Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Sve o zemlji / mješavini  (Posjeta: 353691 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline DonQuijote

Odg: Sve o zemlji / mješavini
« Odgovori #465 : 24-02-2010, 14:25:51 »
Moja iskustva su slijedeća: Floreopor je besprijekoran što se grudanja i taloženja tiče, uvijek je isti i s njime nema problema, ista stvar je s tenisitom. No Pomice se stvrdnjava ako nije dobro ispran. Baš ovih dana sam presađivao skoro sve što imam i korjenje je najbolje napredovalo baš u pomice, bolje nego u tenisitu i floreoporu.
Kod Pomice su bitne tri stvari: ispiranje, ispiranje i ispiranje. Bez ispiranja može se taložiti mulj od prašine na dnu, ali ako se dobro ispere onda mi se za jamadorije i drva koja još nisu u posudama najviše dopada baš pomice.
Par hektolitara vode i to je to :hihihi:

Offline gal

Odg: Sve o zemlji / mješavini
« Odgovori #466 : 24-02-2010, 14:39:21 »
Kod Pomice su bitne tri stvari: ispiranje, ispiranje i ispiranje...
...biti će da je to to... Ja sam prosijavao ali kak je bil mokar očito nije uspjelo...

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Sve o zemlji / mješavini
« Odgovori #467 : 24-02-2010, 14:40:20 »
...nešto sam presađivao ovih dana i primjetio sam da su se pumice u trening kutijama zbile poput betona odnosno zrna su se slijepila, dok se sa liaporom i nakon više godina to nije desilo. Primjetio sam da je kod liapora korjen duži i bujniji od onog u pumicama no u rastu drva nisam zapazio neka bitna odstupanja...  ak neko ima sličnijih iskustava nek veli.
Nekako razmišljam da pumice treba mješati sa liaporom i to u manjem omjeru za nova drva i u većem omjeru za drva koja idu u bonsai posude. Ovo zadnje vrijedi i za crnogoricu. Naravno ako neko još koristi pumice...
Još nekaj, drva iz prošle sezone kojim niste isprali korjenovu balu toplo prepuručam učiniti to ove sezone. U režimu agresivnog zalijevanja u toj zemlji, ne da se nije razvilo niš novog korjena, nego ak ga je i bilo ono je izgnjililo...

Floreopor je substrat za brižne bonsaiste, ja ga nikak ne bi preporučio nekome tko nije spreman svaki dan barem 3x provjeriti vlažnost substrata. Naravno, vrlo brzo se stekne praksa kojom učestalošću treba biljke zaljevati bez provjere, a ovisno o temperaturi i vjetru. Ovo sa ispiranjem bale, će svi iskusiti kad tad, a ja sam definitivno pobornik maksimalnog ispiranja. Kaj se tiće pumica/pomica, ja ih imam u posudama sa prije sakupljenim biljkama, pa hoću neču, mram ih koristiti i miješati u nova drva. Osobni doživljaj, floreopor je par klasa bolji od pomica. 2007 sam rašeljku, ostryu i žutilku, posadio u liapor (sitniji floreopor) i ove godine presađivao. Okrugla posuda od 35 cm je bila puna korijena, dok ostrya i betulus u pomicama, nisu toliko korjena razvile, no to nije tolko bitno, ono bitno je da je korijen zdraviji u floreoporu/liaporu, barem meni tako izgleda. Od klasičnih 5mm pomica, boljim su mi se pokazale pomice od 16-30mm. Imaju puno manje "brašna" i drva u njima puno bolje razvijaju korijen, pogotovo nigre i smreke, a kaj se tiće mugača, mislim da njima apsolutno nema veze u ćemu su (osim ako imaju malo korijena), jer oni rastu u kaj god ih posadili... možda bi rasli i u blatu.... Njih jedino nisam ispirao, jer nisam imao potrebe, oni u staništu, imaju oko korjena nešto poput treseta i to je super prozračno, pa sam ostavio... izgleda da ne smeta, a vidjet ću za koju godinu, kad ih krenem presađivat.

Offline ogard

Odg: Sve o zemlji / mješavini
« Odgovori #468 : 25-02-2010, 20:44:51 »
Sta bi se moglo staviti sa liaporom umjesto bijelog treseta?

Offline jurica

Odg: Sve o zemlji / mješavini
« Odgovori #469 : 25-02-2010, 20:55:31 »
Sta bi se moglo staviti sa liaporom umjesto bijelog treseta?

Može crni treset , ja sam lani stavljao crni zbog nemogućnosti da nabavim bijeli i nemaš problema sve šljaka.

Offline Marija

Odg: Sve o zemlji / mješavini
« Odgovori #470 : 03-03-2010, 19:30:23 »
Mislim da će nestati svaka skepsa (ako je tko imao) prema "modernim supstratima" kada vidite ovo.

Zelenika, presađena nakon dvije sezone rasta u vulkanskom šljunku (pumice), evo kako izgleda korijenova bala.

Iz kašete je izvađena potpuno kompaktna
[attachment=1]
[attachment=2]

nakon raščešljavanja

[attachment=3]
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Marija

Odg: Sve o zemlji / mješavini
« Odgovori #471 : 03-03-2010, 19:38:22 »
Ovaj debeli korijen je bio predug, pa ga je trebalo skratiti kod presađivanja...

Crveno je označen rez napravljen pri vađenju 2008.
Ovo je korijenje koje je izraslo u međšuvremenu na rubu rane koja je kalusirala
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Goran Cajko

Odg: Sve o zemlji / mješavini
« Odgovori #472 : 04-03-2010, 09:26:46 »
Mislim da će nestati svaka skepsa (ako je tko imao) prema "modernim supstratima" kada vidite ovo.

Zelenika, presađena nakon dvije sezone rasta u vulkanskom šljunku (pumice), evo kako izgleda korijenova bala.

Iz kašete je izvađena potpuno kompaktna
[attachment=1]
[attachment=2]

nakon raščešljavanja

[attachment=3]

Ja u to ne vjerujem!!!! Sigurno je neka prevara !!! :hi:

Offline DonQuijote

Odg: Sve o zemlji / mješavini
« Odgovori #473 : 04-03-2010, 10:10:23 »
Nemre bit. Čim nije korištena Akadama, Kanuma ili neka druga japaska zemlja koja se prodaje po cijeni od otprilike litra za uncu zlata, korijen ne može uopće rasti a kamoli tako dobro. :hihihi:

Offline Andrija Zokić

Odg: Sve o zemlji / mješavini
« Odgovori #474 : 04-03-2010, 10:15:09 »
Nemre bit. Čim nije korištena Akadama, Kanuma ili neka druga japaska zemlja koja se prodaje po cijeni od otprilike litra za uncu zlata, korijen ne može uopće rasti a kamoli tako dobro. :hihihi:

... i čak nije prosijano :hihihi: . Žao mi je što nemamo fotografiju presađivanja graba nakon 3 sezone rasta. To je bila cigla koju smo razbijali barem sat vremena. Niti kuka niti voda nisu bili dovoljni.
andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline Sandev

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1808
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 11
  • Never underestimate the power of stupid people
Odg: Sve o zemlji / mješavini
« Odgovori #475 : 04-03-2010, 10:42:40 »
Mislim da će nestati svaka skepsa (ako je tko imao) prema "modernim supstratima" kada vidite ovo.

Zelenika, presađena nakon dvije sezone rasta u vulkanskom šljunku (pumice), evo kako izgleda korijenova bala.

Iz kašete je izvađena potpuno kompaktna
[attachment=1]
[attachment=2]

nakon raščešljavanja


[attachment=3]
Tako izgleda korijenova bala u dobrom supstratu. Je sam jučer presadio Hederu izbonsai pota u novi, bilo je u mješavini pomice i malčice tenisita...također, jedva sam raščešljao ciglu koja je izašla iz posude nakon dvije godine rasta. Ludilo.

Offline Andrija Zokić

Odg: Sve o zemlji / mješavini
« Odgovori #476 : 04-03-2010, 10:45:02 »
Tako izgleda korijenova bala u dobrom supstratu.

... ali i uz mnogo zalijevanja i prihrane.
andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline Sandev

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1808
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 11
  • Never underestimate the power of stupid people
Odg: Sve o zemlji / mješavini
« Odgovori #477 : 04-03-2010, 10:55:59 »
Tako izgleda korijenova bala u dobrom supstratu.


... ali i uz mnogo zalijevanja i prihrane.
Naravno!

Offline Marija

Odg: Sve o zemlji / mješavini
« Odgovori #478 : 04-03-2010, 14:26:03 »
Presađivala sam maslinu koja je sticajem okolnosti ostala u mješavini zemlja crvenica-građevinski šljunak. Prava beton mješavina u kojoj je rasla 5-6 godina. Iza nje sam presadila drugu maslinu koja je godinu dana rasla u pomice-belijeli treset.
Ukratko - više je korijenja razvila ova druga maslina u jednu godinu, nego ona prva u 5-6 sezona!
I ne samo da je takav odnos kod prirasta korijenja, nego se to odrazilo i na prirast krošnje, koji je znatno manji kod masline u beton-mješavini.

Znam da "stari bonsaisti" ovakve stvari znaju iz iskustva, ali mislim da nije loše ovakve stvari pokazati novima da vide kako sve djeluje u praksi.
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Sve o zemlji / mješavini
« Odgovori #479 : 04-03-2010, 14:42:25 »
Nemam naviku fotkati kad presađujem jer si zamažem sav fotić. No kad ovaj kijamet vani popusti, pofotkat ću jedan presađen grab, prijašnju posudu i količinu korijena koji sam maknuo kod presadnje.  :great: