Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Sve o zemlji / mješavini  (Posjeta: 356086 )

0 Članova i 2 Gostiju pregledava ovu temu.

Offline Andrija Zokić

Odg: Sve o zemlji / mješavini
« Odgovori #315 : 16-05-2008, 14:16:55 »
Mene zanima ima li negdje u Hr. za kupiti grubog treseta. Mi smo ovu sezonu koristili Durpetu i to je nešto čini mi se miješano grubo i fino. Međutim ja bih nešto ovako:
http://www.terracult.com/en/products/peatproducts/productoverview.php
BLOCK PEAT 20-40mm

ili

http://www.klasmann-deilmann.de/index.php?idtop=1147&idsub=1148&artikel=1148&id=1288
932 - Lithuanian Peat Moss coarse-fibrous - 4.0 - 4.5 - coarse + fibres
andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Sve o zemlji / mješavini
« Odgovori #316 : 16-05-2008, 14:25:57 »
Mene zanima ima li negdje u Hr. za kupiti grubog treseta. Mi smo ovu sezonu koristili Durpetu i to je nešto čini mi se miješano grubo i fino. Međutim ja bih nešto ovako:
http://www.terracult.com/en/torf_produkte.htm
BLOCK PEAT 20-40mm

ili

http://www.klasmann-deilmann.de/index.php?idtop=1035&idsub=1057&artikel=1057&pid=72
932 - Lithuanian Peat Moss coarse-fibrous - 4.0 - 4.5 - coarse + fibres

Jel si pitao kod ovog?
http://www.ersek.hr/treset.php

Offline gal

Odg: Sve o zemlji / mješavini
« Odgovori #317 : 16-05-2008, 14:34:06 »
Definitivno je liapor po tom pitanju najlošiji i to mene također živcira. Pumice isto pliva ali smo taj problem riješili tako da smo u posude koje su napunjene do vrha mješavinom na vrh stavili prst dva debljine akadamu koja ne pliva uopće i to nam se pokazalo kao dobro riješene.

...gartenin pištolj sa metalnim sitom i dvije funkcije (mlaz kroz sito ili kroz rupu o stredini = 60-ak kn) riješava problem. Liapor upija brže od dotoka vode pa ne propliva. Probao sam i od drugih proizvođaća "sitaste" mlaznice, ali je gardenin najbolji, sad ga imaju i u full aluminijskoj izvedbi (110-kn)

Offline Andrija Zokić

Odg: Sve o zemlji / mješavini
« Odgovori #318 : 16-05-2008, 14:40:34 »
Mene zanima ima li negdje u Hr. za kupiti grubog treseta. Mi smo ovu sezonu koristili Durpetu i to je nešto čini mi se miješano grubo i fino. Međutim ja bih nešto ovako:
http://www.terracult.com/en/torf_produkte.htm
BLOCK PEAT 20-40mm

ili

http://www.klasmann-deilmann.de/index.php?idtop=1035&idsub=1057&artikel=1057&pid=72
932 - Lithuanian Peat Moss coarse-fibrous - 4.0 - 4.5 - coarse + fibres

Jel si pitao kod ovog?
http://www.ersek.hr/treset.php

Pitao sam ih ali mi oni nisu znali odgovoriti koliko grubi treset imaju i niti otprilike koliko je prašine u njemu a minimalna naruđba je bila čini mi se oko 500L.
andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline Andrija Zokić

Odg: Sve o zemlji / mješavini
« Odgovori #319 : 16-05-2008, 14:46:25 »
aluminijskoj izvedbi (110-kn)

Napokon su i oni počeli koristiti metal (kao da su čitali ovaj forum :mdr:). Meni se jako svidio tuš koji sam vidio za 170kn:
>> link ovdje
andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Sve o zemlji / mješavini
« Odgovori #320 : 16-05-2008, 14:55:44 »
Pitao sam ih ali mi oni nisu znali odgovoriti koliko grubi treset imaju i niti otprilike koliko je prašine u njemu a minimalna naruđba je bila čini mi se oko 500L.

Ne sekiraj se oko 500 L. Prodat će on nama i 5 L !!!
Nek ulovim malo vremena pa ću otići do njega da vidim kaj ima na lageru !

Offline Andrija Zokić

Odg: Sve o zemlji / mješavini
« Odgovori #321 : 16-05-2008, 15:22:50 »
Ne sekiraj se oko 500 L. Prodat će on nama i 5 L !!!
Nek ulovim malo vremena pa ću otići do njega da vidim kaj ima na lageru !

