Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Sve o zemlji / mješavini  (Posjeta: 353664 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Marija

Odg: Sve o zemlji / mješavini
« Odgovori #210 : 08-02-2008, 10:39:38 »
Nisam stigao fotkati, na netu sam našao fotku kako izgleda ovaj koji imam doma.
granulacija je 0-4mm, sitnijeg od 2mm ima premalo da bi bilo vrijedno spomena, a sve skupa se ne praši ni malo.

Jel on nešto kao perlit? Mrvi li se?
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Sve o zemlji / mješavini
« Odgovori #211 : 08-02-2008, 10:52:56 »
Jel on nešto kao perlit? Mrvi li se?

Malo je teži od perlita.
Ne mrvi se.
Sve granule su fleksibilne i postojane.
Gnječenjem mu se smanjuje volumen, no kad pritisak popusti, vrati se u prvobitni oblik.
Teško je prenjeti osječaj koji ostavlja pri dodiru rukom. Najsličniji je drvenoj piljevini no nije oštar (grub) kao piljevina. Kao da stiskaš nešto kao spužvasto-pernato-ugodno mekano. Nema nikakav miris. Teško mu je vidjeti strukturu, no nekak je ljuskast.
Kopam po netu i vidim da je zastupljen u mješavinama za bonsaie od 30-70% večinom 40%.
copy/paste
30% Seramis clay granules, 40% Vermiculite and 30% Grit.

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Sve o zemlji / mješavini
« Odgovori #212 : 08-02-2008, 11:10:15 »
A part of nature
The ideal plant base
The SERAMIS® plant care system comes directly from nature: SERAMIS® clay granulate. This clay is extracted from Germany's Westerwald region and then carefully fired and exported around the world.

The SERAMIS® clay granulate is light and consists of small porous granules with a high capability of storing water. They absorb moisture through their fine pores, store it and then release it again as needed. So your plant always gets just the water it needs.

Every granule absorbs water like a sponge.

Optimal growing conditions – naturally
SERAMIS® maintains its loose structure inside the pot even after long periods. This allows plenty of room for the roots to grow freely. The air circulation in the pot ensures that the root system has an optimal supply of oxygen. Therefore, SERAMIS® encourages robust growth and keeps your plants looking healthy and beautiful - and all that in an entirely natural way.

Offline Sandev

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1808
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 11
  • Never underestimate the power of stupid people
Odg: Sve o zemlji / mješavini
« Odgovori #213 : 08-02-2008, 11:26:16 »
neka se nitko ne uvrijedi,
Ne postoji nitko tko ima dobre bonsaije samo zato što  koristi bims ili tenisit ili vermiukulit ili nešto treće...postoje samo dobre i zdrave biljke u kvalitetnom tlu-supstratu.

Nisam uvrijeđen  :na:
Kad čitam tvoju rečenicu, zaključujem da taj kvalitetni supstrat mora biti sačinjen od nečega. Ja tražim što bolje nešto da bi dobio kvalitetan substrat. Sve je već otkriveno i čitajući razne majstore i iskusne, dati su omjeri za kvalitetne substrate. Trenutna ponuda u HR je kava je, od toga ću si napraviti substrat najsličniji već isprobanima i preporučenim.
Točno je da mi ljudi znamo zakomplicirati, no isti ti ljudi razvijaju se i svakog dana dolaze do novih otkrića, mjenjaju mišljenja, vjeruju u nešto...
Ma daj molim te, pa nisam ja to mislio tako. Ti si sjajan i da te nemA TREBALO BI TE ZMISLITI, samo htjedoh reći da nema tako velike razlike i da bi trebalo ležernije prihvatiti ponudu mogućih materijala. Čuj, a znanstvenika nam je svakako trebalo na forumu i to je dobro. Tenks za mašinu, znašvećkoju, super radi i puno si mi pomogao.

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Sve o zemlji / mješavini
« Odgovori #214 : 08-02-2008, 11:39:51 »
Ma daj molim te, pa nisam ja to mislio tako. Ti si sjajan i da te nemA TREBALO BI TE ZMISLITI, samo htjedoh reći da nema tako velike razlike i da bi trebalo ležernije prihvatiti ponudu mogućih materijala. Čuj, a znanstvenika nam je svakako trebalo na forumu i to je dobro. Tenks za mašinu, znašvećkoju, super radi i puno si mi pomogao.

