Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Što je PREVELIKI bonsai?  (Posjeta: 31889 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Sandev

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1808
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 11
  • Never underestimate the power of stupid people
Što je PREVELIKI bonsai?
« Odgovori #15 : 24-09-2009, 13:00:02 »
Najbitnije je postiči ovo... bez obzira na veličinu  :molitva:

Mrak!
 :bravoPrika:

Offline Andrija Zokić

Što je PREVELIKI bonsai?
« Odgovori #16 : 24-09-2009, 13:02:25 »
Ili ovo Kimurino legendarno stablo od 78cm. Ovo drvo je fantastično u odnosu veličina - kvaliteta.

... a jesi ga i ti sad uprimjerio  :tup:
drvo je definitivno najfenomenalniji uradak od jednog yamadoria... no to je tada mogao samo Kimura. Danas ga kopiraju i to prilično dobro.... ali to drvo bez Kimurine genijalnosti... bilo je samo neproporcionalan yamadori  :chinaman:

Namjerno sam uzeo malo ekstremniji primjer, jer za ovo drvo nitko ne može kazati da je preveliko mada ima 78cm, a za 1000000 bonsaija te visine bih mogao promisliti kako su prevelika. Ovo je sada već ponovno priča o proporcijama i ukusu.
andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline Andrija Zokić

Što je PREVELIKI bonsai?
« Odgovori #17 : 24-09-2009, 13:19:15 »
Ovo je kalibar smreke koju ću možda vaditi...  Ovo drvo na kojem MN "jaši" je ogromno i možda nikad nije postalo dobar bonsai... a možda je uspio dobiti kreaciju za  :surprised: efekt.... Jel iam netko fotku tog drva?

Tu je efekt već naopak, jer cilj je da stvarna osoba izgleda poput diva kraj drva a ne poput patuljka. Za moj ukus to je preekstremno.
andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline Andrija Zokić

Što je PREVELIKI bonsai?
« Odgovori #18 : 24-09-2009, 13:31:14 »
Ali...dragi i veleštovani predsjedniče  :ljub:...ovi mugi i imaju 50-70cm!
Stvarno. Časna pionorska!  :question:
 :sumo:

Krivo sam se onda izrazio, ali to je tako kada idem ubacivati brojke među emocije :idiot:
Ovaj > tvoj mugo za moj ukus je preglomazan.

Zadnja dva muga koja si izvadio su za moj ukus puno bolja.
Neki grabovi (sada više ne znam koji i čiji) su mi ostavili osječaj prevelikog materijala. Vidi se da su to bila velika stabla. Previše se baš to vidi, i fali filinga da se radi o minijaturi (opet proporcije). Oprostite što mi se malo teže izraziti oko onoga što mi je na vrhu jezika :idiot:
andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline gal

Što je PREVELIKI bonsai?
« Odgovori #19 : 24-09-2009, 14:03:52 »
…zanimljiva rasprava. Da probam ja malo....Evo usporedbe dvaju drva koja kad se stave u istu perspektivu, format, mjerilo (slika1)… izgledaju jednako velika i jednako moćna (zanemarimo sad različitost vrsta), na drugoj slici je njihov stvaran odnos (mjerilo je bila kutija koja je približno iste širine)… Iz ovog proizlazi da je mugo preveliki, barem ja to tako nekako shvaćam…

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Što je PREVELIKI bonsai?
« Odgovori #20 : 24-09-2009, 14:23:09 »
…zanimljiva rasprava. Da probam ja malo....Evo usporedbe dvaju drva koja kad se stave u istu perspektivu, format, mjerilo (slika1)… izgledaju jednako velika i jednako moćna (zanemarimo sad različitost vrsta), na drugoj slici je njihov stvaran odnos (mjerilo je bila kutija koja je približno iste širine)… Iz ovog proizlazi da je mugo preveliki, barem ja to tako nekako shvaćam…

Mugo na fotki je loše uprizoren i radi se o prefriškom materjalu, pa junip izgleda bolje i karakternije. No već vrlo ubrzo, mugo će dobiti pravu prezentacijsku stranu i onda će se vidjeti sav karakter koji je trenutno u pretamnoj nijansi fotke.

Najbolji primjer svemu o ćemu tu pričamo su moja bukva i T-Rex... Bukva sama po sebi nema karakter a ogromna je i tak sa remificiranim granama će dobiti karakter, dok je T-Rex i u ovoj najranijoj yamadori fazi, drvo sa karakterom koje oduzima dah... kakvu god mu krošnju ja napravio... njegvo deblo će privlačiti pogled a ne krošnja, dok je kod bukve sve obrnuto.... a oba su ogromna drva... ili Bit Big kak bi rekel naš dragi WP.

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Što je PREVELIKI bonsai?
« Odgovori #21 : 24-09-2009, 14:26:16 »
… Iz ovog proizlazi da je mugo preveliki, barem ja to tako nekako shvaćam…

I još bi dodao, da mugo s kontra strane izgleda bolje i ima bolju perspektivu... bar mi se tak čini po drugim fotkama.

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Što je PREVELIKI bonsai?
« Odgovori #22 : 24-09-2009, 14:48:44 »
... evo bukve iz do sada neprezentiranog kuta... posuda je 60x60 cm
Njezina trenutna reakcija je fenomenalna i iduće sezone će imati gooooomilu novih grana blizu deblu, po ovom spletu jakih grana koje se vide... siguran sam da će ovo biti odlično drvo, samo nek sve hortikulturalno bude u redu.

Offline Marija

Odg: Što je PREVELIKI bonsai?
« Odgovori #23 : 24-09-2009, 14:50:39 »
.... sve ovo je dovelo do toga da niko nikog ne kuži  :tup:

Ova tema je odlična i jako zanimljiva. Svako gusli po svome  :violina:
Sve je to Ok.


Taj lik na stablu - to je definitivno preveliko. Mariova bukva isto tako izgela kao normalno stablo.
I opet ću ponoviti nije bitna visina bitan je karakter i degradacija/zdepastost/kržljavost unutar te visine.

Ova sistem stavljanja stabla u odnos na čovjeka što je A. napravio najbolje je "raskinkalo" to stablo kao preveliko.
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Što je PREVELIKI bonsai?
« Odgovori #24 : 24-09-2009, 15:15:21 »
... Mariova bukva isto tako izgela kao normalno stablo.

U ovoj vrloranoj fazi da... no do ulaska u bonsai posudu, će se sve to promijeniti  :great:

Offline Andrija Zokić

Odg: Što je PREVELIKI bonsai?
« Odgovori #25 : 24-09-2009, 15:24:36 »
Još je jedna stvar jako bitna a to su detalji na deblu. Sitna udubljenja i iskrivljenja, male napukline na sharijima (obično samo kod prirodnih sharija) na deblu daju osjećaj minijature. Neki vaši grabovi imaju te bitne elemente.
andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline Andrija Zokić

Odg: Što je PREVELIKI bonsai?
« Odgovori #26 : 24-09-2009, 15:34:24 »
…zanimljiva rasprava. Da probam ja malo....Evo usporedbe dvaju drva koja kad se stave u istu perspektivu, format, mjerilo (slika1)… izgledaju jednako velika i jednako moćna (zanemarimo sad različitost vrsta), na drugoj slici je njihov stvaran odnos (mjerilo je bila kutija koja je približno iste širine)… Iz ovog proizlazi da je mugo preveliki, barem ja to tako nekako shvaćam…

Da, da, to ja tako isto vidim.

Meni je Walter na prvoj konvenciji kazao: "bolje da je bonsai manji". Pitao sam ga da li misli da su moja drva prevelika ali mi ništa nije odgovorio. :jap:  Za mene je Walter majstor i uvjek pokušavam shvatiti zašto je nešto kazao, i ne odmahujem rukom tek tako. Često ga ne shvatim odmah ali vrijeme je uvjek pokazalo da je bio u pravu. Cilj je ne imati majstora.
andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline Radovan

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1967
  • Lokacija: Nedelišće, Čakovečka 13
  • Total likes: 86
    • Donator foruma
Odg: Što je PREVELIKI bonsai?
« Odgovori #27 : 24-09-2009, 16:02:36 »
Moje je misljenje da svatko tko se ozbiljnije bavi sa uzgojem bonsaia mora imati u kolekciji i sijance,prebonsaie i jamadorije.Samo ce na taj nacin shvatiti samu bit u uzgoju drvca.Vaditi samo jamadorije isto je i kao imati djete a onda ga dati nekome na trideset godina i onda si ga uzeti natrag.Uskracen si za godine ljepote i uzitka kad gledas kako se tvoje malo neugledno drvce pretvara u ljepotana.Ako su kinezi i japanci stoljecima razvijali i unapredivali tu kulturu ne mozemo ih mi sada prestici za deset ili dvadeset godina.Nasa je prednost i nas cilj da u uzgoj unesemo nase vrste i nas zapadni,moderniji stil,koji mozda nece previse robovatinekim krutim zadanim normama. :chinaman:
Med Murom i Dravom Međimurski je cvetnjak!

