Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Sve o zemlji / mješavini  (Posjeta: 353689 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Ivan B

Odg: Sve o zemlji / mješavini
« Odgovori #435 : 16-05-2009, 13:14:44 »
Varmikulit-Rastresitni liskun koji djeluje kao perlit, no zadržava više vode, a manje zraka...

Offline Ivan B

Odg: Sve o zemlji / mješavini
« Odgovori #436 : 16-05-2009, 13:20:59 »
...ja mislim da je verkmulit vrsta granitnih kamenčić(jer je rastresitni liskun, a liskun je sastavni dio granita)

Offline Ivan

Odg: Sve o zemlji / mješavini
« Odgovori #437 : 16-05-2009, 23:14:08 »
Pošto sam prošitao svih 30 strana postova o supstratima koje koristite (ili ste koristili) biću slobodan da prokomentarišem:
Kod nas (u Srbiji) 'zemlja za cveće' je u 95% slučajeva nekakav kompost - najčešće od kore bukve i hrasta (ali i drugih vrsta), zatim od drveta (tj 'piljevine'), često i od stajnjaka (koji ako u kompostiranju učesstvuju gliste zovu glistenjak). Sve u svemu ta vrsta supstrata je vrlo promenljivih svojstava (i fizičkih i hemijskih i bioloških) čak i u okviru jedne marke. Ponekad im je dodat treset, čisto da popravi fizička svojstva.
Preostalih 5% su mešavine treseta.
Što se folijarnog gnojenja tiče, mislim da je to skroz nepotrebno i neefikasno. Imam utisak da su ga izmislili proizvođači gnojiva kako bi više zaradili. 
Netačno!  - niko Aleksi na ovj post nije konkretno odgovorio, koliko sam primetio, ali da je Aleksa pažljivije pročitao vaše prethodne postove video bi i zašto je netačna njegova tvrsnja :).  Ja sam probao na klijavcima japanskih javora koji su rasli iz Jiffy tresetnih briketa. Napredak tretiranih naspram netretiranih i zalivanih prihranom je bio više nego očigledan. Probu sam radio na nekoliko stotina sejanaca pod veštačkom rasvetom.

Neke vrste mahovine utiču na razvoj korena (nekih vrsta). Ovo sam slučajno primetio na smrčama (Picea abies) pored kojih sam stavio jednu neuobičajenu mahovinu (ne bih napamet znao o kojoj vrsti se radi, ima malo krupnije 'listove' ). Te smrče su se neverovatno zakorenile, a mahovinu sledećeg proleća nisam mogao da odvojim od korena. Ovo pominjem jer sam od vas (ovde) saznao da postoji čovek koji gaji bonsai samo u mahovinama.
Za sfagnume sam znao da poseduju mikrofloru koja utiče na rast korena (valjda je u pitanju i mikoriza), al' za ovu vrstu nisam :)

Imam i jedno pitanje - vi uglavnom govorite o supstratima za kabaste (velike po prostornim dimenzijama) biljke, a šta radite za male biljke koje imaju posude veličine 300-400cm3 ?

I još jedan komentar - bio sam pre nekoliko godina na dobrom putu da sam i bez gotovo ikakve literature izađem na pravi put (bar što se supstrata tiče), kad mi je jedan od mojih drugara bonsaista napunio glavu nekakvom 'crvenicom' i nekim likom na internetu koji je gajio bonsai u mešavini samo crvenice i sitnog šljunka. To me je vratilo 10 godina unazad :(
I sad imam neke biljčice u to blato zasađene   :loco:

Offline DonQuijote

Odg: Sve o zemlji / mješavini
« Odgovori #438 : 17-05-2009, 00:52:34 »
Pošto sam prošitao svih 30 strana postova o supstratima koje koristite (ili ste koristili)

Svaka čast. Meni to nikada nije uspjelo, a nije da nisam probao :hihihi:

Ja i u vrlo male posude stavljam pumice i sasvim sam zadovoljan kako drva napreduju. Zapravo stavljam sve što mi dodje pod ruku, i šljunak i tenisit i pumice i nema neke razlike, osim u težini. Pumice najbolje apsorbira vodu od gore navedenih, ali to mi uopće nije toliko važno jer ionako svakodnevno zalijevam a kada su najveće vručine drva su u hladovini. Ukratko, sve je to skoro isto, samo ako je propusno i prozračno.
Aha imam ponešto i u akadami i uopće nisam nešto previše oduševljen.

Offline Ivan

Odg: Sve o zemlji / mješavini
« Odgovori #439 : 17-05-2009, 08:26:13 »
Hvala  :chinaman:
U međuvremenu sam našao celu temu o folijarnoj prihrani, pa se izvinjavam što je ovde pomenuh  :smile:

Offline Goran Cajko

Odg: Sve o zemlji / mješavini
« Odgovori #440 : 20-05-2009, 09:58:57 »
Imam i jedno pitanje - vi uglavnom govorite o supstratima za kabaste (velike po prostornim dimenzijama) biljke, a šta radite za male biljke koje imaju posude veličine 300-400cm3 ?

Ista stvar. Granulacija substrata bi mogla biti nešto manja, ali opet ne premala da ne zaguši tlo i može se povečati udio treseta kako bi se produljilo vrijeme zadržavanja vode (tj. vlage).

Offline Griff

Odg: Sve o zemlji / mješavini
« Odgovori #441 : 19-07-2009, 21:33:27 »
Ko prvo, bokbok ljudi, ja sam nova!  :mdr:

Eh sad ovako: moram priznati da se (još) ne bavim bonsaijima, al ste me zainteresirali, no dok ja ne odfaksiram svoj dragi afz do kraja  :lol: bojim se da nit neću jer sam prlično kratka s lovom.

Da ne duljim... nakon što sam pročitala svih ovih 30 stranica (a zapravo sam samo tražila informacije o DRIN-u :happy2:), došla sam do zaključka da želim bims. I vulkanski kamen, samo što to dvoje nisam uspjela naći u Zagrebu.
Vidim da ga (tj. bimsa) ima u ST, pa me zanima ak bi netko tko ide iz st prema zg bio toliko dobar da meni dopelja vreću, dvije? Naručila bih poštom, al poštarina je duplo skuplja od samog proizvoda, a kak sam i rekla, malo sam kratka s lovom. Ak bi trebalo doplatiti prijevoz, nije bed.
Eto, sorite kaj maaaalo offtopičarim i žicam iako sam tek došla, al eto, uvijek postoji neki žicaroš  :ashamed:

Offline Andrija Zokić

Odg: Sve o zemlji / mješavini
« Odgovori #442 : 22-07-2009, 19:16:17 »
Vidim da ga (tj. bimsa) ima u ST, pa me zanima ak bi netko tko ide iz st prema zg bio toliko dobar da meni dopelja vreću, dvije?

Na žalost ni u Splitu trenutno nema bimsa u vrećama nego samo velika pakiranja od 2000L. Pitao sam kada im trebaju stići mala pakiranja ali po odgovoru mi se čini da neće skoro :(
andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline Griff

Odg: Sve o zemlji / mješavini
« Odgovori #443 : 22-07-2009, 19:20:02 »
Hvala na odgovoru!  :hihihi:
Stvarno je nevjerojatno da nigdje ne možemo kupiti neke stvari..
Ako išta saznate, tj. ako bims opet bude dostupan, molim vas da mi javite.  ;)
 
LP,
Griff

Offline Ivan

Odg: Sve o zemlji / mješavini
« Odgovori #444 : 27-09-2009, 22:12:17 »
Evo, tek da se pohvalim, danas sam kupio 4 džaka Hydroton perlica od gline (4x60=240 litara). Liapor mi je odgovarao, bio je i duplo jeftiniji, ali ga trenutno ne mogu nabaviti.

Offline Marija

Odg: Sve o zemlji / mješavini
« Odgovori #445 : 28-09-2009, 09:19:10 »
Evo, tek da se pohvalim, danas sam kupio 4 džaka Hydroton perlica od gline (4x60=240 litara). Liapor mi je odgovarao, bio je i duplo jeftiniji, ali ga trenutno ne mogu nabaviti.

a ovo http://www.nimon.rs/liapor.php
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Ivan

Odg: Sve o zemlji / mješavini
« Odgovori #446 : 28-09-2009, 11:43:26 »
Vidiš, taj tip koji drži tu firmu Nimon je iz mog grada (kakva slučajnost), i liapor koji sam kupio - kupio sam ovde :) , ali poslednji put kada sam tražio, nisu imali.
I da dodam, Liapor je kao glaziran, tj slabo upija vlagu, a Hydroton je od porozne gline. (možda je to neko već primetio, izvinjavam se ako se ponavljam). Šta je po vama bolja varijanta po ovom parametru?

Offline mansa12

Odg: Sve o zemlji / mješavini
« Odgovori #447 : 20-10-2009, 18:23:36 »
I ja sam našao u Pevcu Hydroton, uistinu malo krupniji 8/16mm, ali planiram da sve to mehanicki polomim i usitnim. Na sajtu proizvodjaca http://www.oekotau.de/EasyGreen/engl/e_oekostrat.htm postoji i mljevena varijanta. Mislim da je to za sada nešto najbolje sto se moze naci kod nas. 

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Sve o zemlji / mješavini
« Odgovori #448 : 21-10-2009, 08:03:49 »
I ja sam našao u Pevcu Hydroton, uistinu malo krupniji 8/16mm, ali planiram da sve to mehanicki polomim i usitnim. Na sajtu proizvodjaca http://www.oekotau.de/EasyGreen/engl/e_oekostrat.htm postoji i mljevena varijanta. Mislim da je to za sada nešto najbolje sto se moze naci kod nas. 

Izgleda dobro, no pokušaj pronaći drobljenu varijantu.

Offline Marija

Odg: Sve o zemlji / mješavini
« Odgovori #449 : 21-10-2009, 08:58:37 »
Vidiš, taj tip koji drži tu firmu Nimon je iz mog grada (kakva slučajnost), i liapor koji sam kupio - kupio sam ovde :) , ali poslednji put kada sam tražio, nisu imali.
I da dodam, Liapor je kao glaziran, tj slabo upija vlagu, a Hydroton je od porozne gline. (možda je to neko već primetio, izvinjavam se ako se ponavljam). Šta je po vama bolja varijanta po ovom parametru?

Liapor dobro upija vodu. Imam jedan bor u skoro čistom liaporu + treset, kada ga zalijem, odmah sve juri van, nemoj da te to zbuni  - to je dobro! Bit ovih modernih supstrata je da su propusni. Treba malo češće zalijevati i sve uredu! Mi smo se za sljedeću sezonu opskrbili "liaporom sa lomljenim zrnom", moguće čak da on upija još više vode.
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai