Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Sve o zemlji / mješavini  (Posjeta: 353686 )

0 Članova i 2 Gostiju pregledava ovu temu.

Offline istefano

Odg: Sve o zemlji / mješavini
« Odgovori #285 : 10-03-2008, 17:51:10 »
a ja brijem da je ovaj tenisit jako los , drzi vlagu dulje nego humus, nepropusan je u kombinaciji s zemljom i vrlo sporo upija vodu
za ljeto je zakon , ali mi se cini da cemo imati problema po zimi barem mi kontinetalci

Offline DonQuijote

Odg: Sve o zemlji / mješavini
« Odgovori #286 : 10-03-2008, 19:46:33 »
Kako nepropusan? Moj propušta na sve strane. Možda bi trebao reklamirati da sam dobio neki šuplji :nails:

Offline Sandev

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1808
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 11
  • Never underestimate the power of stupid people
Odg: Sve o zemlji / mješavini
« Odgovori #287 : 11-03-2008, 07:48:45 »
a ja brijem da je ovaj tenisit jako los , drzi vlagu dulje nego humus, nepropusan je u kombinaciji s zemljom i vrlo sporo upija vodu
za ljeto je zakon , ali mi se cini da cemo imati problema po zimi barem mi kontinetalci
???  :halt:  :question: prvi glas. Kak može grubo drobljena cigla ne propuštati vodu? Možda imaš previše sitnu organsku komponentu u miksu. Možda imaš neki prašnjavi treset? Iako, drenaža je uvijek lošija prvih par zalijevanja dok se ne ispere malo mješavina. Ako ti je "previše težak" miks, stavi 100% tenisit.

Offline Andrija Zokić

Odg: Sve o zemlji / mješavini
« Odgovori #288 : 11-03-2008, 08:11:19 »
Tenisit, liapor i pumice su vrlo slični ... razlike su u nijansama. Liapor ima možda najbolju boju, tenisit je dobar jer ne pliva i jeftin je, pumice dobro pije vodu i lagan je....

Pitao sam Waltera što misli o automatskom navodnjavanju. Odgovor je vezan uz to i kakvu mješavinu imaš. Po njegovom mišljenju bitno je agresivno zalijevanje, a to je kada se izlije velika količina vode naglo kako bi stari ustajali zrak bio potisnut vodom i na njegovo mjesto ušao novi svježi zrak koji je toliko bitan za korijenje. Isto tako se i spere višak nakupina koje stvara gnojivo. Agresivno zalijevanje se radi redovito, npr. u Dalmacije ljeti definitivno barem jedan put dnevno i zimi možda 1 put sedmično. Normalno, ovisi i o veličini posude te količini treseta u mješavini.
O zalijevanju sam stavio pod ovu temu jer agresivno zalijevanje se vrši kada imamo mješavine kakve mi odnedavno koristimo.
andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline istefano

Odg: Sve o zemlji / mješavini
« Odgovori #289 : 11-03-2008, 09:53:46 »
moja mjesavina 50% tenisista i 50% humusa za bjelogoricu
70 30 za crnogoricu i kad zalijem voda se zadrzi nekoliko sekundi na povrsini
i evo vec 10 dan on je vlazan, velim vam humus mi se vec lagano susi ,ali na tenisitu ja nevidim razliku

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Sve o zemlji / mješavini
« Odgovori #290 : 11-03-2008, 10:14:50 »
moja mjesavina 50% tenisista i 50% humusa za bjelogoricu
70 30 za crnogoricu i kad zalijem voda se zadrzi nekoliko sekundi na povrsini
i evo vec 10 dan on je vlazan, velim vam humus mi se vec lagano susi ,ali na tenisitu ja nevidim razliku

Kolko znam ti drva držiš na balkonu (loži) i tam je protok zraka manji nego negdi na otvorenom. Drva još nemaju puno lisne mase, osim crnogorice, a temperature su niske i ne isušuju tlo. Ako u dalmaciji treba zaljevati jednom tj. na otvorenom, ti trebaš jednom mj.
Ja ne koristim humusnu zemlju i biljke su mi na full otvorenom, a u zadnje vrijeme puše ko ludo, čas sa sjevera čas s juga i biljke moram zaljevati svaki drugi dan u trening posudama, a svaki dan u bonsai posudama.

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Sve o zemlji / mješavini
« Odgovori #291 : 11-03-2008, 10:16:18 »
Najnovija istraživanja pokazuju da šljunak odlazi u zaborav i biva zamjenjen drugim materjalima koji osim funkcije šljunka, posjeduju više potrebitih nam funkcija u tlu.

PS
kak sam si ovo dobro napisal  :rofl:

Ma, ja te obožavam  :love:

Dalo se osjetiti za vikend da je obožavanje obostrano  :love:

Offline istefano

Odg: Sve o zemlji / mješavini
« Odgovori #292 : 11-03-2008, 13:05:38 »
ok , a zasto se voda zadrzava kad zalijem

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Sve o zemlji / mješavini
« Odgovori #293 : 11-03-2008, 14:17:11 »
ok , a zasto se voda zadrzava kad zalijem

Zato jer zemlja zadržava i nije propusna

Offline DonQuijote

Odg: Sve o zemlji / mješavini
« Odgovori #294 : 11-03-2008, 14:41:24 »
To je i mene malo iznenadilo kada sam prvi put koristio tenisit. Voda je stajala gore i nikako da ode. Čak sam išao nanovo presađivati drvo. Dodao sam još tenisita i onda je poteklo, a zaključak je slijedeći:
 Ako ga dobro ne ispereš onda se prašina pretvori u mulj koji se  zadržava na mrežici i potrebno je tri, četri urnebesna zalijevanja da to probije.
Idući put sam koristio isti omjer ali sam prije dobro isprao tenisit i voda od početkja savršeno otiče.
 Sada, nakon dva tri tjedana sve se izjednačilo. Dakle onaj neisprani se sam postepeno isprao.

Offline istefano

Odg: Sve o zemlji / mješavini
« Odgovori #295 : 11-03-2008, 15:31:54 »
ok , a zasto se voda zadrzava kad zalijem

Zato jer zemlja zadržava i nije propusna
ma nemas pojma :na:

don ali isprana je prasina
cak smo kod Veljka isli i prosijavatii dosta smo otpada imali, pa je bio isti ucinak

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Sve o zemlji / mješavini
« Odgovori #296 : 11-03-2008, 15:38:25 »
...ma nemas pojma :na:

Da bi reč rekel.... :chinaman:

Ništ ja nisam ispiral i nikad mi na površini nije stajala voda, gdi god je bil tenisit. Mani se buraz humusne zemlje i pročitaj ovaj post u cjelosti. Možda shvatiš da radiš krivo, u stvari radiš dobro, al nemreš dobit protok vode u nedreniranom ili slabo dreniranom tlu.

Offline Goran Cajko

Odg: Sve o zemlji / mješavini
« Odgovori #297 : 11-03-2008, 16:38:14 »
ok , a zasto se voda zadrzava kad zalijem
Mislim da je razlog definitivno previše humusa tj. tih 50%. No, uz taj postotak humusa u tlu normalno je da zemlja slabije upija. Osobno mislim da nije najbolja varijanta. Kak sam prije napisao, rađe ću imat super propusno tlo pa makar morao tri puta dnevno zaljevati.

Offline istefano

Odg: Sve o zemlji / mješavini
« Odgovori #298 : 11-03-2008, 16:56:24 »
a kad pomijesas sljunak i humus onda je propusno ,ali s tenisitom , pa zakaj
i humus mi se brze susi nego tenisit
neznam meni se cini da to nije dobra kombinacija, ali eto vrijeme ce pokazati jesam li bio u pravu, bojim se da cemo po zimi kukat
ustvari goran jesi li ti vec mijesao tenisit i humus prosle godine, cini mi se kao da jesi i kako se ponasao po zimi

Offline Goran Cajko

Odg: Sve o zemlji / mješavini
« Odgovori #299 : 11-03-2008, 17:04:52 »
a kad pomijesas sljunak i humus onda je propusno ,ali s tenisitom , pa zakaj
i humus mi se brze susi nego tenisit
neznam meni se cini da to nije dobra kombinacija, ali eto vrijeme ce pokazati jesam li bio u pravu, bojim se da cemo po zimi kukat
ustvari goran jesi li ti vec mijesao tenisit i humus prosle godine, cini mi se kao da jesi i kako se ponasao po zimi
Ovo sušenje koje navodiš, pretpostavljam da gledaš sloj na povšini posude. Mislim da je to normalno jer je tenesit je puno kompaktniji i time dulje drži vodu, dok je treset vrlo rahli pa prema tome voda prije ispari iz njega.
Da jesam. Ne kužim na kaj misliš? Na tenesit ili smjesu kao takvu.