Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Preoblikovanje sadnice iz rasadnika u bonsai  (Posjeta: 28354 )

0 Članova i 3 Gostiju pregledava ovu temu.

Offline Marija

Preoblikovanje sadnice iz rasadnika u bonsai
« : 17-01-2007, 18:48:54 »
PREOBLIKOVANJE SADNICE IZ RASADNIKA

Ova metoda je idealna za početnike.
U vrtnom centru odaberite grm ili stabalce posebno obraćajući pažnju na raspored i gustoću grana, debljinu debla i naravno zdravlje biljke.

Pogledajte crtež:
 
1. stablo – primjer pogodne biljke
2. stablo - U vrijeme mirovanja biljke (za 20-tak dana) odstranite sve suvišne grane
3. stablo - Preostale grane prikratite kako bi zgusnuli krošnju stabalca i postigli veću razgranjenost.
4. stablo – Nakon 2-3 godine stabalce će početi poprimati izgled pravog minijaturnog stabalca. Tek tada ga možete presaditi u pliću bonsai posudu.
 
Uspoređujući prvi i četvrti crtež najlakše ćete uočiti razliku između mlade biljke i bonsaija.
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

BonsaiZG

  • Gost
Odg: Preoblikovanje sadnice iz rasadnika u bonsai
« Odgovori #1 : 22-01-2007, 00:12:28 »
Prema mojem iskustvu, slažem se da je za početnike kupnja u nekom od rasadnika najbolji način uzgoja budućeg Bonsai drva, a istovremeno podosta nauče o životu biljaka u posudi. Na žalost mnogi od uzgajivača nemaju vrt gdje bi mogli držati velike primjerke nađene u prirodi,već eventualno balkone, tako da su na neki način osuđeni na rasadnike.
Počet ću sa negativnim stranama kupnje u rasadniku. Na žalost rasadničarstvo je samo biznis gdje se gleda na profit kroz megaprodukciju biljaka. Savjetujem svakom početniku da dobro pogleda biljku koju želi kupiti sa svih strana, neka slobodno izvade biljku iz posude i pogledaju u kakvom je stanju korijenje. Ako biljka nema lijepo razgranate sitne biljele korjenčiće nikako ne kupovati. Iako nadzemni dio biljke izgleda zdravo.
Pozitivna strana je ta što je biljka odrasla u posudi tako da nema problema oko kopanja i presađivanja.
Takvu biljku možemo zakopati sa posudom u vrt i pustiti da raste nesmetano nekoliko godina ili je odmah početi oblikovati.

Offline Zlatko

Odg: Preoblikovanje sadnice iz rasadnika u bonsai
« Odgovori #2 : 22-01-2007, 22:32:14 »
Moje je mišljenje da su biljke iz rasadnika dobre za početak bavljenja bonsaem.
Nema niti govora da bi se te biljke mogle mjeriti s primjercima iz prirode, ponajprije zbog bitne razlike u starosti, ali i neobičnosti biljke nađene u prirodi. Ipak, i u rasadnicima se ponekad može pronaći neki zanimljiv primjerak i dobro ih je s vremena na vrijeme obići.
Ja samo skupljam stabla za svoje unuke.

BonsaiZG

  • Gost
Odg: Preoblikovanje sadnice iz rasadnika u bonsai
« Odgovori #3 : 22-01-2007, 22:42:02 »
Moje je mišljenje da su biljke iz rasadnika dobre za početak bavljenja bonsaem.
Nema niti govora da bi se te biljke mogle mjeriti s primjercima iz prirode, ponajprije zbog bitne razlike u starosti, ali i neobičnosti biljke nađene u prirodi. Ipak, i u rasadnicima se ponekad može pronaći neki zanimljiv primjerak i dobro ih je s vremena na vrijeme obići.

Slažem se u potpunosti.

Offline Marija

Odg: Preoblikovanje sadnice iz rasadnika u bonsai
« Odgovori #4 : 22-01-2007, 22:59:59 »
Treba napomenuti da vani postoje specijalizirani rasadnici samo za bonsaije tkz. bonsai nursery, gdje se može kupiti već relativno oblikovano stabalce koje ima većinu karakteristika bonsaija ... dok su sadnice koje se kupuju u običnim rasadnicima uzgajane za drugu svrhu - da budu veliko i vitko stablo, pa su zato "nekvalitetniji" materijal za bonsai, obično su premlade i na njima ima puno godina posla da bi postale vrijedan primjerak ...
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline DonQuijote

Odg: Preoblikovanje sadnice iz rasadnika u bonsai
« Odgovori #5 : 23-01-2007, 09:25:58 »
Jučer mi je bio dan za Bonsai pa sam osim MBM-a u Lučkom posjetio i jedan od največih rasadnika u Zagrebu, onaj u Jazbini.
Iskustva su porazna.
Prvo me nisu htjeli pustiti da sam švrljam po rasadniku kao da ću maznuti neko drvo >:( dadoše mi dakle pratnju. Portir je hodao uz mene i gledao me ko luđaka jer sam se saginjao i razgrtavao lišće i zemlju da vidim korijenje, ali je ipak nakon pola sata odustao i pustio me na miru. Valjda me je procjenio kao bezazlenog luđaka ;D
Pronašao sam jedan lijepi Hrast visok oko metra ali su grane takve da bi ga se fino dalo skratiti.
Na upit o cijeni,odgovor je bio -ne prodajemo tako male primjerke. Hrastovi se prodaju od dva metra na više.
Čak sam ponudio da platim po cijeni velikog hrasta ali i to im je bio problem.
- Znate mi to knjižimo za prodaju tek od iduće godine, pa bi onda sada trebali prepravljati papireeee, pa što će vam tak mali hraaaaast? Joooj pa nije baš zgodno da ga sami vaditeeeee. Ako tražite tako mali, bolje bi bilo da odete u  šuuuumuuuu. >:(
Ukratko, više nikada ne idem u taj rasadnik.

Offline Zlatko

Odg: Preoblikovanje sadnice iz rasadnika u bonsai
« Odgovori #6 : 23-01-2007, 11:35:11 »
Da, da, s rasadnicima je ponekad teško.
U protekle sam dvije godine najmanje 100 puta ušao u razne rasadnike. U neke 10-ak i više puta, a u neke samo jednom. S trgovcima u pravilu ne komuniciram. Ako imaju tehnologa za bilje onda u redu, a najbolja iskustva imam s vlasnicima rasadnika. S nekima sam se dobro upoznao i bili su spremni prodati svaku biljku koju sam poželio, a neke su i poklonili. Prodali su ponešto i od onoga što je bilo namjenjeno njihovom "matičnjaku".
Odmah im kažem što me zanima i zašto sam došao, pa mi onda niti ne nude jablanove i topole.
Ja samo skupljam stabla za svoje unuke.

Offline veljko

Odg: Preoblikovanje sadnice iz rasadnika u bonsai
« Odgovori #7 : 05-02-2007, 20:15:54 »
Evo, bio sam slobodan sve gore napisano pretočiti u foto galeriju. Možda ću na taj način pomoći "novacima". :yipi:
Ispričavam se radi nekih slika, na početku nisam imao digitalca, pa sam se koristio mobitelom. :neutral:
Drvo je Juniperus squamata meyeri ( barem su mi tako rekli u rasadniku ) i visine cca 30 cm. Nije bio mladica, nego pravi grm promjera krošnje od cca 1 metra.

Offline Aleksa

Odg: Preoblikovanje sadnice iz rasadnika u bonsai
« Odgovori #8 : 05-02-2007, 21:14:11 »
Super je... I sve si ovo uradio za godinu dana? Svaka cast... Trcim ja u rasadnik..  :lol: 

Offline Zlatko

Odg: Preoblikovanje sadnice iz rasadnika u bonsai
« Odgovori #9 : 05-02-2007, 21:44:40 »
Dobro su ti rekli u rasadniku, to je Juniperus squamata meyeri. Istina grančice su nešto rjeđe raspoređene, ali to je vjerojatno zbog toga što je bila relativno veliki grm.

Ja sam prije godinu dana početno oblikovao jednu J. squamatu meyeri.

Slika je iz kolovoza prošle godine i nakon fotografiranja je bilo još reduciranja krošnje. Nisam odlučio da li da ustrajem na cjelokupnom "korpusu" krošnje ili da ju reduciram za jednu ili dvije "etaže" od postojeće tri. Jasno, u tom slučaju ne bih grane tih etaža odrezao, već od njih napravio jin. Dakako, biljka je iz rasadnika, kako bih ostao u okviru naziva ove teme.

Ja samo skupljam stabla za svoje unuke.

Offline veljko

Odg: Preoblikovanje sadnice iz rasadnika u bonsai
« Odgovori #10 : 05-02-2007, 21:55:10 »
Dobro su ti rekli u rasadniku, to je Juniperus squamata meyeri. Istina grančice su nešto rjeđe raspoređene, ali to je vjerojatno zbog toga što je bila relativno veliki grm.

Ja sam prije godinu dana početno oblikovao jednu J. squamatu meyeri.

Slika je iz kolovoza prošle godine i nakon fotografiranja je bilo još reduciranja krošnje. Nisam odlučio da li da ustrajem na cjelokupnom "korpusu" krošnje ili da ju reduciram za jednu ili dvije "etaže" od postojeće tri. Jasno, u tom slučaju ne bih grane tih etaža odrezao, već od njih napravio jin. Dakako, biljka je iz rasadnika, kako bih ostao u okviru naziva ove teme.
Drvo ti dobro izgleda, a šta se grane tiće, ja nebi dirao ni jednu, nego, pošto je to stil "drvo nagnuto od vjetra", prorijedio bih mu lisnu masu, tj gledao bih da ostavim samo one izbojke koji rastu u smjeru grana, a ako baš "moraš" rezat granu, po meni bi to bila najgornja grana.
Nadam se da se ne ljutiš radi komentara, jer svi se mi učimo.  :great:

Offline Zlatko

Odg: Preoblikovanje sadnice iz rasadnika u bonsai
« Odgovori #11 : 05-02-2007, 22:16:21 »
Jasno da se ne ljutim. Dapače, drago mi je da si dao svoju sugestiju.

Ja bih također volio da ostanu sve grane, odnosno sve etaže. Nisam ih mogao više "razmaknuti", što bi sigurno bilo bolje. Krošnju do sada nisam dirao iz razloga što nisam imao iskustva da li eventualno neke grančice odumiru. Obzirom da biljku imam već dvije godine, a sve su grančice na broju, sigurno je da bih mogao "prozračiti" krošnju i na taj je način ( ostavljajući grančice paralelne s osnovnim granama ) još više stanjiti kako bi razmak između "etaža" postao veći.
Ja samo skupljam stabla za svoje unuke.

Offline marinko beg

Odg: Preoblikovanje sadnice iz rasadnika u bonsai
« Odgovori #12 : 05-02-2007, 23:28:39 »
Evo, bio sam slobodan sve gore napisano pretočiti u foto galeriju. Možda ću na taj način pomoći "novacima". :yipi:
Ispričavam se radi nekih slika, na početku nisam imao digitalca, pa sam se koristio mobitelom. :neutral:
Drvo je Juniperus squamata meyeri ( barem su mi tako rekli u rasadniku ) i visine cca 30 cm. Nije bio mladica, nego pravi grm promjera krošnje od cca 1 metra.

Ovo stvarno ne izgleda lose.Cini mi se da i ovdje "puse vjetar" kroz krosnju.Posto je idealno za taj stil,trebalo bi tu buru jos vise akcentuirat,tj umjesto 5 na 9 bofora. :mdr: :mdr:Mislim da znas na sto mislim.Pazi na grananje!!!Squamatu treba vise puta godisnje sisat,ili vadit srca od pupova.Ovo zadnje je bolje primjenit nakon 2 godine treninga.I pocni stedit za "slabstone",ova posuda sigurno ne odgovara stilu.

M

Offline veljko

Odg: Preoblikovanje sadnice iz rasadnika u bonsai
« Odgovori #13 : 06-02-2007, 09:02:13 »
Sve stoji, samo što sam se ja s njim poigrao na način da sam uradio "mini dragona", nešto kao što u velikom formatu u svojoj zbirci ima Kimura :mdr:, a posude, malo smo ograničeni sa posudama, šta da ti kažem... :frown:

Offline DonQuijote

Odg: Preoblikovanje sadnice iz rasadnika u bonsai
« Odgovori #14 : 06-02-2007, 09:03:41 »
Kakva je situacija sa oblikovanjem bjelogorice  u " vjetar" ? Imam jedno drvce koje nema grane s jedne strane , pa si sve mislim da spojim ugodno s korisnim :mdr:
Jel to prihvatljivo? Nisam naime baš vidio fotke na kojima je recimo bukva oblikovana tako.