Ma naručio bih ja bio tih 500L da sam bio siguran da je to što meni treba. On mi je bio spominjao da je najsirovije što ima ono što dobije i on to dalje prerađuje. E pa mene zanima to najsirovije  i neprerađeno.
andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Sve o zemlji / mješavini
« Odgovori #322 : 16-05-2008, 15:25:24 »
Ne sekiraj se oko 500 L. Prodat će on nama i 5 L !!!
Nek ulovim malo vremena pa ću otići do njega da vidim kaj ima na lageru !

Ma naručio bih ja bio tih 500L da sam bio siguran da je to što meni treba. On mi je bio spominjao da je najsirovije što ima ono što dobije i on to dalje prerađuje. E pa mene zanima to najsirovije  i neprerađeno.

OK
vidjet ću !

Offline zen

Odg: Sve o zemlji / mješavini
« Odgovori #323 : 16-05-2008, 22:12:36 »
 Ja sam ovo proljeće bio kod njega i na lageru je imao samo fini treset.

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Sve o zemlji / mješavini
« Odgovori #324 : 23-06-2008, 09:57:49 »
Nisam mogao, a da malo ne osnažim ovu temu, mojim zapažanjima….

Blagodati prozračnovodopropusnog tla, sve više dolaze do izražaja. Tlo je nemoguće pre natopiti i stvoriti bilo kakav uvjet za truljenje korijena. Korijen jednostavno uživa u našim novim mješavinama.
Primjer 1. / Smokva koju sam iz tla, izvadio u 7mj. p.g. i presadio je u 12mj p.g. morao sam je ponovo presaditi prije tj. Dana jer joj je korijen počeo izlaziti iz posude. Kad sam je izvadio iz posude, jedva sam raščešljao substrat iz hrpe sitnog korijenja. Morao sam joj ukloniti i dva debela korijena koji su imali masu sitnog korijenja.
Primjer 2. / Grab (najveći moj) ugodno me iznenadio kad sam jučer skužio da kroz posudu od dasaka, ne vire crvi, već krajevi korijena. Na sve četiri strane posude, pustio je nebrojeno korijenja koje se sad na vrhovima koji su izašli van posude suši i naravno grana u posudi u vlazi.

Psps….
….nisam mogao odoljeti da Čajka malo ne cimnem telefonom s pitanjem jel to dobro…, a on je gromoglasno poviknuo, PUSTI GA DA RASTE I NEMOJ SAD PRČKATI PO KORIJENJU…

Ako stignem, budem pofotkao tu milinu i pokazao fotke. Da ne bi bilo zabune, grab je vađen og.  i posađen u čistu pumicu.

Offline Marija

Odg: Sve o zemlji / mješavini
« Odgovori #325 : 23-06-2008, 10:04:26 »
Nisam mogao, a da malo ne osnažim ovu temu, mojim zapažanjima….

Ne moraš se ispričavat ... znamo tko je među najvećim brbljavacima ovdje :gigle: :love:

Ako ova tema ikada zamre, brišem forum sa servera  :mdr: :hihihi:

Blagodati prozračnovodopropusnog tla, sve više dolaze do izražaja. Tlo je nemoguće pre natopiti i stvoriti bilo kakav uvjet za truljenje korijena. Korijen jednostavno uživa u našim novim mješavinama.

Da, da. Još u kombinaciji sa kvalitetnim prihranjivanjem - moje je opažanje da nam stabla nikada nisu izgledala bolje i da nikada nisu bacala više izboja  :yupi:
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Sve o zemlji / mješavini
« Odgovori #326 : 23-06-2008, 10:22:00 »
Nisam mogao, a da malo ne osnažim ovu temu, mojim zapažanjima….

Ne moraš se ispričavat ... znamo tko je među najvećim brbljavacima ovdje :gigle: :love:

Ako ova tema ikada zamre, brišem forum sa servera  :mdr: :hihihi:

Baš nam dobro ide  :love:

...ups... morat ću povremeno iznjeti još zapažanja, mislim zbog opstanka foruma... velik mi je to teret na leđima, no izdržat ću  :verycool:

Blagodati prozračnovodopropusnog tla, sve više dolaze do izražaja. Tlo je nemoguće pre natopiti i stvoriti bilo kakav uvjet za truljenje korijena. Korijen jednostavno uživa u našim novim mješavinama.