Bitno da se mi kužimo  :yes:
Meni ti ništ nije teško i ne priznajem riječ PROBLEM. Ima jaku volju koja me goni na sve ovo što radim, no to znaš.  :chinaman:
Samo nek mašina brunda  :great:

Offline Marija

Odg: Sve o zemlji / mješavini
« Odgovori #215 : 08-02-2008, 12:24:08 »
Meni ti ništ nije teško i ne priznajem riječ PROBLEM. Ima jaku volju koja me goni na sve ovo što radim, no to znaš.  :chinaman:

Sto ljudi sto ćudi .... neka nama našeg laboranta  :mdr:

Ipak moram uložit mali prigovor.  :threatening:
Jučer kad sam se vratila s posla sam na stolu u kuhinji zatekla iznered - kuhinjsku vagu a oko nje kesice sa pumice-om, neki mokar neki suh, voda itd. Andrija se počeo bavitiiiii testiranjem  :tup:, to je tako netipično za njega, mislim da je potpao pod tvoj utjecaj :mdr: a još mi je čudnije jer znam da bježi od brojki i računanja kao oparen.  :nesvjest:
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Sve o zemlji / mješavini
« Odgovori #216 : 08-02-2008, 12:34:48 »
Ipak moram uložit mali prigovor.  :threatening:
Jučer kad sam se vratila s posla sam na stolu u kuhinji zatekla iznered - kuhinjsku vagu a oko nje kesice sa pumice-om, neki mokar neki suh, voda itd. Andrija se počeo bavitiiiii testiranjem  :tup:, to je tako netipično za njega, mislim da je potpao pod tvoj utjecaj :mdr: a još mi je čudnije jer znam da bježi od brojaka i računanja kao oparen.  :nesvjest:

Sumnjam da će se nastaviti s ovakvim djelatnostima po tvojoj kuhinji  :mdr:
Andrija je samo izašao u susret mojoj nekompletnosti sa sirovinama i kako je nesklon tome, iza sebe ostavio kreativni nered  :histerical:
Kolko vidim, ovaj post je fakat dobrano probavio temu tla i sad će se s testova prijeći na praksu, onda se opet možemo malo družiti u ovom postu.
Marija, možeš biti sretna da Andrija ne počne testirati topivost smole i postojanosst na smrzavanje, mislim ima i takvih  :tup:

Offline Aleksa

Odg: Sve o zemlji / mješavini
« Odgovori #217 : 08-02-2008, 12:46:01 »
Meni ti ništ nije teško i ne priznajem riječ PROBLEM. Ima jaku volju koja me goni na sve ovo što radim, no to znaš.  :chinaman:

Sto ljudi sto ćudi .... neka nama našeg laboranta  :mdr:

Ipak moram uložit mali prigovor.  :threatening:
Jučer kad sam se vratila s posla sam na stolu u kuhinji zatekla iznered - kuhinjsku vagu a oko nje kesice sa pumice-om, neki mokar neki suh, voda itd. Andrija se počeo bavitiiiii testiranjem  :tup:, to je tako netipično za njega, mislim da je potpao pod tvoj utjecaj :mdr: a još mi je čudnije jer znam da bježi od brojki i računanja kao oparen.  :nesvjest:

 :surprised: :suicid:

Offline Marija

Odg: Sve o zemlji / mješavini
« Odgovori #218 : 08-02-2008, 12:56:39 »
Marija, možeš biti sretna da Andrija ne počne testirati topivost smole i postojanosst na smrzavanje, mislim ima i takvih  :tup:
ma skroz netipično za njega  :question: :no:
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Andrija Zokić

Odg: Sve o zemlji / mješavini
« Odgovori #219 : 08-02-2008, 15:55:47 »
Samo se vi šalite ali meni je nešto i došlo do mozga!

Ono što nam nije bilo skroz jasno Marija je pitala Waltera i mi ćemo ovu sezonu saditi po njegovom savjetu, a to je: 80-85% pumice sa 15-20% grubog treseta
http://walter-pall-bonsai.blogspot.com/2007/03/baked-loam-as-main-ingredient-for.html#c7024609151933944183

Isto mislim da je i od Sebastijana i od Maria dobar supstrat, bitno da je što poroznije a da zadržava vlagu.
andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Sve o zemlji / mješavini
« Odgovori #220 : 11-02-2008, 09:01:58 »
Samo se vi šalite ali meni je nešto i došlo do mozga!

Ono što nam nije bilo skroz jasno Marija je pitala Waltera i mi ćemo ovu sezonu saditi po njegovom savjetu, a to je: 80-85% pumice sa 15-20% grubog treseta
http://walter-pall-bonsai.blogspot.com/2007/03/baked-loam-as-main-ingredient-for.html#c7024609151933944183

Isto mislim da je i od Sebastijana i od Maria dobar supstrat, bitno da je što poroznije a da zadržava vlagu.

U subotu sam prvi puta drva posadio u mješavinu bez zemlje. Miješao sam 80% tenisita i liapora (pola-pola) sa 20% vermikulita. Prvo sam namjeravao metati 40% vermikulita za bjelogoricu, no test na zadržavanje vlage me odgovorio od te nakane. Naime, tenisit se osušio nakon 48h, liapor je i sad lagano vlažan na dnu posude, a vermikulit je još uvjek kompletno vlažan, no sad malo manje. Rađe ću češće zaljevati pa sam stavio manje vermikulita.
Sad mi ostaje da vidim kako će se biljke ponašati u ovakvim uvijetima, vjerujem da će sve biti u redu i da će im mješavina odgovarati! Posadio sam, rašeljku, javor (neki) i dva jasena, u plastične trening posude i jednu malu rašeljku i dvije male ostrye u bonsai posude.

Offline Marija

Odg: Sve o zemlji / mješavini
« Odgovori #221 : 11-02-2008, 09:15:35 »
U subotu sam prvi puta drva posadio u mješavinu bez zemlje. Miješao sam 80% tenisita i liapora (pola-pola) sa 20% vermikulita. Prvo sam namjeravao metati 40% vermikulita za bjelogoricu, no test na zadržavanje vlage me odgovorio od te nakane. Naime, tenisit se osušio nakon 48h, liapor je i sad lagano vlažan na dnu posude, a vermikulit je još uvjek kompletno vlažan, no sad malo manje. Rađe ću češće zaljevati pa sam stavio manje vermikulita.
Sad mi ostaje da vidim kako će se biljke ponašati u ovakvim uvijetima, vjerujem da će sve biti u redu i da će im mješavina odgovarati! Posadio sam, rašeljku, javor (neki) i dva jasena, u plastične trening posude i jednu malu rašeljku i dvije male ostrye u bonsai posude.

Mislim da se sa ovim sastojcima ne može pogriješiti - mješavina mora biti dobro drenirana i to je to! Omjere nek svatko podešava kako smatra da je najbolje. Bitno je da smo ih našli i da ih ima za kupiti u Hrvatskoj.
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Sve o zemlji / mješavini
« Odgovori #222 : 11-02-2008, 09:23:13 »
Mislim da se sa ovim sastojcima ne može pogriješiti - mješavina mora biti dobro drenirana i to je to! Omjere nek svatko podešava kako smatra da je najbolje. Bitno je da smo ih našli i da ih ima za kupiti u Hrvatskoj.

Sad još samo da mi pumice nekak stignu  :great:

Offline MARKO

Odg: Sve o zemlji / mješavini
« Odgovori #223 : 12-02-2008, 22:09:08 »
Pozdrav svima.
Je li netko od vas koristio ovaj supstrat za stabla u treningu. Radi se o kori drveta. Andy Smith da dvd-u how to collect wild tees koristi koru bora za supstrat. Ovo je kora drva ali mislim da nije samo borova nego mješano. Nigdje ne piše ,ili bar nisam vidio da piše od čega je.  Koristi li itko ovu koru??

Offline Aleksa

Odg: Sve o zemlji / mješavini
« Odgovori #224 : 12-02-2008, 22:32:27 »
Pozdrav svima.
Je li netko od vas koristio ovaj supstrat za stabla u treningu. Radi se o kori drveta. Andy Smith da dvd-u how to collect wild tees koristi koru bora za supstrat. Ovo je kora drva ali mislim da nije samo borova nego mješano. Nigdje ne piše ,ili bar nisam vidio da piše od čega je.  Koristi li itko ovu koru??

Ja da, ali ne za drveće...  ;)