Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: molim za pomoc oko biljke (početnik)  (Posjeta: 41988 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Bruno

Odg: molim za pomoc oko biljke (početnik)
« Odgovori #45 : 06-11-2010, 20:43:42 »
da u fr zakon je jednostavan.ajmo reci yamadori bez dozvole kosta:
privatni teren 1000eura kazne 10 dana zatvora,za maslinu sveu duplo
drzavni teren 3000eura oduzimanje automobila ili prijevozno sredstvo na mijestu10do mjesec dana zatvora,i opet za maslinu duplo.moj ujak na svome terenu 1981godine je iscupao 3 vise stotinse masline da bi sagradio kucu i platio je u ono doba 30000franaka otprilike 30000kuna.
onda zamislite koliko vas kosta nelegalni yamadori  :whistle:
astalavista.
Pa ne vadimo ni mi baš bez dozvola , bar ne ja.
Hrvatske šume kažu potištena stabalca .Jel to znači što potištenije stabalce ,to bolji yamadori ?

Offline Andrija Zokić

Odg: molim za pomoc oko biljke (početnik)
« Odgovori #46 : 06-11-2010, 21:01:56 »
Hrvatske šume kažu potištena stabalca .Jel to znači što potištenije stabalce ,to bolji yamadori ?

To samo znači da ih mi moramo učiniti sretnima. ;)
andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline Bocko

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 920
  • Lokacija: Zgb Rudeš
  • Total likes: 1
  • bocko.Shohin.bonsai
Odg: molim za pomoc oko biljke (početnik)
« Odgovori #47 : 06-11-2010, 21:44:50 »

Nemoj krast bu te murija pokupila iz bu te netko zbubo zbog drva misleči da si vandal.Božićna drva NEEEE, nemaju ona od dna do vrha koristi, mislio sam da si skužio šta ovi momci i cure vade, pričekaj prolječe a za muriju se šalim a da bi te mogo neko zbubat to je moguče.

ok, a di onda mogu potrazti il nabavit odgovarajuce drvo??? jel iz sume?

kolko sam tu skuzio, najbolji bonsaii su oni iz prirode kaj ne uspiju kak treba u prirodi...
Nije ti šuma baš za traženje yamadoria jer sve mlade biljke se žure prema gore, bar meni nije palo napamet da po šumama tražim, neznam možda ih i ima u nekim kršovitijim šumama tamo gdje ima dosta kamena izuzevši dalmaciju jer dalmacija je meka za vrste koje imaju M&A. u sjevernijoj dalmaciji i lici ima dobrih pinusa  i hrastova kao i na ivančici u zagorju a i po potocima kao tu kod mene u r, ima tu itamo koji potencijal.Večina tih terena mi je poznata i večinu sam ih obišao od vlaja i bodula do štefa na gemišt.Kaj se tiće rasadnika ovih običnih, da se nači i početnićki materijal da liči na nešto al 200, 300 pa i 500  kuna bi ti bilo dosta jer ove jeftinije stvari poput juniper chinesisa pa pačempresa , i malih muga po 20 kuna nemaju bar po mom ukusu ni deblo ni nebari niti veličinu .Ja smatram da yamadori nije drvce koje nije uspijelo u rastu kako treba, nije onako kako je večina vrsta rasla al je na svoj drugi način zbog tla , vremena , životinja pa čak i ljudi. zagrijan si kao ja za ovaj način uživanja u životu osim sexa ,cuge posla i ostalih poroka bonsai je za mene piece of mind i nek tako i ostane.
When I grow up they will be a day when everybody have to do what I say!!!!!

Offline toni-ddd

Odg: molim za pomoc oko biljke (početnik)
« Odgovori #48 : 12-11-2010, 21:20:15 »
U rasadnicima u Hrvatkoj ćeš teško naći, a specijalizirane bonsai rasadnike nemamo ....što se tiče vađenja iz prirode, time se da ovladati uz malo volje se nauči, kada i na koji način to treba raditi, te na koji način se brinuti o biljci poslije vađenja kako bi prezivjela. Naravno da nećeš na silu čupati nešto što je jasno da nema šanse izvaditi .... ali ako si pažljiv i izvadiš biljku u pravo vrijeme s dovoljno korijena sigurno će se primiti. Neke vrste to podnose bolje a neke lošije ... nauči se  :smile:

jasno, jedino sto ne znam gdje bi isao traziti. trazio sam na mjestima gdje mi je DQ preporucio, no i cak i da sam nasao odgovarajuce, stvarno neznam kako bi uz prometnicu uspio izvaditi drvo neopazeno. ipak to nije gotovo za par minuta...

tako da eto, stvarno neznam gdje bi isao traziti. pogotovo jer bocko tvrdi da sume ne pasu, barem ne ove kontinentalne di nema kamena.

usput, bio sam u jednom vrtnom shopping centru, i nasao sam drvca u tegli od 30 cm visine i 50ak kuna koja mi se cine ok. sto mislite, da li to moze biti ok materijal? ili bas mora biti iz prirode?

Offline Bocko

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 920
  • Lokacija: Zgb Rudeš
  • Total likes: 1
  • bocko.Shohin.bonsai
Odg: molim za pomoc oko biljke (početnik)
« Odgovori #49 : 12-11-2010, 23:09:06 »
Može se malo stablo nači svugdje, u velikim šumama teže a u gustišima i uz ceste puteve lakše. Ovo ljeto sam vidio brat bratu 20 ak dobrih vrsta al nisu za mene jer su pre dobri za moje neznanje i veči za stan tako da ih nebi vadio ni u ludilu ,tek jednog dana kad odselim u kuču.Gle pojednostavi si i kupi si to što si vidio u rasadniku, postaj fotke pa češ čut mišljenje, naj bitnije ti je da drvo ostane živo i da raste u dobrom sutratu koji je prozračan i lagan , tek nakon nekih par sezona kreni sa stilingom, naravnon ovisi o kojoj se vrsti radi, bjelogorica sezona dvije a crnogorica tri, bar sam tako naučio odavde i od drugih.Meni se ne žuri.I na kraju strpljen spašen.
When I grow up they will be a day when everybody have to do what I say!!!!!

Offline dijxtra

Odg: molim za pomoc oko biljke (početnik)
« Odgovori #50 : 13-11-2010, 14:57:26 »
Mda, molba za stariju ekipu: mogli bi složit neki članak o legalnosti i ostalim peripetijama oko vađenja i stavit ga među one članke za početnike?

Ja, naime, nisam uopće razmišljo o tome dok me neki dan nije sačeko jedan nervozan vlasnik :-D Ja ladno ovo ljeto obradio jednog finog graba koji raste iz hrpe šljunka na nekom bauštelu/parkiralištu. I svratio neki dan obić ga da vidim kako se drži. A kad tamo neki ljubazni čiko maše rukom i zivka me. :-D Sreća moja pa je momak bio zbilja fin i samo mi reko da je to njihovo drvo i da ga ne mogu izvadit i da mu nije jasno zašto im je netko porezao grane na njemu. Reko, ne znam ni ja, svakakvih ljudi ima :-D

Sad me uhvatila panika obzirom da sva dva koja sam zapikirao ovo ljeto su na nekim napuštenim gradilištima i ako pri vađenju naletim na nekog manje ljubaznog vlasnika moglo bi bit svašta :-D Pa mislim da bi možda mogli složit neki članak i upozorit početnike, da ne moraju ko ja učit na vlastitoj koži. Vama je vjerojatno logično da se ne može samo tako ušetat na nečiju zemlju i dignut drvo, ali eto, meni nije bilo i vjerojatno će se još poneki početnik zaletit ko i ja.

Drugo, zna li itko kakve su uopće kazne kod nas? Ja sam gledo neka stablaca po Medvednici, ali mi je nakon epizode sa ljubaznim vlasnikom palo na pamet da je Medvednica park prirode... pretpostavljam da će mi država oderat kožu ako me uhvate u vađenju, jel?

Dajte par informacija, valjda se netko raspitivao i čitao zakone i to, ha?

Offline toni-ddd

Odg: molim za pomoc oko biljke (početnik)
« Odgovori #51 : 13-11-2010, 17:20:19 »
dijxtra, znas onu "zabranjeno voce je najsladje", tak ziher vrijedi i "zabranjeni bonsai je najsladji"  8)

meni recimo ne bi bio problem ga ic vadit, to bi shvatio ko visednevnu tajnu misiju, no vise mi ej problem znati to napraviti kako treba jer nikako ne bi htio nista zeznut, a i naravno - neznam gdje bi ga nasao.

bocko, mislim da cu tak i napravit. cak si mislim uzet sad jedno 5-6 komada dok su tak mali i onda ih pustit nek se razvijaju. koje je misljenje iskusnijih po tom pitanju? da li se da napravit dobar bonsai od mladog drveta iz rasadnika?


Offline DonQuijote

Odg: molim za pomoc oko biljke (početnik)
« Odgovori #52 : 13-11-2010, 17:43:25 »
Mda, molba za stariju ekipu: mogli bi složit neki članak o legalnosti i ostalim peripetijama oko vađenja i stavit ga među one članke za početnike?