Offline jurica

Odg: Što je PREVELIKI bonsai?
« Odgovori #28 : 24-09-2009, 16:59:52 »
Što je nekome veliko a nekome malo stvarno neznam , ali kad vidim da je nekome potrebna trening posuda za yamadori od 1 m2 (u ovom slučaju Čajko ali to nije toliko ni bitno) e onda to meni nije veliko nego ogromno.
Jer na ovom forumu je pisano da trening posuda mora biti čim manja i od samog početka drvo privikavat na te i takve uvjete zivota i onda nakon par godina zivota i treninga treba to drvo presaditi u nešto manju posudu. Sad se ja pitam koje veličine će biti ta bonsai posuda da bi u nju stala korjenova bala tog drva?

Offline Sandev

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1808
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 11
  • Never underestimate the power of stupid people
Odg: Što je PREVELIKI bonsai?
« Odgovori #29 : 24-09-2009, 17:40:14 »
Što je nekome veliko a nekome malo stvarno neznam , ali kad vidim da je nekome potrebna trening posuda za yamadori od 1 m2 (u ovom slučaju Čajko ali to nije toliko ni bitno) e onda to meni nije veliko nego ogromno.
Jer na ovom forumu je pisano da trening posuda mora biti čim manja i od samog početka drvo privikavat na te i takve uvjete zivota i onda nakon par godina zivota i treninga treba to drvo presaditi u nešto manju posudu. Sad se ja pitam koje veličine će biti ta bonsai posuda da bi u nju stala korjenova bala tog drva?
Ne Jurice, nemoj se ljutiti ali ovo što pišeš je potpuno krivo. Drvo uopće ne treba od početka privikavati ni na kakve uvjete malene posude. Drvo prikupljeno u prirodi samim prikupljanjem, to jest iskopavanjem doživljava redukciju korijenskog sustava koja je ogromnog opsega. Prilikom iskopavanja drvo vjerojatno gubi oko 60-90% korijena. Naravno, paralelno tome događa se i redukcija nadzemnog dijela biljke...rekli bi.. s time je vodni režim u biljci malčice bolje izbalansiran. Korijen biljke prilikom iskopavanja treba iskopati u što većem opsegu. Naravno, to je jasno. Poželjno je ne orezivati dodatno taj korijen kako bi ga se doma moglo ugurati u malu posudu. To je katastrofalna i apsolutno kriva taktika. Ona ima opravdanje jedino ako baš nikako nemaš dovoljno veliku posudu ili...ne možeš ju napraviti.
Čajkovo drvo je sasvim u redu. Posađeno je u posudu koja je adekvatna široko iskopanom ( barem što šire moguće)korijenovom busenu. Taj korijenski sustav ispunit će se novim sitnijim korijenjem tijekom slijedeće tri do četiri godine na taj način omogućiti dodatno orezivanje prilikom presadnje u  recimo "bonsai posudu". Čiji god vrt yamadori materijala pogledate, vidjet ćete velike kante s friško iskopanim biljkama. A niti jedan ovogodišnji mugo u finalnoj varijanti neće biti veći-viši od možda 70cm. Ako sadašnja posuda ima 1 metar kvadratni, znači da su joj stranice metar puta metar, a za te tri godine, korijenski sustav lako će se moći dodatno orezati na 50x50cm ili barem 60X50cm, a to je potpuno uobičajena prosiječna bonsai posuda u širokom svijetu. Stablo će imati nebari 40cm, posudu 50 ili 60 cm i visinu 60-70 cm. I uopće mi nije jasno što je tu čudno, preveliko ili ??? Ne shvaćam što je ovdje nejasno? A ovo, ako ti je netko rekao da drvo treba odmah  "navikavati" na nekakav život u maloj posudi...taj...ili ti ne želi dobro u tvojoj bonsaističkoj karijeri...ili ti možda i želi dobro ali na žalost...pojma nema o čemu zbori.
Evo, iskreno, to mislim. Ne ljuti se, ove riječi su izrečene uz dobre osjećaje. Kažem to zato što se na forumu stvari često krivo shvate. I zato, šaljem ti odmah i zagrljaj...
 :bravoPrika: