Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: molim za pomoc oko biljke (početnik)  (Posjeta: 41698 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline borac

Odg: molim za pomoc oko biljke (početnik)
« Odgovori #90 : 11-01-2011, 13:01:04 »
Sto bi se dogodilo kad bi se neki autohtoni bonsai (npr grab) preko zime drzao unutra na toplom (sobna temperatura 20-25C), vjerojatno bi biljka svejedno hibernirala, ali da li bi je to ubilo?

Offline boki

Odg: molim za pomoc oko biljke (početnik)
« Odgovori #91 : 11-01-2011, 13:05:50 »
Sto bi se dogodilo kad bi se neki autohtoni bonsai (npr grab) preko zime drzao unutra na toplom (sobna temperatura 20-25C), vjerojatno bi biljka svejedno hibernirala, ali da li bi je to ubilo?

drvo mora imat sezonu mirovanja.. ono se tada odmara... vjerojatno bi ti preko zime i bilo zeleno na toj temperaturi ali bi se ubrzo iscrpilo i uginulo... dakle, tijekom zime ga stavi na hladno da miruje...

Offline Marija

Odg: molim za pomoc oko biljke (početnik)
« Odgovori #92 : 11-01-2011, 13:38:16 »
Sto bi se dogodilo kad bi se neki autohtoni bonsai (npr grab) preko zime drzao unutra na toplom (sobna temperatura 20-25C), vjerojatno bi biljka svejedno hibernirala, ali da li bi je to ubilo?
uvenulo bi.

Bonsai stablo se uzgaja u istim uvjetima u kojima stablo te vrste radte u prirodnom staništu, samo budući da se nalazi u posudi treba paziti na mraz i smrzavanje. UKOLIKO SE STABLO UNOSI U KUĆU/PODRUM MORA SE RADITI O NEGRIJANOJ PROSTORIJI!
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline borac

Odg: molim za pomoc oko biljke (početnik)
« Odgovori #93 : 11-01-2011, 14:52:04 »
OK, uvenulo bi.
Znam da se autohtone vrste drze na hladnom i ne mislim ih drzati unutra, pitanje je hipoteticko.
Dakle koji bi bio tocan razlog uvenuca?
Zasto drvo ide u hibernaciju, zbog pada temperature ili zbog skracenog dana?

Offline Sandev

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1808
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 11
  • Never underestimate the power of stupid people
Odg: molim za pomoc oko biljke (početnik)
« Odgovori #94 : 11-01-2011, 15:30:24 »
OK, uvenulo bi.
Znam da se autohtone vrste drze na hladnom i ne mislim ih drzati unutra, pitanje je hipoteticko.
Dakle koji bi bio tocan razlog uvenuca?
Zasto drvo ide u hibernaciju, zbog pada temperature ili zbog skracenog dana?

Drvo ide u hibernaciju zbog pada temperature i zbog kraćeg dana. A kada bi ga držao na toplom čitave zime, vjerojatno bi svejedno bacilo lišće jer bi količina svjetla bila premala i ubrzo nakon toga potjeralo nove izboje koji bi se skoro osušili. To ti je kao da postaviš pitanje što bi bilo da čovjek samo radi a ne spava noću? To je u suprotnosti s metabolizmom biljke i nespojivo je s preživljavanjem.
Ako je pitanje, zašto uopće biljka odlazi u hibernaciju i rješava se lišća prije zime...odgovor bi mogao biti...biljka radi ono što joj je najracionalnije i najisplativije...dakle, proizvodnja hrane je po zimskim uvjetima nemoguća, korijen je neaktivan na zimskim temperaturama i ne može povući vodu (ispod 13C), održavanje lišća na biljci trošilo bi energiju a proizvodilo ništa pošto asimilacije nema. Fali previše faktora...nedostaje voda, nedostaje svjetlost, a i transport minerala kroz biljku je vezan uz metabolizam vode. Čitav sustav je vrlo logično osmišljen :)

Offline borac

Odg: molim za pomoc oko biljke (početnik)
« Odgovori #95 : 11-01-2011, 16:01:31 »
sudeci po tvom odgovoru, biljka bi svejedno otisla u hibernaciju i ne bi uvenula.