Sažetak članka o legalnosti

Nelegalno je gotovo sve!




Legalno je kupiti drvo u rasadniku ili dobiti dozvolu od vlasnika zemljišta. Sve ostalo je vrlo upitno

Offline Bocko

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 920
  • Lokacija: Zgb Rudeš
  • Total likes: 1
  • bocko.Shohin.bonsai
Odg: molim za pomoc oko biljke (početnik)
« Odgovori #53 : 13-11-2010, 22:40:16 »
Eh da, tamo gdje sam izvadio neka drva i da mi je murija naišla ili zaštitar, mislim da bih fasovo veeeeliku globu jer je drvo bilo na gradskom zemljištu. Al ono teren pod svijetlima i prometnicom, al kad poludiš i pomognu ti lude okolnosti drvo ide van da se sam sebi nakraju posla čudiš kako si ga  kvalitetno i brzo lapio.Ubuduče nemislim blizu raznoraznih ustanova više prilazit i upuštat se u nevolje pa da iz murije zovem ženu da me vadi van.Iman za prolječe jednu cerasiferu nigru u planu al je na privatnom zemljištu. Ljepo ču zamolit gazdu dali se možemo dogovorit, al mislim da hočemo jer on gospodin čovjek.
When I grow up they will be a day when everybody have to do what I say!!!!!

Offline Radovan

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1967
  • Lokacija: Nedelišće, Čakovečka 13
  • Total likes: 86
    • Donator foruma
Odg: molim za pomoc oko biljke (početnik)
« Odgovori #54 : 14-11-2010, 18:30:56 »
Ja obično operiram po zapuštenim livadama,gdje ionako vlasnike nije briga što im raste.U šumi sam u rano proljeće kada nikoga nema.I za sada je sve bilo ok.. :great:
Med Murom i Dravom Međimurski je cvetnjak!

Offline toni-ddd

Odg: molim za pomoc oko biljke (početnik)
« Odgovori #55 : 11-12-2010, 14:11:03 »
pozdrav svima nakon nekog vremena, i hvala na svoj pomoci, odgovorima na pocetnicka pitanja i pogurance  : 8)

razlog zasto me nema neko vrijeme je sto privremeno odustajem od bonsai svijeta. udomio sam prije 3 tjedna malu kujicu sa ceste i skuzio da me trenutno to vise zanima.

sto je mog drvca tice, da javim ovdje, i Don Quijoteu koji ga je presadjivao da je jos uvijek ziv  :smile: nazalost, nije bas u naponu snage, ali DQ mu je prognozirao 2 tjedna....na dan dok smo ga presadjivali ostao je na zadnjih 8 listova i dan danas je tak...ocigledno je da ga ne ceka jos dug zivot, realno male su sanse da ce docekat sljedecu zimu, ali dok ima i zadnji list, i bar malo zelene grane, ja u njega vjerujem  :great: DQ. javit cu Vam se na proljece, da se oduzim za posudu, pocastim picem a i da, ako cete imat volje, mi presadite 2 nova mlada drvca koje sam nedavno uzeo u rasadniku  :zalijevanje:

Offline DonQuijote

Odg: molim za pomoc oko biljke (početnik)
« Odgovori #56 : 11-12-2010, 17:08:24 »
Super, možda smo ga spasili :great:
Slobodno se javi... a možeš se na proljeće priključiti i maloj školi bonsaia koju pripremamo

Offline toni-ddd

Odg: molim za pomoc oko biljke (početnik)
« Odgovori #57 : 12-12-2010, 17:17:20 »
svakako bi se pridruzio...nadam se da mi se nece preklapat sa poslom....ako ima neki infotu na forumu o skoli, moze link?

btw brijem da cu si sa ebaya narucit neke sjemenke bonzaica, to ide u paketima od po 15 i vise komada pa ako netko treba sjemenja, dam mu...

poz

Offline Marija

Odg: molim za pomoc oko biljke (početnik)
« Odgovori #58 : 13-12-2010, 08:40:00 »
btw brijem da cu si sa ebaya narucit neke sjemenke bonzaica, to ide u paketima od po 15 i vise komada pa ako netko treba sjemenja, dam mu...

bonsai sjeme ne postoji, netko će te grdno prevariti  ;)
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline toni-ddd

Odg: molim za pomoc oko biljke (početnik)
« Odgovori #59 : 18-12-2010, 15:16:11 »

bonsai sjeme ne postoji, netko će te grdno prevariti  ;)

mislio sam - sjemenke egzoticnih biljki od kojih se daju napravit egzoticni bonsaici ;)