Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Biber drvo - interventna presadnja  (Posjeta: 38724 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Pepper

Odg: Biber drvo - interventna presadnja
« Odgovori #105 : 28-03-2016, 15:34:46 »
U međuvremenu... kupila sam još jedno biberovo drvo, isto došlo u onoj najobičnijoj zemlji kao i prošlo. Da li da ga presađujem odmah?

Offline alexhor

Odg: Biber drvo - interventna presadnja
« Odgovori #106 : 28-03-2016, 16:16:02 »
Mislim da su pitanja suvišna. Ja ne bih kupio još jedno isto drvo dok ne vidim da mogu vladati njime. Nadam se da si iz ove teme dovoljno shvatila principe. Zašto misliš da za ovo drugo biber drvo vrijede neka posebna pravila?

Offline Pepper

Odg: Biber drvo - interventna presadnja
« Odgovori #107 : 28-03-2016, 16:38:37 »
Mislim da su pitanja suvišna. Ja ne bih kupio još jedno isto drvo dok ne vidim da mogu vladati njime. Nadam se da si iz ove teme dovoljno shvatila principe. Zašto misliš da za ovo drugo biber drvo vrijede neka posebna pravila?
Pa mislim zbog sezone, da li da čekam da se malo proljepota ili da ga odma presađujem?
Da, kupila sam isto drvo da se učim; na drugom (nadam se) neću napraviti iste greške kao na prvom.
A koje bi drvce ti odabrao da si na mom mjestu?

Offline Adrian

Odg: Biber drvo - interventna presadnja
« Odgovori #108 : 28-03-2016, 17:52:24 »
Nešto što raste kao prirodna vegetacija na Arubi.

Offline alexhor

Odg: Biber drvo - interventna presadnja
« Odgovori #109 : 28-03-2016, 18:41:40 »
Adrian, to ti je BiH, nisu Bahami. Nemam rješenje, autohtone vrste neće u zatvorenom, a ove tropske i ostale nisu za početnike. Možda Fikus benjamina ili slično, ne znam, nemam ni jedan...

Offline Radovan

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1967
  • Lokacija: Nedelišće, Čakovečka 13
  • Total likes: 86
    • Donator foruma
Odg: Biber drvo - interventna presadnja
« Odgovori #110 : 29-03-2016, 07:02:56 »
Fikus Benjamin ili fikus Retusa.Ili od mesnatica Crasula i Portulac.To sve imam i dobro uspjeva u stanu.Fikusi na malo višoj temperaturi a Crasula i Portulac vole mirovanje kroz zimu i dovoljna im je temperatura između 10-15 stupnjeva.
Med Murom i Dravom Međimurski je cvetnjak!

Offline Radovan

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1967
  • Lokacija: Nedelišće, Čakovečka 13
  • Total likes: 86
    • Donator foruma
Odg: Biber drvo - interventna presadnja
« Odgovori #111 : 29-03-2016, 07:05:50 »
Zaboravio sam samo reći da im odgovara oporavak vani kroz ljeto ili na balkonu.Niti jednoj biljci ne odgovara 100% stan.Nemamo dobre uvjete.
Med Murom i Dravom Međimurski je cvetnjak!

Offline Pepper

Odg: Biber drvo - interventna presadnja
« Odgovori #112 : 29-03-2016, 10:58:36 »
Adrian, to ti je BiH, nisu Bahami. Nemam rješenje, autohtone vrste neće u zatvorenom, a ove tropske i ostale nisu za početnike. Možda Fikus benjamina ili slično, ne znam, nemam ni jedan...

BiH je u pitanju, da.

Dakle fikus benjamina?  Dobro onda, probaćemo još sa ovim a onda na fikus..

Offline Helio

Odg: Biber drvo - interventna presadnja
« Odgovori #113 : 29-03-2016, 12:09:09 »
Benjamin... ne bi se s tim maltretira.