Offline DonQuijote

Odg: molim za pomoc oko biljke (početnik)
« Odgovori #96 : 11-01-2011, 16:32:35 »
Ja ću poludit :smile:, ovom forumu hitno treba onaj smajlić, "lupam glavom u zid i to jako"
Gle Borac, postaviš pitanje, dobiješ dobronamjerne odgovore od nekoliko ljudi. Heleborus je, ako se ne varam, magistar biologije i stručnjak za botaniku, no ti izvlačiš svoje zaključke suprotne njezinim.
Preostaje samo da probaš :nono: možda si u pravu

P.S. Poznam jednog Marka Borca, jesi to slučajno Ti?

Offline borac

Odg: molim za pomoc oko biljke (početnik)
« Odgovori #97 : 11-01-2011, 16:48:34 »
Nisam, sve OK - necu vise cijepidlacit.
Probat necu jer mi je zao biljke.
Mene samo zanima kako biljke reagiraju na promijene, sto  bi bilo kad bi bilo, npr da posadim grab u tropima itd - znatizelja nista strasno.
Evo jucer sam gledao kako u Keniji (mislim), neautohtone (eukaliptus) vrste ugrozavaju autohtone(prasumu) itd
POZDRAV i NHF

Offline Marija

Odg: molim za pomoc oko biljke (početnik)
« Odgovori #98 : 11-01-2011, 16:48:53 »
Heleborus je, ako se ne varam, magistar biologije i stručnjak za botaniku, no ti izvlačiš svoje zaključke suprotne njezinim.

a Seba to kao nije mogao napisati, jel  :tuptup:
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline DonQuijote

Odg: molim za pomoc oko biljke (početnik)
« Odgovori #99 : 11-01-2011, 16:54:37 »
Heleborus je, ako se ne varam, magistar biologije i stručnjak za botaniku, no ti izvlačiš svoje zaključke suprotne njezinim.

a Seba to kao nije mogao napisati, jel  :tuptup:


Budimo realni :happy2:  Seba bi to svakako mogao napisati ali mu se ne bi dalo :mdr:
Kladio bih se u dobru rundu

Offline Sandev

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1808
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 11
  • Never underestimate the power of stupid people
Odg: molim za pomoc oko biljke (početnik)
« Odgovori #100 : 11-01-2011, 22:49:32 »
Ah, jebiga Done, gubiš rundu  :ljub:
Evo, tjednima ništa ne napišem, jer...ima Don pravo..ne da mi se, a onda nešto ipak napišem i napravim pomutnju i već oklade padaju, runde se gube, piva teče potocima...odoh ja natrag u anonimnost. Sigurnije je

Offline Marija

Odg: molim za pomoc oko biljke (početnik)
« Odgovori #101 : 12-01-2011, 07:52:15 »
Ah, jebiga Done, gubiš rundu  :ljub:
Evo, tjednima ništa ne napišem, jer...ima Don pravo..ne da mi se, a onda nešto ipak napišem i napravim pomutnju i već oklade padaju, runde se gube, piva teče potocima...odoh ja natrag u anonimnost. Sigurnije je

Seba, ja vjerujem u tebe .... pusti Dona, kao što je već netko napisao - što misliti o osobi kojem se stablo zove Đuka - da zajedno piju vikendom!?  :hi: :mdr:
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline DonQuijote

Odg: molim za pomoc oko biljke (početnik)
« Odgovori #102 : 12-01-2011, 08:22:45 »
 :happy2:
Ajoj :histerical:
Evo sad da budem do kraja iskren, ovom tvrdnjom da to sigurno nije napisao Seba sam samo želio prikriti činjenicu da uopće nisam pogledao čiji je taj post:nails: Nekako mi je po stilu i stručnosti izgledao kao da je od Dude pa sam tako i napisao. Tek kada je  Marija skrenula pažnju da ga je potpisao Seba, sam skužio da sam krivo zaključio :tup: Onda sam se pokušao izvuči nuđenjem oklade i tako prikriti svoju nepažnju :tuptup: