Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Što je PREVELIKI bonsai?  (Posjeta: 31721 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Sandev

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1808
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 11
  • Never underestimate the power of stupid people
Odg: Što je PREVELIKI bonsai?
« Odgovori #30 : 24-09-2009, 17:51:43 »
Još jedna stvar...posuda apsolutno ne smije biti prevelika. Mora biti upravo toliko velika da ugosti friško iskopani korijen. Ako bi bila prevelika, zadržavala bi previše vlage i to ne bi bila dobra kombinacija za korijen koji je uvelike oštećen i ne može apsorbirati vodu u optimalnoj količini. Ako si dobro gledao, Čajkova posuda je vrlo vrlo plitka. Ona je samo široka. Plitka je 20 ili 25 centimetara, što čini fantastičnu kombinaciju za smještaj korijenove bale od metra u promjeru.

Offline jurica

Odg: Što je PREVELIKI bonsai?
« Odgovori #31 : 24-09-2009, 18:11:16 »
Što je nekome veliko a nekome malo stvarno neznam , ali kad vidim da je nekome potrebna trening posuda za yamadori od 1 m2 (u ovom slučaju Čajko ali to nije toliko ni bitno) e onda to meni nije veliko nego ogromno.
Jer na ovom forumu je pisano da trening posuda mora biti čim manja i od samog početka drvo privikavat na te i takve uvjete zivota i onda nakon par godina zivota i treninga treba to drvo presaditi u nešto manju posudu. Sad se ja pitam koje veličine će biti ta bonsai posuda da bi u nju stala korjenova bala tog drva?
Ne Jurice, nemoj se ljutiti ali ovo što pišeš je potpuno krivo. Drvo uopće ne treba od početka privikavati ni na kakve uvjete malene posude. Drvo prikupljeno u prirodi samim prikupljanjem, to jest iskopavanjem doživljava redukciju korijenskog sustava koja je ogromnog opsega. Prilikom iskopavanja drvo vjerojatno gubi oko 60-90% korijena. Naravno, paralelno tome događa se i redukcija nadzemnog dijela biljke...rekli bi.. s time je vodni režim u biljci malčice bolje izbalansiran. Korijen biljke prilikom iskopavanja treba iskopati u što većem opsegu. Naravno, to je jasno. Poželjno je ne orezivati dodatno taj korijen kako bi ga se doma moglo ugurati u malu posudu. To je katastrofalna i apsolutno kriva taktika. Ona ima opravdanje jedino ako baš nikako nemaš dovoljno veliku posudu ili...ne možeš ju napraviti.
Čajkovo drvo je sasvim u redu. Posađeno je u posudu koja je adekvatna široko iskopanom ( barem što šire moguće)korijenovom busenu. Taj korijenski sustav ispunit će se novim sitnijim korijenjem tijekom slijedeće tri do četiri godine na taj način omogućiti dodatno orezivanje prilikom presadnje u  recimo "bonsai posudu". Čiji god vrt yamadori materijala pogledate, vidjet ćete velike kante s friško iskopanim biljkama. A niti jedan ovogodišnji mugo u finalnoj varijanti neće biti veći-viši od možda 70cm. Ako sadašnja posuda ima 1 metar kvadratni, znači da su joj stranice metar puta metar, a za te tri godine, korijenski sustav lako će se moći dodatno orezati na 50x50cm ili barem 60X50cm, a to je potpuno uobičajena prosiječna bonsai posuda u širokom svijetu. Stablo će imati nebari 40cm, posudu 50 ili 60 cm i visinu 60-70 cm. I uopće mi nije jasno što je tu čudno, preveliko ili ??? Ne shvaćam što je ovdje nejasno? A ovo, ako ti je netko rekao da drvo treba odmah  "navikavati" na nekakav život u maloj posudi...taj...ili ti ne želi dobro u tvojoj bonsaističkoj karijeri...ili ti možda i želi dobro ali na žalost...pojma nema o čemu zbori.
Evo, iskreno, to mislim. Ne ljuti se, ove riječi su izrečene uz dobre osjećaje. Kažem to zato što se na forumu stvari često krivo shvate. I zato, šaljem ti odmah i zagrljaj...
 :bravoPrika:
Vidiš ovo što se tiče veličine posuda za friško izvađeni Yamadori upravo su pisali Čajko i Mario te mene upravo savjetovali o veličini posude.I napisali su da posuda mora biti ono knap da bi izvađeno drvo stalo u nju.To su pisali u temi o Crnom Jasenu koji sam ja izvadio(pišem to tako jer neznam kako se postavlja da klikneš samo na link).
 Ako to stoji ti ćeš kroz 4 g. dobiti tu posudu skoro pa svu ispunjenu korjenom,zar se smije nakon toga toliko reducirati ponovno korijen da bi drvo smjestio u 50 ili 60% manj posudu? Zar neće to biti ponovo jedan strašni šok za drvo?
Nisu to nikakva zlonamjerna pitanja, nego zelim znati dali ja ispravno razmišljam.
Sada stvarno o veličini koja nekog zadovoljava ne zelim raspravljati jer je po meni to stvar nečijeg ukusa i što se meni dopada nekom je skroz odbojno. :bravoPrika:

Offline Sandev

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1808
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 11
  • Never underestimate the power of stupid people
Odg: Što je PREVELIKI bonsai?
« Odgovori #32 : 24-09-2009, 18:36:34 »
E pa da. Upravo tako. Posuda mora biti toliko velika da izvađeni busen stane knap u nju. I to je dovoljno. Čuj, druga stvar je što je čajkov busen od muga promjera metar!!!
Uostalom, što se presađivanja tiče za 4 godine...uvijek je presađivanje i orezivanje korijena šok. Ali, za tih par godina, drvo će imati hrpu korijena mladog i sitnijeg tik do debla. I opet će mu orezivanje biti šok, ali, mišljenja sam, niti približno toliki kao sada prilikom iskopavanja iz prirode.
 :bravoPrika:

Offline Sandev

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1808
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 11
  • Never underestimate the power of stupid people
Odg: Što je PREVELIKI bonsai?
« Odgovori #33 : 24-09-2009, 18:39:01 »
Sada je najveća frka. I to drvo bude SIGURNO išlo u posudu od 50-60cm. Jer, uostalom i mora. Inače, to nigdar ne bu bonsai. Kužiš...ono...bonsai...drvo-posuda !  :hihihi:
Nema još, nisu bar zmislili...drvo-kanta-paleta!  :happy2:

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Što je PREVELIKI bonsai?
« Odgovori #34 : 25-09-2009, 07:57:40 »
Vidiš ovo što se tiče veličine posuda za friško izvađeni Yamadori upravo su pisali Čajko i Mario te mene upravo savjetovali o veličini posude.I napisali su da posuda mora biti ono knap da bi izvađeno drvo stalo u nju.

To i dalje stoji ko Sunce na nebu i o tome nema rasprave. Svaka trening posuda koju vidiš ispod ovih za nekog "giganta" je taman po mjeri drveta i izvađenog korijena. Jel treba sad pisati opravdanja za to kaj nalazimo i vadimo drva sa hrpom korjena?!?!? Naravno da ne treba jer je to ono kaj se traži i to je fenomenalno. Ja tebe Jurice potpuno razumijem, veličina drveta koju ti vadiš je bila prevelika dok sam počinjao sa prvim yamadorima i ja sam postavljao ista pitanja kao i ti, kao i svi koji uživo nisu doživjeli gabarite i voluminoznost gotovih bonsaia. To što Seba piše o posudama od 40, 50 i 60 cm je prosjek svih bonsaista, no recimo WP ariš, koji je sad Maurov je u posudi od 80x70 cm i to nikad ne bi rekao da vidiš samo sliku drveta. Dakle ako ne u manju, Čajkov mugo će trebati takvu posudu i ona će mu pristajati ko tebi najudobnije cipele. Uvjeren sam da ćeš na sve to drugačije gledati kad uživo vidiš gotova drva u "gigantskim posudama"
Otiđi na stranice proizvođača bonsai posuda i pogledaj dimenzije posuda. 80x70 i 120x80 se radi pod normalno  :great:

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Što je PREVELIKI bonsai?
« Odgovori #35 : 25-09-2009, 08:06:43 »
Evo >link na "paletne" bonsai posude!
Kad ih vidiš uz nešto poznato... izgledaju veliko, no uz primjereno drvo i bez nekog poznatog predmeta, sve izgleda skladno !

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Što je PREVELIKI bonsai?
« Odgovori #36 : 25-09-2009, 08:16:04 »
Evo i nekoliko fotki... potovi za "velike" bonsaie  :turpija:

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Što je PREVELIKI bonsai?
« Odgovori #37 : 25-09-2009, 08:21:54 »
I jedan >link na Maurove yamadori lovine.
....bacite pogled na najdonju desnu fotku... taj škaf je između 300-500 L

Offline Sandev

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1808
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 11
  • Never underestimate the power of stupid people
Odg: Što je PREVELIKI bonsai?
« Odgovori #38 : 25-09-2009, 08:51:18 »
Pa da. Uopće ne razumijem ovu raspravu o velikim ili prevelikim bonsaima jer, sve što se u Cro ovoga trena vadi i priprema spada u sasvim običan, ajmo reći prosiječno velik kvalietan prebonsai materijal. To je jednostavno tako. Treba samo provjeriti Net. A sve ostalo je...naravno...samo stvar preferencija, sviđanja, mogućnosti...  Pa postoje ljudi koji se bave samo shohinima!!! I zašto ne? Ja još uvijek nemam u dvorištu drvo koje bi u završenoj fazi bilo veće od recimo 60 ili 70 cm! Vjerovali ili ne! A mislim i da ne želim takvo drvo. Ova dimenzija gotovog stabla mi se najviše sviđa i idealna mi je.
I još jedna stvar... Vjerojatno nitko od nas ne bi takav materijal vadio da nismo društvo i da to radimo sami, to jest, da ne možemo jedni drugima pomagati. A to ti je vrlo bitan faktor

Offline Sandev

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1808
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 11
  • Never underestimate the power of stupid people
Odg: Što je PREVELIKI bonsai?
« Odgovori #39 : 25-09-2009, 08:59:14 »
Mogu vam napisati kaj mi je Mauro rekao za ovih zadnjih par muga...
Kaže...Great material, keep on searching for that quality.

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Što je PREVELIKI bonsai?
« Odgovori #40 : 25-09-2009, 09:02:05 »
Nego jel mi to opet mlatimo praznu slamu  :idiot:
Ajmo se opustiti i raditi ono što volimo... jel to bilo iz sjemena ili 1000 g. staro  :turpija:

Offline Sandev

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1808
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 11
  • Never underestimate the power of stupid people
Odg: Što je PREVELIKI bonsai?
« Odgovori #41 : 25-09-2009, 09:07:02 »
Biram ovo zadnje...ovo za 1000. Može i 100!
 :idiot:

Offline Marija

Odg: Što je PREVELIKI bonsai?
« Odgovori #42 : 25-09-2009, 09:22:16 »
Rasprava je baš dobra, mislim da je pitanje "veličine" (iako se u biti radi o proporcijama) jako bitno za svakog bonsaistu. Mislim da nikome od nas nije stalo da imamo 500 stabala u vrtu bilo kakve kvalitete. Eto ja bih najradije 10, ali vrhunskih.
 
Za neiskusno oko finese su ono što razlikuju dobar ili loš materijal ... ali ih treba skužiti i osjetiti, da te nijanske postanu toliko konketne i pretvore se u nešto veliko i očito, a to se ne može na niti jedan način nego vlastitim iskustvom.... ne može se nekome nametnuti da kuži!

Svatko od nas se razvija na svoj način ... i ako sve što radiš pokazuješ javno onda je normano da će ljudi komentirati tvoje bonsaije ... koliko god to nekima nekada bilo teško prihvatiti.
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Što je PREVELIKI bonsai?
« Odgovori #43 : 25-09-2009, 09:30:27 »
Rasprava je baš dobra,....
Svatko od nas se razvija na svoj način ... i ako sve što radiš pokazuješ javno onda je normano da će ljudi komentirati tvoje bonsaije ... koliko god to nekima nekada bilo teško prihvatiti.

Što više pokazivali, to će put razvoja biti slobodniji ili poražavajuć... ovisno o načinu prihvačanja komentara  :chinaman:

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Što je PREVELIKI bonsai?
« Odgovori #44 : 25-09-2009, 09:33:30 »
.... i taman kad pomisliš da si svoj put definirao i utabao i da si odredio svoje granice... desi se nešto i te granice padnu.
Naravno da je to apsolutno normalno... jer samo BUDALE ne mjenjau mišljenje i kruto zagovaraju svoju ZABLUDU  :chinaman: