Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Sve o zemlji / mješavini  (Posjeta: 353675 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Sve o zemlji / mješavini
« Odgovori #45 : 25-09-2007, 11:14:48 »
Sad me kopka jedno pitanje.
Ako drvo u posudi potopimo u vodu, kaj sadrže mjehurići koji izlaze iz tla? Jel to samo izlazi zrak iz zemlje ili se zemlja riješava nekih plinova?
Kad sam već na tome, pitam dalje...
Jel bolje zaljevati vodom odozgo ili potapati posude u vodu?
Sad ak se nekom da, a da zna, nek odgovori.  :smile:

Offline Sandev

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1808
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 11
  • Never underestimate the power of stupid people
Odg: Sve o zemlji / mješavini
« Odgovori #46 : 25-09-2007, 13:03:48 »
Zrak je smjesa plinova 78% dušika, 21% kisika i 1% ostalih plinova. To je zrak. I kisik u njemu sudjeluje sa svojih dvadesetak posto. Dakle, ono što izlazi iz zemlje jest također smjesa plinova u kojoj ima i CO2 kao produkta staničnog disanja i ostatak nepotrošenog kisika i svega ovog ostalog. Dio CO2 ostaje u tlu otopljen zakiseljujući tlo u obliku  H2CO3, karbonatne kiseline. Znači, iz tla izlazi smjesa ponešto različita od one koja je ušla, siromašnija kisikom a bogatija ugljičnim dioksidom. što se zalijevanja tiče, ispada da je idealna varijanta "potapanje" jer se na taj način istisne sav zaostali zrak iz tla i tlo se dobro natopi. kod cijeđenja, također se u tako natopljen busen usauga novi zrak pa je aeracija tla savršena. Druga je stvar što se tako nešto u prirodi ne događa, pa možemo raspravljati koliko je to potrebno. Ali...uvjeti koji postoje u bonsai posudi također nisu uvjeti koji postoje u prirodi, a mi težimo biljkama učiniti život što boljim. U suprotno ne bi niti gnojili, niti orezivali korijen niti...štošta. Na kraju, ipak je generalni problem koliko tu dobru praksu uopće možemo provoditi. Ja imam vrlo malo biljaka koje bi mogao zalijevati potapanjem. Prevelike su, preteške. Tako da to NIKADA ne radim. I, iskreno, mislim da je nepotrebno i komplicirajuće. Često si ljudi, na početku svoje avanture bavljenja bonsaijem, nepotrebno kompliciraju stvari zbog pretjeranog entuzijazma. Kasnije shvate da je to sve manje bitno. Treba pojednostaviti stvari. A ova sva teorija oko potapanja biljaka, čekanja da mjehurići izađu, sauganja novoga zraka i aeracije tla...dobro ju je znati ali je više od akademske vrijednosti. Dobra za razumijevanje ali ne toliko korisna za praksu. Tako ja mislim.

Offline Sandev

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1808
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 11
  • Never underestimate the power of stupid people
Odg: Sve o zemlji / mješavini
« Odgovori #47 : 25-09-2007, 13:11:41 »
Znam da sam se često u početku zamarao glupostima. Na primjer: kada bi radio miks zemlje, radio bi točno po recepturi... jedna četvrtina vrtne zemlje (ilovače), jedna četvrtina humusa, dvije četvrtine riječnoga pijeska...i tako dalje...samo kao primjer, i tada bi, ako bi mi upalo malo više bilo koje komponente radio ponovo ili vadio van i raznorazne takve bedarije. Danas nikada više ne miješam miksove na taj način nego odokativno. Samo otprilike. Ubacim par šaka zemlje u tenisit, pa ako mi se čini presiromašan, bacim još koju šaku. Ili, nekada sam stavljao na biljke samo odstajalu vodu ili kišnicu. I to sada ne radim. Skužio sam da je to lijepo ali nepotrebno. Svakako nije nužno. I, uostalom, ko bi uspio zaliti sve te kanturine i smiksati sve te mikseve na taj način.!!!??? I biljke mi nikada nisu bile zdravije nego danas. One vole kada se oko njih ne pretjeruje i ne cirkusira, vole da ih se i pusti malo s  mirom.

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Sve o zemlji / mješavini
« Odgovori #48 : 25-09-2007, 13:15:54 »
Hvala na preciznom i opširnom odgovoru.  :great:
Ostajemo dakle pri onom...
"Nek sve što radiš bude užitak i ispunjenje... živi slobodno... i život učini jednostavnim za sebe i okolinu..."  :great:

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Sve o zemlji / mješavini
« Odgovori #49 : 25-09-2007, 13:20:42 »
.... One vole kada se oko njih ne pretjeruje i ne cirkusira, vole da ih se i pusti malo s  mirom.

Ne treba pretjerivati to dovodi do fanatizma  :mdr:
Meni treba još upoznavanja s biljkama, no vjerujem da na kraju svi koji ostanemo uz bonsaie, uživamo baš u tom miru i skladu suživota, na obostrano zadovoljstvo  :great:

Offline Andrija Zokić

Odg: Sve o zemlji / mješavini
« Odgovori #50 : 03-01-2008, 20:48:37 »
Gledao sam "How to collect Wild Trees DVD", u kojem Andy Smith sadi borove i planinske borovice u mješavinu:
pumice=75%
kora od bora=25%
andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Sve o zemlji / mješavini
« Odgovori #51 : 04-01-2008, 08:00:44 »
....Pumice...

Toga kod nas sigurno nema u prodaji !?!?!

Offline Andrija Zokić

Odg: Sve o zemlji / mješavini
« Odgovori #52 : 04-01-2008, 10:08:04 »
....Pumice...

Toga kod nas sigurno nema u prodaji !?!?!

Koda nas na žalost nema, ali u Sloveniji ima:
http://www.bonsaji.si/zemlja.htm
andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline Marija

Odg: Sve o zemlji / mješavini
« Odgovori #53 : 04-01-2008, 12:43:25 »
Gledao sam "How to collect Wild Trees DVD", u kojem Andy Smith sadi borove i planinske borovice u mješavinu:
pumice=75%
kora od bora=25%

Tu uopće nema ničeg hranjivog onda .... ma, ništa mi nije jasno  :tup: :tup:
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Sve o zemlji / mješavini
« Odgovori #54 : 04-01-2008, 13:52:15 »
Gledao sam "How to collect Wild Trees DVD", u kojem Andy Smith sadi borove i planinske borovice u mješavinu:
pumice=75%
kora od bora=25%

Tu uopće nema ničeg hranjivog onda .... ma, ništa mi nije jasno  :tup: :tup:

Ako i jedan od ta dva sastojka supstrata može zadrati hranjiva, to je dovoljno. Plus folijrna prihrana.

Offline onagrus

Odg: Sve o zemlji / mješavini
« Odgovori #55 : 10-01-2008, 15:29:50 »
da li je cigla istog sastava kao i tenisit. Recimo da samlijemo ciglu da li dobijamo tenisit?
Ebay, here I come!!!

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Sve o zemlji / mješavini
« Odgovori #56 : 10-01-2008, 15:32:05 »
da li je cigla istog sastava kao i tenisit. Recimo da samlijemo ciglu da li dobijamo tenisit?

Kolko sam j aupučen, cigla mora biti puna, zidarsko rečeno 1/1

Offline onagrus

Odg: Sve o zemlji / mješavini
« Odgovori #57 : 10-01-2008, 15:38:09 »
i šta sad, jel je il nije?
Ebay, here I come!!!

Offline Andrija Zokić

Odg: Sve o zemlji / mješavini
« Odgovori #58 : 10-01-2008, 15:44:59 »
To i mene zanima. Čini mi se da cigla i nije baš porozna. Ne kužim što je ovo "ekspandirana". Očito prođe kroz neki proces ... :dunno:
andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Sve o zemlji / mješavini
« Odgovori #59 : 10-01-2008, 15:47:27 »
Tenesit je cigla !!!
Ali puna cigla , ne šuplja s kojom se danas zida.