Da, da. Još u kombinaciji sa kvalitetnim prihranjivanjem - moje je opažanje da nam stabla nikada nisu izgledala bolje i da nikada nisu bacala više izboja  :yupi:

Nek veli ko kaj hoće, ako baš hoće...
Al na forumu smo u proteklih manje od godinu dana, srušili velik broj dogmi i zabluda... evo ovo o tlima, pa o prihrani, pa o zaljevanju, pa o zakidanju izboja, obrezivanju.... i još štošta... i koji je sad zaključak, dok smo pustili knjige (dobro ja ih nisam ni držao) i primili se slobodoumne prakse i podjele iskustava, dobili smo odlične rezultate na svim poljima. Volim razvoj na pozitivno.... kao i svi mi, naravno  :yupi:

Offline Aleksa

Odg: Sve o zemlji / mješavini
« Odgovori #327 : 23-06-2008, 12:35:07 »
Nisam mogao, a da malo ne osnažim ovu temu, mojim zapažanjima….

Ne moraš se ispričavat ... znamo tko je među najvećim brbljavacima ovdje :gigle: :love:

Ako ova tema ikada zamre, brišem forum sa servera  :mdr: :hihihi:

Baš nam dobro ide  :love:

...ups... morat ću povremeno iznjeti još zapažanja, mislim zbog opstanka foruma... velik mi je to teret na leđima, no izdržat ću  :verycool:

Blagodati prozračnovodopropusnog tla, sve više dolaze do izražaja. Tlo je nemoguće pre natopiti i stvoriti bilo kakav uvjet za truljenje korijena. Korijen jednostavno uživa u našim novim mješavinama.

Da, da. Još u kombinaciji sa kvalitetnim prihranjivanjem - moje je opažanje da nam stabla nikada nisu izgledala bolje i da nikada nisu bacala više izboja  :yupi:

Nek veli ko kaj hoće, ako baš hoće...
Al na forumu smo u proteklih manje od godinu dana, srušili velik broj dogmi i zabluda... evo ovo o tlima, pa o prihrani, pa o zaljevanju, pa o zakidanju izboja, obrezivanju.... i još štošta... i koji je sad zaključak, dok smo pustili knjige (dobro ja ih nisam ni držao) i primili se slobodoumne prakse i podjele iskustava, dobili smo odlične rezultate na svim poljima. Volim razvoj na pozitivno.... kao i svi mi, naravno  :yupi:

Da, da....  :yupi:

I ja primjećujem extreman napredak što se tiče rasta biljaka u odnoszu na prošle godine kada sam ih sadio u onu običnu cvjećarsku zemlju. Doduše, ja nemam pristup 'plemenitim' drenažnim materijalima poput perlita, tenisita, a da ne govorim o pomice-u... Koristim krupan pijesak (šljunak) do kog dolazim na vrlo čudne načine (iskradanje iz kuće u 12 sati uveče radi odlaska na gradilište, krađe pijeska i bešumnog bijega kroz noć nazad kući) :gigle:.



Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Sve o zemlji / mješavini
« Odgovori #328 : 23-06-2008, 12:45:47 »
Da, da....  :yupi:

I ja primjećujem extreman napredak što se tiče rasta biljaka u odnoszu na prošle godine kada sam ih sadio u onu običnu cvjećarsku zemlju. Doduše, ja nemam pristup 'plemenitim' drenažnim materijalima poput perlita, tenisita, a da ne govorim o pomice-u... Koristim krupan pijesak (šljunak) do kog dolazim na vrlo čudne načine (iskradanje iz kuće u 12 sati uveče radi odlaska na gradilište, krađe pijeska i bešumnog bijega kroz noć nazad kući) :gigle:.

...khmm...
jedan moj juniperus (onaj najmaltretiraniji, po Čajku) je posađen u čisti šljunak... i evo ga pupa ko veliki... dobro oni jesu mušićavi... no za sad je dobro  :mdr:

Inaće... pumica je po meni favorit!!!

Offline Goran Cajko

Odg: Sve o zemlji / mješavini
« Odgovori #329 : 23-06-2008, 12:54:21 »
U nedostatku drugih materijala i šljunak radi čuda. Najgore kod njega je težina i možda ipak premalo upija vodu. No, ovogodišnji rezultati su donjeli super napredak i iskreno mislim da je i postotak uspješnog vađenja u velikoj mjeri povečan ovim dobrim supstratom.