Offline gal

Odg: Biber drvo - interventna presadnja
« Odgovori #114 : 30-03-2016, 08:19:38 »
Nakon 8 stranica mislim da je vrijeme da neko veli:

Drveće NE MOŽE rasti u stanu!
Biljke kupljene u trgovačkim centrima NISU BONSAI, (bez obzira što piše na pakiranju) i neće preživjeti, nijedna, nikome...
To su činjenice, utvrđene od mnogih na ovom forumu prije mnogo godina...
Nije mi namjera nikoga povrijedit....
PS/...vele da je put do pakla popločen dobrim namjerama...
PS2/...u stanu izvrsno uspijevaju kaktusi, filadendroni, sanseverije, orhideje i sl...

Offline Pepper

Odg: Biber drvo - interventna presadnja
« Odgovori #115 : 30-03-2016, 15:12:31 »
Nakon 8 stranica mislim da je vrijeme da neko veli:

Drveće NE MOŽE rasti u stanu!
Biljke kupljene u trgovačkim centrima NISU BONSAI, (bez obzira što piše na pakiranju) i neće preživjeti, nijedna, nikome...
To su činjenice, utvrđene od mnogih na ovom forumu prije mnogo godina...
Nije mi namjera nikoga povrijedit....
PS/...vele da je put do pakla popločen dobrim namjerama...
PS2/...u stanu izvrsno uspijevaju kaktusi, filadendroni, sanseverije, orhideje i sl...

pa ljeti može biti vani, a zimi ga unesem?

Hajte ljudi, nemojte mi davat kontradiktorne informacije, kako sad ne može nikako.... :wow:

Offline jurica

Odg: Biber drvo - interventna presadnja
« Odgovori #116 : 30-03-2016, 15:17:27 »
Nakon 8 stranica mislim da je vrijeme da neko veli:

Drveće NE MOŽE rasti u stanu!
Biljke kupljene u trgovačkim centrima NISU BONSAI, (bez obzira što piše na pakiranju) i neće preživjeti, nijedna, nikome...
To su činjenice, utvrđene od mnogih na ovom forumu prije mnogo godina...
Nije mi namjera nikoga povrijedit....
PS/...vele da je put do pakla popločen dobrim namjerama...
PS2/...u stanu izvrsno uspijevaju kaktusi, filadendroni, sanseverije, orhideje i sl...

pa ljeti može biti vani, a zimi ga unesem?

Hajte ljudi, nemojte mi davat kontradiktorne informacije, kako sad ne može nikako.... :wow:

Nešto slično u malo blažem obliku sam ti ja napisao prije 4 stranice  :mdr:.
http://www.hobibonsai.com/index.php?topic=3596.msg54555#msg54555

Offline Marija

Odg: Biber drvo - interventna presadnja
« Odgovori #117 : 30-03-2016, 19:15:19 »
Evo da se priključim Galovim tvrdnjama ....
Bonsai stablo određene vrste drveta se uzgaja u istim uvjetima u kakvima stablo te vrste raste u prirodnom staništu.
Dakle, npr. maslina u Dalmaciji raste vani, mediteranska klima, bla, bla ....i ne može se držati na televizoru, na kontinentu se drži isto vani samo se štiti od mraza (u negrijanoj prostoriji) kojeg u pravilu u Dalmaciji nema.
Tom logikom u kući se kod nas mogu uzgajati samo vrste drveća iz toplijih krajeva. Kad kažem u kući ne mislim na miljeiću na televizoru pod udarom klime ili radijatora nego na negrijanu osvjetljenu prostoriju i barem što dalje od izvora topline....
Prije 7-8 godina samo s prijateljem u Sloveniji izvadili neke smreke (alpska klima) ... i sva sreća da mi je Walter na vrijeme rekao u mediteranskoj klimi koja je ljeti izrazito suha ne mogu opstati, ili mogu uz mučenje .... nismo ih donijeli doma nego ostavili kod prijatelja u Sloveniji. Vjerovatno da živim u Zagrebu mogla bih imati smreke ali ovdje ne.

Govorim o STABLIMA ne o cvijeću.
Stvari su užasno jednostavne, treba samo koristit logiku ...
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai