjere i mješavine prema jačini vjetra i sl., čak mislim da je to nepotrebno.

Naša kombinacija:
1/4 treset
3/4 liapor ili tenisit ili vermuikulit ili pumice

Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Sve o zemlji / mješavini
« Odgovori #196 : 07-02-2008, 13:40:42 »
Naša kombinacija:
1/4 treset
3/4 liapor ili tenisit ili vermuikulit ili pumice

Vermikulit se ne može poistovjetiti sa tenisitom, liaporom i pumicama  :chinaman:
Treset + vermikulit = spužva

Treset u kombinaciji sa liaporom, pumicama i tenisitom se čini OK, no treseta znamo ima raznih.

Nisam imao namjeru komplicirati. Tema je tu da svako iznese svoje mišljenje. Kome je to komplikacija, nek ne sudjeluje. Meni nije komplicirano i raduje me priprema podloge za moja drva !!!

Offline Andrija Zokić

Odg: Sve o zemlji / mješavini
« Odgovori #197 : 07-02-2008, 13:41:56 »
U krajevima s toplijom klimom i više vjetrova trebalo bi biti više vermikulita

A možda baš upravo toliko vlage i nebi odgovaralo mediteranskim vrstama? Po tvom opisu Vermikuliata, izgleda mi gotovo kao spužva.
andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline Marija

Odg: Sve o zemlji / mješavini
« Odgovori #198 : 07-02-2008, 13:46:37 »
Nisam imao namjeru komplicirati. Tema je tu da svako iznese svoje mišljenje. Kome je to komplikacija, nek ne sudjeluje. Meni nije komplicirano i raduje me priprema podloge za moja drva !!!

Krivo si razumio, nisam rekla da kompliciraš  :no:, nego da ja neću komplicirat.  :yes:
Meni je super da si se toliko posvetio tome, očito guštaš u traženju najbolje mješavine!
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Marija

Odg: Sve o zemlji / mješavini
« Odgovori #199 : 07-02-2008, 13:47:49 »
Vermikulit se ne može poistovjetiti sa tenisitom, liaporom i pumicama  :chinaman:
Treset + vermikulit = spužva

svo četvero smatram drenažnim sastojkom u mješavini, zato sam ih stavila zajedno  ;)
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Sve o zemlji / mješavini
« Odgovori #200 : 07-02-2008, 13:56:19 »
Nisam imao namjeru komplicirati. Tema je tu da svako iznese svoje mišljenje. Kome je to komplikacija, nek ne sudjeluje. Meni nije komplicirano i raduje me priprema podloge za moja drva !!!

Krivo si razumio, nisam rekla da kompliciraš  :no:, nego da ja neću komplicirat.  :yes:
Meni je super da si se toliko posvetio tome, očito guštaš u traženju najbolje mješavine!

OK idemo dalje  :great:
Meni je bitno da zaljevanje traje što krače i da u tom vremenu mješavina dobije maksimalno vode te da je otpušta prema potrebi drva, a da uz to bude dobro drenirana i onemoguči propadanje korijena. Mislim da si ti rekla da Pall sad drva u mješavinu u kojoj može rukama obgrliti korijen. To je zasigurno idealno i tome treba težiti. Ne zbog mog grljenja korijena, već zbog kvalitete podloge za drvo  :yes:

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Sve o zemlji / mješavini
« Odgovori #201 : 07-02-2008, 13:57:17 »
Vermikulit se ne može poistovjetiti sa tenisitom, liaporom i pumicama  :chinaman:
Treset + vermikulit = spužva

svo četvero smatram drenažnim sastojkom u mješavini, zato sam ih stavila zajedno  ;)

Aha, onda dobro  ;)

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Sve o zemlji / mješavini
« Odgovori #202 : 07-02-2008, 14:02:59 »
U krajevima s toplijom klimom i više vjetrova trebalo bi biti više vermikulita

A možda baš upravo toliko vlage i nebi odgovaralo mediteranskim vrstama? Po tvom opisu Vermikuliata, izgleda mi gotovo kao spužva.

Ti ćeš to bolje znati, no prošlo ljeto ste pisali da i 3x dnevno zaljevate neka drva zbog vručina i vjetra. Mislio sam zbog toga. Naravno da tu treba paziti i na zimski period. Ali mislim da dobra dreniranost tu ima veču ulogu od količine vlage. Vlaga bi smetala kad tlo ne bi bilo prozračno. Kod vas nema smrzavanja pa je tim bolje. Drugo je na kopnu gdi bi se to vlažno tlo smrzlo. Pitanje je koliko bi korijena uništilo pomicanjem.

Offline Marija

Odg: Sve o zemlji / mješavini
« Odgovori #203 : 07-02-2008, 19:18:07 »
Ovo je tema na forumu sa najviše postova - dakle aktualna i zanimljiva, pa hajde obradimo je do kraja  :mdr:

Stigao mi je danas Bonsai Focus i u njemu fino reklamiraju prirodni ZEOLIT - pakiran pod markom Chabasai.
Trebalo bi malo istražiti taj zeolit. Koliko sam do sada našla, ima ga za kupiti u pet-shopovima u malim količinama, koristi se i u građevini .... treba još istražiti  :mdr:

"Zeoliti su prirodni, stijenski, mikroprozirni silikatni minerali, po sastavu alumosilikati, koji pretežno sadrže jedno ili dvovalentne katione: Na, K, Ca. Nastaju kondenzacijom plinova i para nakon vulkanskih erupcija i talože se kao vulkanske nakupine i stijene.

Prirodnih zeolita ima oko 276 vrsta, a u velikim zalihama se nalaze u oceanima. Rijetko se koriste onakvi kakvi se nalaze u prirodi, već se podvrgavaju mehaničkim i kemijskim tretmanima da bi se poboljšale i modificirale njihove fizičke ili kemijske osobine. S obzirom na morfološku gradu javljaju se u tri osnovna oblika: vlaknasti, lisnati i kristalni zeoliti. "
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Sandev

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1808
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 11
  • Never underestimate the power of stupid people
Odg: Sve o zemlji / mješavini
« Odgovori #204 : 07-02-2008, 21:14:34 »
neka se nitko ne uvrijedi, ali, ljudi...! sve ovo što je napisano je potpuno svejedno. i toliko su mizerne razlike... vrijedi jedno zanimljivo pravilo, ako neko vrijedi onda je ovo iskustveno provjereno. A to je: puno filozofije nikada nije dobro, a previše može biti i po život opasno. Pojednostavnite...svedite na osnovnu mjeru, to uvijek pali. Ne postoji nitko tko ima dobre bonsaije samo zato što  koristi bims ili tenisit ili vermiukulit ili nešto treće...postoje samo dobre i zdrave biljke u kvalitetnom tlu-supstratu. A tko zna, zna, pa taman koristio on tradicionalne japanske mikseve ili modernističke kombilacije ekspandirano postojanih hiperdrenažnih supstrata. Moje skromno mišljenje...sve je to slično, bullshit. Moraš imati dobru drenažu, granulacijsku postojanost i umjerenu retentivnost za vodu. Sadržaj minerala i hranjiva je svejedan. Dodaš mjericu Osmocotea na litru zemlje i...eto, tak ti je svejedno koji vrag supstrat sadrži. Ili redovito gnojiš. Vrgoč godinama koristi samo Osmocote i niš više, a tlo u posudama radi tak da iskopa crvenice pored kuće u vrtu i doda grubo tucanog šjunka...a biljke su mu i zdrave i mrak (bar su bile dok se bavio njima). Ne želim podcijeniti znanost o tlu...ali, niti previše znanosti nije dobro. Umjerenost, umjerenost, zlatna vrlina koju je tako teško postići.

Offline Marija

Odg: Sve o zemlji / mješavini
« Odgovori #205 : 07-02-2008, 21:21:06 »
Mi smo koristili crvenicu i šljunak i vjeruj vi to je tek bullshit. Nikad više. :no: Crvenica je očajna kao da si pomješao glinu i ljepilo.....

Malo se pažnje posvećivalo mješavini zemlje kod nas, ova tema je samo dokaz da se na to počelo obraćati pažnju  .... npr. zašto ako sam našla pumice ne bih to javno objavila i olakšala nekome posao .... Mario voli testirati - ja ne, ali me zanimaju rezultati ....

Sve je to OK, razmjena znanja i međusobna pomoć, zato i služe forumi, a to ne sprječava nikoga da "sastojke" zamješa kako želi.... ma kakva neumjerenost...  :question:

Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Andrija Zokić

Odg: Sve o zemlji / mješavini
« Odgovori #206 : 07-02-2008, 22:05:02 »
Ovo možda izgleda kao neka velika filozofija ali u biti i nije. Sa crvenicom imamo definitivno negativna iskustva. Obični šljunak je prokleto težak i potpuno neporozan. Meni je otprilike jasno u kakvu mješavinu ću saditi ovu sezonu, a mnogo sam ograničen i time što samo pumice ima kupiti po razumnoj cijeni u Splitu. Mislim da ova tema mnogo može koristiti onima koji mogu odabrati samo jedan od drenažnih dijelova za mješavinu.
I naše biljke su zdrave ali me jako zanima hoću li vidjeti razliku u samom razvoju drva.

Ne postoji nitko tko ima dobre bonsaije samo zato što  koristi bims ili tenisit ili vermiukulit ili nešto treće...

Jasno mi je što si htio reći. Ne treba raditi u najboljem kamenu da bio dobar kipar, ne treba imati najbolju olovku da bi bio dobar pisac .... ali ja po prvi put u životu razmišljam o zemlji za bonsai. ;)
andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Sve o zemlji / mješavini
« Odgovori #207 : 08-02-2008, 08:22:28 »
neka se nitko ne uvrijedi,
Ne postoji nitko tko ima dobre bonsaije samo zato što  koristi bims ili tenisit ili vermiukulit ili nešto treće...postoje samo dobre i zdrave biljke u kvalitetnom tlu-supstratu.

Nisam uvrijeđen  :na:
Kad čitam tvoju rečenicu, zaključujem da taj kvalitetni supstrat mora biti sačinjen od nečega. Ja tražim što bolje nešto da bi dobio kvalitetan substrat. Sve je već otkriveno i čitajući razne majstore i iskusne, dati su omjeri za kvalitetne substrate. Trenutna ponuda u HR je kava je, od toga ću si napraviti substrat najsličniji već isprobanima i preporučenim.
Točno je da mi ljudi znamo zakomplicirati, no isti ti ljudi razvijaju se i svakog dana dolaze do novih otkrića, mjenjaju mišljenja, vjeruju u nešto...

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Sve o zemlji / mješavini
« Odgovori #208 : 08-02-2008, 08:34:06 »
Nakon 36h držanja posuda na radijatoru u kojima su tenisit, liapor i vermikulit, svo troje je još uvjek vlažno no u različitim omjerima. Sad ne mogu odrediti u kojim omjerima no čekam koji će se prvi isušiti. Temperatura u sobi je 21 stupanj C.

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Sve o zemlji / mješavini
« Odgovori #209 : 08-02-2008, 10:28:38 »
Nisam stigao fotkati, na netu sam našao fotku kako izgleda ovaj koji imam doma.
granulacija je 0-4mm, sitnijeg od 2mm ima premalo da bi bilo vrijedno spomena, a sve skupa se ne praši ni malo.